کد خبر: ۷۷۸۶۵۴
تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۰
رئیس کل دادگستری استان تهران در آیین افتتاحیه بهره‌برداری از ساختمان جدید دادگستری پردیس، وجود قوه قضاییه مقتدر، توانمند، پاسخگو و کارآمد را متضمن سلامت، حسن عملکرد، کارایی و پاسخگویی سایر دستگاه‌ها و نهاد‌ها دانست.
آفتاب‌‌نیوز :

در پنجمین روز از هفته قوه قضاییه که «پیشگیری از وقوع جرم و مقابله با بسترهای فسادزا» نام‌گذاری شده، ساختمان دادگستری شهرستان ‌پردیس به‌منظور «تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قصایی» و «ارتقاء کیفی سطح خدمات قضایی» با حضور علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران، ابراهیم شاهرخیان معاون مالی، پشتیبانی و عمرانی قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین حسینی امام جمعه شهرستان پردیس، مسئولان قضایی و اجرایی و مقامات نظامی و انتظامی شهرستان پردیس به بهره‌برداری رسید.

علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در آیین افتتاحیه ساختمان جدید دادگستری پردیس با گرامی‌داشت هفته قوه قضاییه، شهید بهشتی را یکی از استوانه‌های انقلاب اسلامی دانست که با فکر و بینش عمیق اسلامی خود در پایه‌ریزی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به‌خصوص در ساختار این نظام و دستگاه قضایی نقش بی‌بدیلی ایفا نمود.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به مسئولیت‌های سنگین و خطیر قوه قضاییه در اصل ۱۵۶ قانون اساسی و موارد مندرج در احکام انتصاب روسای قبلی و فعلی قوه قضاییه گفت: عمده مسئولیت دستگاه قضایی ناظر بر مساله احقاق حق و اجرای عدالت در جامعه است که تضمین‌کننده سلامت در همه دستگاه‌ها و نهادها محسوب می‌شود.

وی «حل و فصل دعاوی» و «رسیدگی به امورات مهمه و اساسی شهروندان» را دو مسئولیت خطیر و حساس دستگاه قضایی عنوان کرد که تحقق آن با قلم قضات صورت می‌گیرد.

القاصی وجود قوه قضاییه مقتدر، توانمند، پاسخگو و کارآمد را متضمن سلامت، حسن عملکرد، کارایی و پاسخگویی سایر دستگاه‌ها و نهادهایی عنوان کرد که در قبال مردم، دارای مسئولیت هستند.

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر این ‌گزاره که تقویت قوه قضاییه به‌معنای تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی است، اذعان کرد: عدلیه مقتدر، علاوه بر اینکه سبب تسهیل رسیدگی به امورات شهروندان می‌شود، ارتقاء خدمت‌رسانی به جامعه را به‌همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه قوه قضاییه در خدمت مردم و برای مردم است، اظهار کرد: تمامی عِده و عُده دستگاه قضایی در جهت خدمت‌رسانی به جامعه است و عدلیه برای رسیدگی به امورات ضروری و مطالبات خاص مردم تعریف شده است.

القاصی تقویت دستگاه قضایی در بُعد مالی و پشتیبانی و نیروی انسانی را یک ضرورت دانست و گفت: جای خوش‌حالی دارد که امروز ساختمان جدید دادگستری پردیس با متراژ حدود سه هزار و ۶۰۰ متر با همت و تلاش عزیزان به بهره‌برداری رسید که خیر آن برای مردم و جامعه است و بر همین اساس از همه عزیزانی که در فرایند ساخت این فضای خدمت‌گزاری و عدالت‌خواهانه تلاش کردند، تشکر می‌کنم‌.

رئیس کل دادگستری استان تهران به تسریع در تکمیل پروژه‌های عمرانی با پیگیری‌ها و مساعدت‌های معاونت مالی، پشتیبانی و عمرانی قوه قضاییه اشاره کرد و در عین حال خواستار عنایت ویژه مسئولان شهرستان پردیس به آسیب‌ها و مشکلات این شهرستان شد.

وی با تاکید بر ضرورت توجه ویژه به مقوله «حقوق عامه» اظهار کرد: از جمله مصادیق حقوق عامه، صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی است و ضرورت دارد با حساسیت بیشتری مورد اهتمام قرار گیرد.

ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت شورای تأمین به‌منظور پیشگیری و برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز

القاصی با تاکید بر بهره‌گیری از ظرفیت شورای تأمین به‌منظور پیشگیری و برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز عنوان کرد: رویکرد دستگاه قضایی در وهله اول جلوگیری از ایجاد ساخت و سازهای غیرمجاز است و با توجه به اینکه روسای قوا نسبت به این موضوع ورود پیدا کردند، شاهد اقدامات خوب و موثری در این زمینه بودیم؛ به‌طوری‌که ریاست دستگاه قضایی در این حوزه پیش‌قدم شدند و تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز را از قوه قضاییه آغاز کردند.

رئیس کل دادگستری ‌استان تهران با تاکید بر ضرورت تسریع در انجام امورات مردم اذعان کرد: امورات مردم باید در کمترین زمان ممکن انجام شود و معطل ماندن پرونده مردم و اطاله رسیدگی بیشترین آسیب را در پی خواهد داشت؛ لذا ضرورت دارد تا با بهره‌گیری حداکثری از امکانات موجود و اشخاص ذی‌نقش در فرایندهای رسیدگی در جهت به‌حداقل رساندن زمان رسیدگی‌ها اقدام شود.

وی با تاکید بر این گزاره که اولویت مجموعه قضایی استان تهران این است که کار مردم به‌روز باشد، گفت: پذیرفته نیست پرونده‌ای برای مدت طولانی در پیچ و خم واحدهای قضایی باشد و باید در زمان معقول و منطقی پاسخ مردم داده شود.

القاصی در بخش پایانی سخنان خود ساختمان جدید دادگستری پردیس را محلی برای خدمت‌گزاری به مردم، برپایی عدل و قسط، اجرای احکام و قوانین اسلامی و گرفتن حق مظلومان از ظالمان عنوان کرد.

ابراهیم شاهرخیان، معاون مالی، پشتیبانی و عمرانی قوه قضاییه نیز در این آیین با تبریک هفته قوه قضاییه، فعالیت در دستگاه قضایی را به‌مثابه مجاهدت دانست و با اشاره به فلسفه تدوین سند تحول و تعالی گفت: دو بخش از این سند مربوط به نیروی انسانی و منابع مالی است.

معاون مالی، پشتیبانی و عمرانی قوه قضاییه با بیان اینکه در حوزه منابع انسانی بزرگ‌ترین و موثرترین سرمایه هر دستگاه و به‌ویژه قوه قضاییه، نیروی انسانی آن است، گفت: در این حوزه مقرر شد تا توجه به نیروی انسانی از ابتدا در یک فرایند درست و صحیح شکل بگیرد و در خصوص آن برنامه‌ریزی شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده به‌منظور حل مشکلات معیشتی کارکنان دستگاه قضایی گفت: با تدابیر ریاست قوه قضاییه اقدامات متعددی صورت گرفت و در زمان تدوین تبصره‌های بودجه قرار شد فوق‌العاده خاصی تصویب شود و خبر خوب این است که این پیشنهاد از سمت قوه قضاییه به شورای حقوق و دستمزد ارسال شده و امیدواریم با پیگیری‌های مستمر این فوق‌العاده خاص تصویب شود.

شاهرخیان در ادامه به مهم‌ترین اقدامات انجام شده در جهت رفاه کارکنان دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: پایه بودجه قوه قضاییه از قدیم بسیار ضعیف دیده شد و هر چقدر این مسیر ادامه پیدا کرد، مشکلات نیز ادامه یافت.

معاون مالی، پشتیبانی و عمرانی قوه قضاییه ادامه داد: در این خصوص جلسات متعددی با سازمان برنامه بودجه، دولت و مجلس برگزار شد و خوشبختانه در سال ۱۴۰۱ افزایش قابل قبولی نسبت به سایر دستگاه‌ها در لایحه بودجه شاهد بودیم.

کمبود دو میلیون فضای اداری برای قوه قضاییه

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بر اساس استانداردهای سازمان برنامه برای قوه قضاییه نیاز به چهار میلیون متر فضای اداری است، گفت: فضای موجود ۲.۲ میلیون متر است و حدود دو میلیون متر مربع فضای اداری مورد نیاز است که باید برای قوه قضاییه تامین شود و ضرورت دارد اهتمام جدی از سمت دولت و مجلس صورت گیرد.

سختی‌های فعالیت در حوزه قضاوت، عبادت است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی، امام جمعه شهرستان پردیس گفت: یکی از مواردی که به شدت نسبت به آن ادعا داریم و به‌دنبال تحقق آن هستیم، ایجاد و گسترش عدالت در جامعه است.

امام جمعه شهرستان پردیس با بیان اینکه سختی‌های فعالیت در حوزه قضاوت، عبادت است.

فریبرز عبدالملکی، رئیس دادگستری شهرستان پردیس گفت: ساختمان حاضر نتیجه تلاش و زحمات عزیزانی است که از ابتدای امر تاکنون وقت گذاشتند و با توجه به اینکه تکریم مراجعان از رویکردهای مهم دستگاه قضایی است، می‌طلبید تا با احداث چنین ساختمانی شان مردم در عمل حفظ شود.

رئیس دادگستری شهرستان پردیس بهره‌برداری از ساختمان جدید دادگستری این شهرستان را در افزایش روحیه کارکنان در ارائه خدمات دوچندان به مراجعان اثرگذار دانست و از معاونت مالی و عمرانی قوه قضاییه و دادگستری استان تهران به‌دلیل حمایت‌های صورت گرفته تقدیر کرد.

ظفر پورابراهیم، فرماندار شهرستان پردیس با گرامی‌داشت هفته قوه قضاییه اظهار کرد: شاید یکی از مواردی که در جامعه وجود دارد و نشان‌گر مظلومیت شهید بهشتی است این است که در زمینه تبیین سیره عملکردی ایشان نتوانستیم خوب عمل کنیم.
فرماندار شهرستان پردیس خاطرنشان کرد: امید است این محل زیبا فضایی برای احقاق حق مظلومان و محرومان و مبارزه با ظالمان و متعدیان به قانون باشند.

وی با تقدیر از مسئولان قضایی شهرستان پردیس گفت: مجاهدت در عرصه دستگاه قضایی سختی‌های خاص خود را دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین