کد خبر: ۷۷۳۸۶۹
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۴

شهر‌های ساحلی جهان زیر آب می‌روند

پژوهشگران اعلام کرده اند که ۹۹ شهر ساحلی جهان به سرعت در حال رفتن به زیر آب هستند.
شهر‌های ساحلی جهان زیر آب می‌روند
آفتاب‌‌نیوز :

پژوهشگران اخیرا در یک مطالعه ۹۹ شهر ساحلی را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که تقریبا همه آن‌ها به سرعت در حال غرق شدن هستند.

به گزارش دیسکاور مگزین (مجله اکتشاف discovermagazine)، این تحقیق نشان داد که توسعه و تهی‌سازی آب‌های زیرزمینی موجب پایین‌رفتن و فرونشست سطح زمین شده است. در بسیاری از این جوامع ساحلی، فرونشست زمین ممکن است خطر سیلاب را ایجاد کند و این تهدید نیز به بالا آمدن سطح آب دریا ناشی از گرم شدن جهان افزوده می‌شود.

مت وِی استادیار دریاشناسی در دانشگاه «رود آیلند» (University of Rhode Island) در آمریکا و از تهیه کنندگان این گزارش گفت: هر جایی که درباره افزایش سطح دریا نگرانی دارید، باید درباره فرونشست هم نگران باشید.

هر چند که «فرونشست» از کلمات مورد استفاده رایج برای زمین‌های به اصطلاح «غرق‌شده» یا «نشست کرده» در شرق آسیا به کار می‌رود، اما «وی» و همکارانش این پدیده را در آمریکا، آفریقا، اروپا و استرالیا مشاهده کردند. به طور خلاصه، این یک پدیده جهانی با پیامد‌های جهانی است. در بسیاری از مناطق، تحقیقاتی از این دست می‌تواند به جلوگیری از پیامد‌های فاجعه‌بار در جریان رویداد‌های طبیعی کمک کند.

بررسی تصاویر مشابه در ۵۲ سال گذشته نشان می‌دهند که زمین در «سان خواکین ولی» در کالیفرنیا نزدیک به ۳۰ فوت (حدود ۹ متر) نشست کرده است. در این منطقه در دهه‌های اخیر سامانه‌هایی برای نظارت دقیق بر فرونشست زمین ایجاد شده است.

«وی» و همکارانش در تلاش برای نقشه‌برداری از موقعیت‌های در معرض خطر، مناطقی را که کمتر از ۱۰ متر بالاتر از سطح دریا هستند و با شدت برابر یا بیشتر از افزایش سطح دریا در حال فرونشست هستند، شناسایی کرده‌اند. به بیان دیگر، مناطق ساحلی سطح پایینی که سریعتر از افزایش سطح آب در حال غرق شدن هستند.

از ۹۹ شهر مورد بررسی، همه شهر‌ها به جز ۶ مورد دربردارنده این مناطق خطر هستند. شانگ‌های چین و هانوی ویتنام در صدر فهرست قرار دارند که در هر کدام بیش از هزار کیلومترمربع املاک و مستغلات در خطر دارند. شهر‌های هامپتون (ویرجینیا)، تامپا (فلوریدا) و کورپوس کریستی (تگزاس) در آمریکا نیز در میان ۱۰ شهر بالای فهرست هستند؛ همانند مشکل ایجاد شده در سان خواکین.

استخراج نفت و گاز نیز ممکن است در این مسئله نقش داشته باشد. این فرآیند می‌تواند موجب تضعیف ساختار‌های زیرزمینی و پایین رفتن سریع زمین شود.

«وی» امیدوار است که این تحقیق موجب جلب توجه شهرداری‌ها به مسئله فرونشست زمین شود. زمانی که مسئولان شهر بدانند فرونشست زمین در کجا روی می‌دهد، می‌توانند تدابیری برای محافظت اجرا کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین