کد خبر: ۷۷۲۵۱
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۳۸۷ - ۱۴:۲۴
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: یک کارشناس اقتصادی درباره اظهارات وزیر نفت در خصوص تامین بنزین مورد نیاز کشور در شرایط بحرانی ظرف مدت 48 ساعت گفت: «اگر ایشان به طور کلی به تامین سوخت خودروی‌ها اعم از گاز و بنزین اشاره می‌کردند امکان پذیرش آن وجود داشت. اما آقای نوذری به طور مشخص در مورد تامین بنزین ظرف 48 ساعت سخن گفته‌اند»!

هادی حق‌شناس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی آفتاب افزود: «اکنون نیز با توجه به کاهش ذخیره داخلی و گران شدن بنزین در بازارهای جهانی علاوه بر پیش‌بینی 3/3 درصد میلیارد دلاری در بودجه سال 87 برای واردات بنزین دولت تصمیم به ارائه لایحه‌ای حدوداً 9 میلیارد دلاری به مجلس برای واردات بنزین گرفته است».

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هفتم تاکید کرد: «بحث این نیست که در شرایط بحرانی و خاص دولت خواهد توانست ظرف 48 ساعت بنزین مورد نیاز را تامین کند بلکه مهم این است که دولت اساسا در چنین موقعیتی امکان واردات بنزین به داخل را داشته باشد».

حق‌شناس تاکید کرد: «اگر شرایط کشور عادی باشد در هر زمانی وزارت نفت می‌تواند بنزین مورد نیاز، را وارد و آن را در سطح کشور توزیع کند. چنانکه در حال حاضر نیز این امکان برای ایران وجود دارد اما در شرایط بحرانی تحریم یا جنگ انجام چنین کاری بسیار دشوار و مشکل به نظر می‌رسد».

وی با بیان اینکه تولید داخلی بنزین پالایشگاه‌های ایران کفاف نیاز داخلی را نخواهد داد گفت: «تولید داخلی بنزین 46 میلیون لیتر و واردات آن 30 میلیون لیتر در روز و متوسط مصرف ما نیز 72 و 73 میلیون لیتر برآورد شده است».

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ملجس هفتم در پاسخ به اینکه آیا کشور پتانسیل‌های لازم را برای تامین 73 میلیون لیتر بنزین ظرف 48 ساعت دارد یا خیر تصریح کرد: «تاکنون بخشی از بنزین از جنوب کشور وارد می‌شود و برنامه‌هایی نیز برای واردات بنزین از آذربایجان و روسیه و از طریق بنادر امیرآباد و انزلی در شمال کشور مطرح شده بود. امکان دارد آقای نوذری برای شرایط خاص چنین برنامه‌ای داشته باشد».

حق‌شناس ادامه داد: «اما اگر وضعیت برای واردات بنزین بحرانی شود امکان انجام این کار قطعی نخواهد بود، بنابراین به نظر می‌رسد در شرایط غیرعادی برای واردات حتی با وجود یک سوم صرفه‌جویی برای تامین مابه‌تفاوت بنزین تولید داخل و مصرف آن با مشکل جدی روبرو خواهیم شد».
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین