کد خبر: ۷۷۶۴۸۰
تعداد نظرات: ۴۰ نظر
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۰
آیا بین سرقت از بانک ملی و هک سیستم های شهرداری ارتباطی بوده؟

همه آن‌چه از دزدی بزرگ صندوق امانات بانک ملی می‌دانیم| نکات عجیب و پرسش‌های بی‌پاسخ

گفته شده که بخش زیادی از اموال مسروقه داخل یک ماشین آن‌هم در فرودگاه امام خمینی کشف شده‌است؛ واقعا سارقان می‌خواستند آن‌هم سکه، دلار و طلا را به طور رسمی و قانونی از طریق فرودگاه خارج کنند؟ آن‌هم با پوشاندن اموال درون فویل برای عبور از ایکس‌ری؟ دزدانی که این‌چنین هوشمندانه صندوق امانات بانکی در مرکز پایتخت را خالی کردند، برنامه‌شان برای مرحله بعد اینقدر ساده و پیش‌پاافتاده بود؟ ممکن است واقعا هم همین باشد، ولی کمی عجیب است.
همه آن‌چه از دزدی بزرگ صندوق امانات بانک ملی می‌دانیم| نکات عجیب و پرسش‌های بی‌پاسخ
آفتاب‌‌نیوز :

بزرگترین سرقت سال و یکی از بزرگ‌ترین سرقت‌های تاریخ بانکداری ایران همچنان حیرت‌آور و بهت‌انگیز است تاجایی که بازداشت سارقان هم نتوانسته برخی پرسش‌ها درباره این ماجرای فراتر از فیلم‌های هالیودی را به جواب برساند. روز‌هایی ابتدایی پرسش بسیاری از مردم، درباره صندوق امانات بانک‌ها بود؛ اینکه این صندوق‌ها به چه کسانی داده می‌شود؟ کجای بانک نگه‌داری می‌شوند و بانک‌ها چه مسئولیتی در قبال اموال داخل صندوق دارند؟

دوربین، سرقت، پرواز؟

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ هم‌زمانی انتشار اخبار این سرقت بزرگ با ازکارافتادن سامانه‌های شهرداری تهران، یک پرسش بزرگ دیگر هم ایجاد کرد؛ آیا بین هک‌شدن سیستم‌های شهرداری و سرقت از خزانه یکی از شعب بانک ملی در مرکز پایتخت ایران نسبتی وجود دارد؟ آیا سامانه‌های شهرداری هک شد که دوربین‌های شهری از کار بیفتد و سارقان به‌راحتی گاوصندوق بانک را خالی کنند و روانه خانه شوند؟ ماجرا، اما به همین‌جا ختم نشد و اختلال در سامانه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی این پرسش‌ها را سریال‌وار پیش برد؛ ایپزود اول: هک سامانه‌های شهرداری برای از کار انداختن دوربین‌ها. اپیزود دوم: سرقت بزرگ از بانک و بی‌خبری دو سه روزه مسئولان بانک و پلیس. اپیزود سوم: هک‌کردن سیستم فرودگاه بین‌المللی برای خروج آسان سارقان از ایران. این سناریو‌ها مدام مطرح یا دست‌کم به اذهان عمومی می‌رسد تا اینکه به‌ناگه مسئولان انتظامی و اطلاعاتی ایران از بازداشت سارقان خبر دادند و بسیاری از سناریو‌ها را تا‌اندازه‌ای باطل کردند هرچند که همچنان بسیاری پرسش‌ها بی‌پاسخ مانده است. اطلاعات رسمی مطرح‌شده از سوی مسئولان، اما تاکنون چه سناریویی را به ما نشان می‌دهد؟ خانه‌های پازل این دزدی کم‌سابقه در چه مرحله‌ای است و آیا پازل حل شده‌است؟ جواب قطعا نه است، اما اطلاعات رسمی سناریویی را هرچند گنگ و ناقص به ما نشان می‌دهد که در ادامه به آن پرداخته می‌شود، اما قبل از آن چند حقیقت معتبر درباره صندوق امانات و شیوه حفظ آن.

بیشتر بخوانید:

چند حقیقت معتبر درباره سیستم امینی صندوق امانات

اگرچه تا پیش از این سرقت خبرساز، اطلاعات افکار عمومی از صندوق امانات بانک‌ها زیاد نبود، اما به‌نظر می‌آید در این چند روز شرایط تغییر کرده و سواد بسیاری از مردم آن‌هم از روی کنج‌کاوی شخصی درباره چنین سرقتی افزایش چشم‌گیر داشته است. «آفتاب‌نیوز» در روز‌های گذشته و در گفتگو با چندین مدیر شعب مختلف بانک از شرایط صندوق امانات بانک‌ها پرسیده که خلاصه پاسخ‌ها در ادامه می‌آید. قابل‌ذکر است که این مدیران شعب بانک به دلایل کاری یا شخصی حاضر به انتشار نام خود نبودند. موضوع اول اینکه بسیاری از شعب بانک‌ها صندوق امانات ندارند و مجهزشدن به چنین سامانه‌ای نیازمند شرایط امنیتی و حفاظتی خاصی است! صندوق امانات معمولا در خزانه بانک است که این خزانه هم در اکثر موارد در طبقات زیرین قرار می‌گیرد (مثلا منفی دو تا منفی سه حتی.) هرکسی حق ورود به خزانه ندارد و برای ورود به آن هم باید از چندین لایه امنیتی گذر کرد؛ ابتدا در فولادی که ضخیم، بزرگ، ضدسرقت و ضدآتش است. این در معمولا با چندین قفل کتابی بسته می‌شوند و شاه‌کلید مخصوص دارد. مراحل بعد، اما در‌هایی است که با اثر انگشت، بررسی چهره و مواردی از این دست باز می‌شود. تعداد این در‌ها در شعب مختلف متفاوت است و در بخشی شعب این مراحل به گاوصندوق منتقل می‌شود. گذر این درها، به یک دیوار بتنی عظیم ختم می‌شود که اگر کسی اطلاعاتی از قبل نداشته باشد، نمی‌تواند آن را از دیوار تمیز دهد. این دیوار بتنی عظیم همان گاوصندوق است که هنگام ساخت یا آماده‌سازی بانک ایجاد می‌شود و این‌طور نیست که از بیرون به بانک منتقل شود. مسئولیت بازکردن این در با بانک است و صندوق امانات در مرحله پس از این دیوار بتنی قرار دارد. صندوق امانات هم دو کلید مختلف دارند؛ یکی در اختیار صاحب‌صندوق و یکی هم متعلق به بانک. البته صاحب‌صندوق دو نسخه از کلید خود دریافت می‌کند و موظف است در صورت گم‌شدن هرکدام سریعا موضوع را به بانک اطلاع دهد. صندوق امانات با این دو کلید به‌طور هم‌زمان (کلید صاحب صندوق و کلید بانک) و پس از طی چندین مرحله رمز عددی، اثرانگشت و تصویر چهره باز می‌شود. نکته مهم دیگر، اما دوربین‌ها و حس‌گر‌های صوتی و تصویری است که کوچک‌ترین تغییر در صدا، نور و فضا را به شیوه مختلف به مدیر بانک، حراست و بعضا پلیس اطلاع می‌دهد. این شرایط معمول در بسیاری از شعب بانک‌های دارای صندوق امانات است که قاعدتا حالت استاندارد است و در همه شعب رعایت نمی‌شود. اما بانک ملی شعبه دانشگاه چه مشخصاتی داشت و سارقان چگونه از این در‌های متعدد عبور کردند؟

تاریخ سرقت، تعداد سارقان و روش ورود

آن‌چه در ادامه می‌آید روایت‌های رسمی به نقل از مسئولان انتظامی و قضایی است که تاکنون مطرح شده‌است. براین اساس اولین ساعات بامداد جمعه ۱۳ خرداد (پنج‌شنبه شب) ۴ نفر با سر و صورت پوشیده و با کمک ماشین و موتوری با پلاک مخدوش به خیابان انقلاب و شعبه دانشگاه بانکی می‌رسند. حالا می‌دانیم که این این چهارنفر در واقع سه برادر و یکی از فامیل‌های نزدیک این سه برادر بودند. آن‌ها از روی در پارکینگ این بانک به پارکینگ می‌رسند (دقیقا نمی‌دانیم که آیا هر هر چهارنفر از روی در عبور کردند یا اینکه مثلا یک نفر از روی در رد شده و در ادامه بقیه از در وارد شدند. علاوه‌براین هنوز دقیقا نمی‌دانیم که آیا این چهارنفر وارد بانک شدند یا اینکه مثلا یکی دو نفر در خیابان یا کوچ‌های اطراف مشغول نگهبانی بودند.) پس تا اینجای کار می‌دانیم که شروع سرقت در اوایل بامداد (حدود ساعت ۲ صبح) و با ورود از روی در پارکینگ بانک آغاز شد.

قطع برق، دوربین و برش دیوار

سه برادر و فامیل نزدیک‌شان در مرحله اول پس از ورود به پارکینگ به مرحله امنیتی در چوبی برای ورود به بانک و خزانه رسیدند که قاعدتا کار دشواری نبود. می‌دانیم که سارقان برق ساختمان و سیم‌های مربوط به دوربین را هم قطع کردند، اما مرحله دقیق آن هنوز مشخص نیست (با توجه به پیامک که برای رئیس بانک ارسال شده، به نظر می‌آید آن‌ها نتوانستند در بدو ورود دوربین و سیستم‌های هشدار را از کار بیندازند.) درِ ورود به خرانه دو قفل کتابی داشت که سارقان در این مرحله گیره‌های مربوط به این قفل‌ها را به کمک آتش کپسول هواگاز بریدند و در نهایت به مرحله دیوار ۴۰ سانتی‌متر رسیدند که با آن ابزار آتش موجود در کوله‌پشتی‌شان از این مرحله هم گذشتند. گذر از این دیوار آن‌ها را به حدود یک هزار صندوق امانات رساند که هرکدام گنجی محسوب می‌شد. تصاویر و اطلاعات منتشرشده نشان می‌دهد که صندوق امانات واقعا به کمک دیلم باز شده و آ‌ن‌ها ۱۶۸ صندوق را باز کردند و محتویات ارزشمند را داخل کیف خود ریختند. نکته مهم، اما زمان طول کشیدن این عملیات یعنی ۱۲ تا ۱۴ ساعت است؛ به عبارت دیگر آن‌ها حدود ساعت ۲ بامداد وارد بانک شدند و حدود ساعت ۱۵ تا ۱۶ روز جمعه از در پارکینگ خارج شدند. در این بین آن‌ها هارد‌های دوربین و دیگر اطلاعات امنیتی را هم با خود برند و قفل‌های بیرونی را دوباره قفل کردند تا هیچ ردپایی به جا نگذارند. موفق هم شدند و عملا تا حدود ۸ صبح سه روز بعد کسی از این دزدی مطلع نشد. در این زمان طلایی، دو نفر از برادران به ترکیه می‌گریزند؛ یک نفر با همسر و فرزند خود. گویا ساعت پرواز آن‌ها حدود ۶ صبح روز دوشنبه بوده‌است؛ یعنی حدود دو ساعت پیش از آن‌که بانک و پلیس از دزدی آگاه شود.

 چگونه سارقان پیدا شدند؟

گویا حدود ۲۰ کارآگاه زبده ساعتی پس از آگاهی از خبر سرقت بزرگ، مسئول این پرونده می‌شوند که در مدت ۴۸ ساعت به بازداشت سارقان می‌رسند. این‌طور که رسما اعلام شده آن‌ها در این ۴۸ ساعت حدود دو ساعت خوابیده‌اند. اما پروژه حل پازل سرقت و یافتن سارقان چگونه به سرانجام رسید؟ به‌نظر می‌آید کارآگاهان در گام اول سراغ افراد سابقه‌دار و دزدی‌های مشابه رفتند. آن‌ها در این مسیر به دو سرقت رسیدند؛ یکی سرقت ناکام حدود یک ماه پیش از بانک تجارت خیابان فلسطین و دیگری هم سرقتی مشابه که حدود یک سال پیش و در تابستان ۱۴۰۰ در قائم‌شهر رخ داد؛ در آن پرونده سارقانی به شیوه مشابه به بانک سپه این شهر زدند و از صندوق امانات بیش از ۶۰۰ میلیون خارج کردند که دو سه روز بعد دستگیر شدند. کارآگاهان که فیلمی نامشخص از سرقت تازه به کمک دوربین کنترل ترافیک داشتند، سراغ پرونده بانک تجارت رفتند، ولی، چون آن سرقت در نطفه خاموش شده‌بود، تصاویر و فیلم‌ها مربوط به فاصله به‌نسبت طولانی بود و مانند فیلم همین سرقت تازه، چندان کمکی به کارآگاهان نکرد. گزینه بعد سرقت یک سال پیش بانک سپه قائم‌شهر بود؛ سرنخ مهم اینجا پیدا شد و کارآگاهان متوجه شدند که سارقان آن پرونده با وثیقه به مرخصی رفتند و دیگر به زندان برنگشتند. بررسی پرونده آن سارقان، کارآگاهان را به این سه برادر رساند. بررسی وضعیت این برادران آن‌هم به کمک اطلاعات نهاد‌های امنیتی به کارآگاهان ثابت کرد که دو برادر صبح روز دوشنبه از کشور خارج و عازم ترکیه شدند و همین یعنی سرنخی بزرگ. گویا در مرحله بعد کارآگاهان آدرس این برادران و برادر سوم را پیدا کرد و به مخفی‌گاه و محل زندگی برادر سوم رفتند که با بخشی از اموال سرقتی مواجه شدند. دیگر افراد دستگیرشده اگرچه در سرقت بزرگ نقشی نداشتند، اما در دیگر مراحل همراه و کمک‌کار این چهارنفر بودند.

نکات عجیب و پرسش‌های بی‌پاسخ

- حال که رسما اعلام شده این برادران پیش‌تر و همین یک سال پیش بانک سپه قائم‌شهر را به سرقت بردند، این پرسش مطرح می‌شود که چطور از زندان آن‌هم به این زودی آزاد شدند؟ اگر مرخصی گرفتند، چرا هنگامی که این مرخصی پایان یافت و سارقان به زندان برنگشت، کسی پیگیر شرایط آن‌ها نشد؟ - عجیب نیست که سارقانی با این سطح از دقت و توانایی، راهی برای این سرنخ ساده یعنی رفتن پلیس سراغ سابقه‌داران دزدی از بانک، پیدا نکردند؟ چرا باید افرادی با پیشینه دزدی از بانک بلافاصله از کشور خارج شوند؟ واضح نیست که بلافاصله پلیس به این افراد مشکوک خواهد شد؟

- گفته شده که بخش زیادی از اموال مسروقه داخل یک ماشین آن‌هم در فرودگاه امام خمینی کشف شده‌است؛ واقعا سارقان می‌خواستند آن‌هم سکه، دلار و طلا را به طور رسمی و قانونی از طریق فرودگاه خارج کنند؟ آن‌هم با پوشاندن اموال درون فویل برای عبور از ایکس‌ری؟ دزدانی که این‌چنین هوشمندانه صندوق امانات بانکی در مرکز پایتخت را خالی کردند، برنامه‌شان برای مرحله بعد اینقدر ساده و پیش‌پاافتاده بود؟ ممکن است واقعا هم همین باشد، ولی کمی عجیب است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۴۰
ناشناس
|
Belgium
|
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
3
103
از همكاري فوق سريع اينترپل كه ظرف ٤٨ ساعت انجام عمليات سارقان را از خارج كشور به داخل بدون مكاتبه و هماهنگي دستگير و تحويل ايران داد …………بايد تقدير كرد …………
فيلم هندي هم ……
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
3
28
افراد با دانشی هستند که به دلیل نیاز مالی روی به کارهایی آورده اند که بسیار کمتر از توان آنان است سازمانهای دولتی اینگونه افراد را راه نمی دهند چون نسبت فامیلی و آشنایی با کسی ندارند بخش خصوصی به دلیل دردسرهایی که سازمانهای ...برایش به وجود خواهند آوردرغبتی برای ورود به بحث امنیت ندارد اگر هم وارد شود فقط جنبه انتفاعی برایش اهمیت دارد و به دنبال افراد کهنه کار نیست. سازمانی عهده دار شناسایی و ارزیابی و ساماندهی امنیت خارج از پلیس فتا بشود تا از نخبگان فراموش شده استفاده شود .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
4
92
سئوالهای دیگه ای هم هست چرا سیستم امنیتی به پلیس وصل نبوده چرا نگهبان بانک یک مه پیش از سرقت مرخص شده و چرا مدیر بانک به پیامک ارسال شده توجهی نکرده و چرا باید هاردیسکها در جایی باشند که دزدان بتوانند به راحتی انها را بدزدند
مبین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
3
66
والله ما هرروز تو کشورمون یه سوژژژژژژه جدید داریم!!!!!!
مصطفی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
0
18
واینک اصلا چرا دزد دزدی کردخخخ واصلا دزدهای دیگر کی وکجا گیر می افتن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
1
38
داستان طنز سال با اختلاف جایزه اول را میبرد کلش مشخصه چیه دیگه بیشتر همش نزنید
علیرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
4
17
سلام.کارگا ه های ما چند درجه از کارگاه کاسترجلوترند خدا پشت وپناهشان باشد
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
2
32
چرا سارق بانک به راحتی بتواند از کشور خارج شود، چرا این دزدان با وثیقه به راحتی در جامعه رفت و آمد کنند چرا چرا و هزاران چرای دیگر
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
64
18
باید از افسران پرونده تشکر ویژه کرد که از حیثیت نیروانتظامی دفاع کردند
ناصر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
6
94
سوال اصلی این هست که گفتید از زندان مرخصی گرفته و بر نگشتند پس مطمعن ممنوع خروح بودند چطور قانونی رفتند ترکیه مگه ممنوع خروح نبودند
پاسخ ها
K1.tinoo
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
دمت گرم عجب نکته ای
یاشار
| Belgium |
۲۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
نخیر اگر شاکی خصوصی نداشته باشی ممنوع الخروج نیستی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
2
65
اگر با وثیقه از زندان خارج شده اند که ممنوع الخروج هستند!
پاسخ ها
مهرداد
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
ممنوع الخروج شرایط خودشو داره وقتی کسی رو در سرقتی گرفتن بردن زندان دیگه ممنوع الخروج چرا بشن
Nima
|
Canada
|
۲۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
2
35
در اوتاوا کوچکترین اتفاقی می افته پلیس کنفرانس مطبوعاتی می گذاره.
چرا با پلیس گفت و گو نمی کنید؟
گمانه زنی لزوما به کشف حقیقت کمک نمی کند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
هک فروذگاه
رحیم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
1
54
از بس خبرهای نادرست شنیدیم نمی دونیم چی درسته وچی غلط ولی این موضوع که طرف پارسال یه بانک را سرقت کرده وحالا آزاد بود جای تعجب داره وبد تر از اون مرخصی بوده برنگشته یه سرباز میره مرخصی بر نمی گرده یه هفته بعد کلانتری میره دره خونه سراغش
Sohrabnajari1362
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
1
24
این دستگیری شود مثل فیلم هندی عجب یک روزه گیر انداختند سارقان رو
سلام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
3
23
سرنخش پیش آقای خاوری است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
2
38
این بزرگترین سرقت قرنه یا بزرگترین جووووک قرن....
مصطفی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
1
30
پشت پرده این سرقت خدا میدونه فقط چی هست . دزدان سابقه دار فراری از زندان چطور از گیت پلیس تو فرودگاه رد شدن چطور دوربین شهرداری از کار می افته سامانه فرودگاه مختل میشه !!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
1
13
چی بگم هنگ کردم واقعا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
1
21
چرا روز اول این عکسو نشون ندادین؟؟
خیلی طول کشید این چاله رو دراوردین هاااا؟؟؟؟
خخخخ
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
1
16
از اینجور سوالهای زمین مانده زیاده نه فقط در این مورد بلکه در موارد دیگه وهمین انباشت سوال شکو شبهه زیادی را بوجود او رده
سیاوش
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
0
20
چطوری تونستن قانونی از مرز رد بشن در حالی که به دلیل برنگشتن به زندان ممنوع الخروج بودن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
3
19
پر واضح است که دست هایی در کار بوده
پاسخ ها
یلار
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
جالبیش اینه که مستقیم رفتن سراغ صندقهایی که سالهاست کسی سراغشون نرفته
شهرام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
3
13
سلام خداوند متعال انشالله که در همین دنیا جواب تمام کارهای بد را جواب می‌دهند انشالله
پویان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
2
11
بگم چی!!!!!!!
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
تو چیزی نمیخواد بگی فقط بخون
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
فقط میدونم تو صندوق چیزهای با ارزش بوده که مستقیم بره تو جیب دولت
آذر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
0
3
سوال مهمتر اینکه ،این دزدان محترم اون روز نهار خوردن؟ نهار از بیرون سفارش داده بودن یا خانواده براشون اورده بود، بلاخره ۱۲ ساعت کار طاقت فرسا ، گشنگی داره تشنگی داره ،
آقا سلطان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
0
3
هیچکس نفهمید که این عکس ها فتوشاپ هست؟!متاسفم
براد ر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
0
0
پس از رفتن به زندان ممنوع خروجی باطل میشود
علی.
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
0
3
اگر از هوش فکر این دزدان برای برای این گرانی‌ها وتورم و دیگر کارها استفاده بشود کشور درست میشود
مجید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
1
6
در مورد دوربین ها و حفاظت الکترونیکی :
اول اینکه در هیچ جای دنیا هارد دیسک مربوط به دوربین را در محل قرار نمیدن تا سرقت شود.
دوم اینکه در نقاط حساس علاوه بر اینکه فیلم دوربین ها در شبکه محلی ذخیره می شود همزمان در سامانه اینترانتی یا اینترنتی ذخیره می‌شود که دست هیچ دزدی به آن نمی رسد.
سوم اینکه چند روز دوربین ها قطع بوده توی این مدت هیچ کس دوربین ها را از طریق اینترتت چک نکرده؟
چهارم اینکه با قطع شدن تصویر دوربین سیستم امنیتی هوشمند تا برقرار شدن مجدد تصویر مرتب آلارم می فرستد و توی این مدت باید صدها یا هزاران آلارم به رئیس بانک و حراست و پلیس رسیده باشد. آیا رییس و حراست و پلیس برای خلاص شدن از شر آلارم ها گوشی خود را خاموش کرده اند؟
واقعا چه داستان های ... می سازند و انتظار دارند مردم باور کنند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
1
2
فرااااار از زندان فصل پنجم قسمت اول ......
با بازی .....
و کارگردانی .....
محصول سال 1401 ساخت ایران
ابراهیم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
0
2
قبلا در پیام ها برخی از هموطنان گفته اند که چگونه است زندانی که به مرخصی رفته و برنگشته و قاعدتا باید به دنبالش باشند تا ببینند چرا برنگشته است، ممنوع الخروج نشده و توانسته است به خارج از کشور برود؟ باورکردنی نیست که سیستم... وای به حال این ... بدیهی است وقتی متفکران و نخبه های مملکت مهاجرت می کند فضا برای کسانی باقی می ماند که در حد همان شش کلاس و یا بی سوادهای دانشگاه ... بوده و آنگاه دادن این چنین سوتی ها طبیعی می شود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
1
1
آفتاب چرا نظر من رو پخش نکردی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
منطقی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
0
3
چرا این دزدان با هم به مرخص رفتند چرا مرخصی رفتند
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین