کد خبر: ۷۷۴۸۷
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۳۸۷ - ۱۴:۱۶
توصیه اسحاق جهانگیری به اصلاح‌طلبان:
تشکیل دولت وحدت ملی می تواند یکی از گزینه ها باشد
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: اسحاق جهانگیری گفت: «معتقدم که اصلاح‌طلبان باید برای انتخابات دهم ریاست جمهوری یک تصمیم ملی اتخاذ کنند و الان موقع آن نیست که تصمیم حزبی بگیریم».

اسحاق جهانگیری وزیر صنایع دولت هشتم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی آفتاب در مورد تغییر شرایط انتخاب کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «معتقدم که بعد از گذشت یک دوره طولانی از عمر نظام جمهوری اسلامی و برگزاری انتخابات‌های متعدد در کشور قاعدتاً باید شیوه انتخابات از روش سنتی خارج شود و حالت مدرن و علمی به خود بگیرد»

جهانگیری افزود: «همانطور که کاندیداها توسط مردم انتخاب می‌شوند احزاب هم باید یک قانونمندی مناسب برای انتخاب کاندیدای مورد نظرشان داشته باشند. با این فرض فرصتی پیش روی احزاب است تا از این فرصت استفاده کنند و قبل از ورود به بحث انتخاب کاندیداها یک نظام تصمیم‌ گیری را که مبتنی بر روش دموکراتیک برای انتخاب کاندیدا باشد اتخاذ کنند».

وی افزود: «اکنون هیچ نظام تصمیم‌گیری با مکانیزم حزبی در کشور ما موجود نیست و زمانی که نظام تصمیم‌گیری موجود نباشد به صورت طبیعی زمینه اختلاف میان احزاب برای انتخاب کاندیدای واحد بیشتر می‌شود».

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی اظهار داشت: «در این دوره تاکید همه احزاب این است که برای مصلحت کشور با یک کاندیدای واحد در صحنه انتخابات حاضر شوند و وقتی بر این مصلحت این‌قدر تاکید می‌شود مهم‌ترین کاری که باید انجام شود روش اتخاذ تصمیم از سوی احزاب است و این روش باید دموکراتیک باشد تا به نتیجه برسد».

وی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند با تشکیل یک کنگره، کاندیدای واحد خود را انتخاب کنند، گفت: «طرحی که دکتر نجفی برای انتخاب کاندیداهای ریاست جمهوری ارائه کرده است مورد تایید حزب کارگزاران هست ولی به صورت طبیعی این طرح باید در همه گروه‌های اصلاح‌طلب مورد تایید قرار بگیرد و هر طرحی می‌تواند مقدمه‌ای باشد که روی آن بحث شود و به یک تصمیم واحد رسید. قبل از اینکه طرحی بخواهد مطرح شود باید یک نظام تصمیم‌گیری واحد در میان احزاب وجود داشته باشد».

جهانگیری در خصوص اینکه آیا مدل انتخاباتی برخی کشورها می‌تواند برای کشور ما مناسب باشد، تصریح کرد: «واقعیت این است که در کشورهایی که دموکراسی در آنها سابقه طولانی دارد و نهادینه شده است، ساز و کار منحصر به فردی به‌وجود آمده و اینکه از دو سال قبل از انتخابات یک شیوه دموکراتیک در درون احزاب وجود داشته باشد و احزاب رای تک‌تک شهرها را برای رسیدن به کاندیدای واحد می‌گیرند نشان از یک چرخه دموکراتیک دارد».

وی اضافه کرد: «در این کشورها اگر احزاب به یک کاندیدای واحد می‌رسند همه از او حمایت می‌کنند و در همین انتخابات آتی ایالات متحده هم مشاهده کردیم که خانم کلینتون با توجه به اینکه رقابت نزدیکی با آقای اوباما داشت اما اکنون به تصمیم حزبی احترام می‌گذارد و از اوباما حمایت می‌کند. پس ما هم حتما می‌توانیم یک روش را در برابر این روش سنتی موجود ارائه دهیم تا یک گام به جلو باشد».

 وزیر صنایع دولت خاتمی در پاسخ به این سوال که در صورتی که آقای خاتمی در صحنه انتخابات حاضر شود می‌تواند مجددا اعتماد مردم را جلب کند، گفت: «اکنون شرایط کشور نسبت به دوره قبل بسیار تغیر کرده‌است و الان مشکلاتی که مردم با آن روبرو هستند بسیار بیشتر از گذشته است. در این دوره فردی که می‌خواهد کاندیدای ریاست جمهوری شود باید برای برون رفت از وضعیت موجود حرف‌های جدیدی برای مردم و جوانان داشته باشد تا بتواند نظر اقشار مختلف جامعه را به خود جلب کند. آقای خاتمی یکی از ویژگی‌هایش این است که به‌راحتی می‌تواند با نسل جوان رابطه برقرار کند و با تسلطی که به نیازهای جوانان و دانشجویان دارد می‌تواند نیازهای آنان را به خوبی عرضه کند».

وی افزود: «به هر حال آقای خاتمی در شرایط فعلی بهترین وضعیت را در میان کاندیداهای احتمالی جریان اصلاحات دارد و اگر از آحاد مردم هم بپرسید همین نظر را دارند. ولی اینکه نتیجه انتخابات چه خواهد شد فکر می‌کنم که آقای خاتمی می تواند نفس اجماع اصلاح‌طلبان را افزایش دهد و کار اصلاح‌طلبان را برای اجماع آسانتر ‌کند».

جهانگیری با اشاره به این‌که یکی از مسائل انتخابات ریاست جمهوری در این دوره انگیزه جدی خود کاندیداست گفت: «احساس می‌کنم در دوره دهم رقابت آن‌قدر جدی خواهد بود که هر کسی که کاندیداهای اصلاحات باشد باید خود شخصا انگیزه جدی برای مبارزه انتخاباتی داشته باشد و این انگیزه می‌تواند بخش زیادی از مشکلات را حل کند».

وی درباره اینکه اگر خاتمی در انتخابات شرکت نکند اصلاح‌طلبان چه تصمیمی خواهند گرفت، گفت: «معتقدم که اصلاح‌طلبان باید برای انتخابات دهم ریاست جمهوری یک تصمیم ملی اتخاذ کنند، الان موقع آن نیست که تصمیم حزبی بگیریم و باید تحلیل دقیقی از شرایط کشور داشته باشیم».

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: «اگر بپذیریم مطالبی که اصلاح‌طلبان درباره شرایط کشور می‌گویند واقعی است و شعار نیست، معنایش این است که آنها برای برون رفت از این وضعیت کشور باید حتما چاره‌اندیشی کنند و راه کار چاره‌اندیشی هم این است که باید بررسی کنند که در چه صورتی می‌توانند در انتخابات به پیروزی برسند. اگر در صورت معرفی کاندیدای واحد شانس پیروزی دارند با کاندیداهای واحد به صحنه بیایند. اگر تردید دارند باید با چهره‌های عاقل و معتدل جناح راست ائتلاف کنند و یک کاندیدای واحد معرفی کنند تا کشور از وجود این مشکلات نجات یابد».

جهانگیری اظهار داشت: «با توجه به شرایط کشور گزینه تشکیل دولت وحدت ملی نیز می‌تواند مطرح باشد که دارای الزاماتی است، یکی اینکه کاندیدای دولت وحدت ملی باید مورد تایید جریاناتی که می‌خواهند در ائتلاف شرکت کنند باشد. دوم اینکه شرایطی که گروه‌های رقیب را دور هم جمع می‌کند که باید ائتلاف کنند دقیقا ترسیم شود و معلوم شود که چه دغدغه ملی وجود دارد که گروه‌های رقیب می‌خواهند با هم ائتلاف کنند و در کلیات هم باید راه‌های برون رفت از شرایط موجود مشخص شود».

وی ادامه داد: «چهره‌های اصلی دولت وحدت ملی باید قبل از ورود به انتخابات تعیین شده باشد و اعضای کابینه به همراه معاونان رئیس جمهور قبل از انتخابات مشخص باشند زیرا این دولت، دولت وحدت ملی است و مردم هم باید بدانند که به کابینه وحدت ملی رای می‌دهند نه فقط به یک شخص خاص».

وزیر صنایع دولت اصلاحات با اشاره به شرایط احمدی‌نژاد برای انتخابات تاکید کرد: «نمی‌دانم واقعا چقدر احمدی‌نژاد الان شانس دارد یا نه، اما او در حال حاضر کاملا ابزارهای حکومتی را در اختیار دارد و این ابزارها به او کمک زیادی خواهد کرد».

وی در پایان گفت: «احمدی‌نژاد در میان گروه‌های اصولگرا در دوره قبل جایگاهی نداشت و اکنون هم ندارد و اصولگرایان از ریاست جمهوری او استقبال نمی‌کنند».


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
-
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۶
0
0
اين نوشته ‌آقاي جهانگيري انصافا بسيار صحيح متين و عميق است . اميدوارم كه اصلاح‌طلبان - کارگزاران سازندگی و معتدلين جناح راست قبول كنند كه در انتخابات رياست جمهوري به تنها ئي شانس پیروزی كمتري دارند، و بپذيرند كه حكم عقل و و ظيفه ملي هر دو ايجاب ميكنند كه به ائتلاف و معرفي یک کاندیدای واحد بعنوان تنها راه باقي مانده روي آورند . البته بايستي پذيرفت « اگر حتي دو گروه از اين سه » شهامت چنين كاري را داشتند كه امروز اين جا نبوديم !!
ناشناس
|
-
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۶
0
0
زنده باد احمدی نژاد، ما آماده استقبال از یک کاندیدای اصلاح طلب از نوع خاتمی،عارف،معین،کروبی،نجفی هستیم تا یک شکست سنگین را دوباره در کارنامه تان ثبت کنیم. حتماً با کاندیدای اختصاصی بیائید. از نوع اصلاح‌ طلب نشان دار!
ناشناس
|
-
|
۰۱:۱۶ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۷
0
0
بنده حقير به عنوان يكي از عاشقان آقاي خاتمي و اصلاحات و دلسوزان ايران بايد خدمت شما عرض كنم كه دوستان عزيز مطمئنا اصولگرايان با معرفي آقاي قاليباف به عنوان يكي از كانديداهاي اصولگرايان و با توجه به اينكه ايشان يك اصولگراي 100% با ظاهري متفاوت است كه از لحاظ فكري اصولگرا و از لحاظ قيافه و ظاهر مثل اصلاح طلبان با كلاس و شيك هست ميخواهند مردم و طرفداران اصلاحات (آقاي خاتمي) را سرگردان كرده و در شك بياندازند تا از طريق سرازير كردن آراي قابل توجهي از دوستداران آقاي خاتمي به صندوق آقاي قاليباف (اصولگرايان) راي اصلاح طلبان را شكسته تا در نهايت آقاي احمدي نژاد را با ترفندي جديد پيروز انتخابات كنند. ولي من به عنوان برادر كوچك شما از شما ميخواهم كه گول اين اقدامات فريبكارانه آنها را نخوريد و اگر واقعا طرفدار آقاي خاتمي هستيد در صورت عدم حضور آقاي خاتمي در انتخابات به آقاي عارف كه يك اصلاح طلب واقعي و يك خدمتگذار در دولت بر حق و موفق اصلاحات بودند و از نزديكترين افراد به آقاي خاتمي ميباشند راي دهيد... به اميد پيروزي اصلاحات
ناشناس
|
-
|
۰۱:۲۰ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۷
0
0
ای کاش این پیشنهاد آقای جهانگیری مورد قبول قرار گیرد و به راههای تکرار شده اشتباه گذشته نرویم تا سرنوشت امروز را نداشته باشیم.
اصلاح طلبها باید فراموش نکنند که در سه انتخابات گذشته اشتباه کرده و شکست سختی خورده اند این بار هم اگر مدام با روش و شعارها و آدم های گذشته بیایند شکست قطعی است. دوستان اشتباه نکنیم.
ناشناس
|
-
|
۰۲:۵۶ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۷
0
0
تنها را برون رفت از شرايط فعلي با برنامه كار كردن و انتخاب كانديدا بر اساس برنامه و مقبوليت و مورد تاييد نظام بودن است. كانديداهايي كه نام اصلاح طلب را به دوش مي كشند مهره هاي سوخته اي بيش نيستند كه درون نظام كاركردي ندارند.
ناشناس
|
-
|
۰۲:۵۷ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۷
0
0
تحليل واقع بينانه و درستي است. اصلاح طلبان در اين فضا شانس پيروزي ندارند.
ناشناس
|
-
|
۰۲:۵۹ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۷
0
0
چرا اعتدال گراها با اصلاح طلبهاي عاقل و اصولگراهاي معتدل اتلاف نمي كنند؟ چرا همه چيز را حزبي و سياه و سفيد مي بينند؟
ناشناس
|
-
|
۰۳:۰۳ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۷
0
0
مصاحبه خوبي بود
ناشناس
|
-
|
۰۳:۰۷ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۷
0
0
احتمال پيروزي اصلاح طلب ها خيلي ضعيف است. دولت همه چيز را در اختيار دارد.
ناشناس
|
-
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۷
0
0
اگه چند بار ديگه از اين حرفا بزني اونوقت دوراي بعدي حتما نماينده مجلس مي شي آقاي جهانگيري! معلوم شد كه چقدر اصلاح طلبي!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
-
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۷
0
0
مطمپن باشيد اين بار نظام روي قاليباف اجماع كرده
ناشناس
|
-
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۸۷/۰۴/۱۷
0
0
مگر کاندیدای واحد دارند كه معرفي كنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین