کد خبر: ۷۷۲۶۰۴
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۷
گوینده خبر: تهدید به اخراج شدیم
مجریان زن تلویزیون‌های افغانستان، یک روز پس از سرپیچی از دستور طالبان روز یکشنبه صورت‌های خود را در برابر دوربین پوشاندند. این در حالی است که آن‌ها از پوشیدن پوشیه/ برقع خودداری کردند.
آفتاب‌‌نیوز :

روز گذشته و پس از انتشار دستور طالبان به مجریان زن برای پوشاندن کامل صورت، حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان از زنان خواست تا از این فرمان سرپیچی کنند. مجریان زن هم بدون پوشیه به استودیو رفتند.

حدود سه هفته پیش هبت‌الله آخوندزاده، امیر امارت اسلامی افغانستان با صدور فرمانی از زنان خواسته بود تا حجاب کامل اسلامی را رعایت کنند. در این فرمان پوشاندن صورت با برقع یا پوشیه، «حجاب مقبول» و «حجاب برتر» طالبان توصیف شده بود، با این حال یک روز پس از آن، وزارت امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرد به «چادر» هم رضایت می‌دهد.

روز یکشنبه مجریان طلوع نیوز، تلویزیون آریانا، شمشاد تی‌وی و تلویزیون یک افغانستان صورت خود را در برابر دوربین پوشاندند. خبرنگاران زن، البته بدون برقع به استودیو رفتند و چشمان و پیشانی آن‌ها در زمان اجرای برنامه همچنان قابل رویت بود.

سونیا نیازی، یکی از مجریان طلوع نیوز به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما در برابر برقع مقاومت و مخالفت کردیم. با این حال طالبان به طلوع‌نیوز فشار آرود و به آن‌ها گفت مجریان زنی که بدون پوشاندن صورت برنامه اجرا کنند، باید شغلشان را تغییر دهند.»

این تهدید در حالی اعلام شد که محمد صادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به همین خبرگزاری گفت مقام‌های امارت اسلامی، قصد ندارند مجریان زن را مجبور به تغییر شغل کنند: «اگر کانال‌های تلویزیونی به مسئولیت خود به درستی عمل کنند، ما واقعا خرسند خواهیم شد.»

خیال آسوده طالبان از انفعال جامعه جهانی؟

با وجود وعده‌های طالبان و مذاکره‌کنندگان آمریکایی از جمله زلمی خلیل‌زاد به تغییر سیاست‌های این گروه با «بیست سال پیش» و همچنین با وجود مقاومت گسترده زنان از روز نخست به قدرت بازگشتن طالبان، «امارات اسلامی افغانستان» همواره دایره حقوق و آزادی‌های زنان را تنگ و تنگ‌تر می‌کنند. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری قدرت‌های اقتصادی منطقه‌ای از جمله چین در استخراج معادن افغانستان، معطوف شدن توجه جامعه جهانی به جنگ روسیه علیه اوکراین و به‌ویژه بی‌افقی سیاسی نیروهای مخالف طالبان در افغانستان با توجه به تجربه دو دهه اخیر، خیال حاکمان اسلام‌گرای افراطی از مقابله جامعه جهانی را تا حد زیادی آسوده کرده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین