کد خبر: ۷۷۳۸۶
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۳۸۷ - ۱۵:۵۹
بانک مرکزی به 6 بانک دولتی ابلاغ کرد

شرایط پرداخت تسهیلات مسكن

آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای، شرایط پرداخت تسهیلات به طرح‌های بخش مسکن «با اولویت طرح‌های نیمه تمام» را به مدیران عامل 6 بانک ملی، صادرات، ملت، تجارت، رفاه کارگران و مسکن ابلاغ کرد.

به گزارش سرویس اقتصاد و صنعت آفتاب به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک درباره شرایط پرداخت تسهیلات بخش مسکن تاکید کرده است: «مشتری باید طرح مصوب ساخت و حسب مورد پروانه معتبر شهرداری محل را داشته باشد و در زمان ارایه‌ تقاضای تسهیلات، این مدارک را ارایه دهد. لذا از تشکیل پرونده برای طرح‌هایی که فاقد مدارک فوق هستند خودداری شود».

این بخشنامه می‌افزید: «مسئولیت توجیه فنی اقتصادی طرح و احراز پیش‌بینی سودآوری طرح به عهده‌ اعضاء هیئت مدیره ومدیر عامل بانک است و این بررسی باید در داخل ساختار سازمانی بانک انجام شود. این مسئولیت در مورد همه طرح‌ها از جمله طرح‌های معرفی شده از سوی مراجع و نهادها و کارگروه‌های مختلف دولتی می‌باشد و معرفی طرح توسط آن‌ها، نافی و رافع مسئولیت بانک در ارزیابی طرح و بررسی وثایق مربوطه و کامل بودن مدارک و تصویب آن توسط بانک نمی‌باشد».

بانک مرکزی تصریح کرده است: «بانک موظف است نسبت به نظارت بر مراحل پیشرفت کار اقدام و پرداخت‌های مربوط به هر طرح در مراحل مختلف پیشرفت کار و اخذ تایید مهندس ناظر پروژه و همچنین دستگاه نظارت بانک را انجام دهد به نحوی که اطمینان لازم برای مصرف تسهیلات دریافتی در محل طرح موضوع قرارداد برای بانک فراهم گردد».

بانک مرکزی با بیان اینکه این اعتبار براساس مسئولیت بانک در تنظیم منابع و مصارف بانک و عدم اضافه برداشت از بانک مرکزی محاسبه و ابلاغ شده است ادامه داده است: «‌‌‌‌‌‌گزارش عملکرد و وضعیت بانک در شهریور ماه سال جاری مورد بررسی وارزیابی قرار خواهد گرفت تا درخصوص رعایت مدیریت منابع و مصارف در بانک و همچنین لزوم یا عدم لزوم اصلاح و تغییر در سقف ابلاغی، تصمیم گیری شود».

بر اساس این دستورالعمل «طرح‌های مسکن با زیربنای کمتر و طرح‌های مصوب مسکن مهر و طرح‌های مورد اجرا در مناطق محروم از اولویت پذیرش برخوردار خواهند بود».

این بخشنامه تاکید کرده است که «پس از تکمیل طرح و صدور پایان کار ساختمان و حسب مورد صدور سند تفکیکی، تمام یا بخشی از تسهیلات متعلقه، متناسب با ضوابط بسته‌ سیاستی–نظارتی بانک مرکزی به صورت اعتبار خریدارقابل تبدیل می‌باشد».
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین