کد خبر: ۷۷۹۰۱۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۵
انتصابات با نگاه‌های سیاسی و رفاقتی و عملکرد غیرشفاف محور اصلی تحقیق و تفحص
نمایندگان مجلس با تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تامین اجتماعی در حوزه انتصابات و نحوه مدیریت شرکت‌های وابسته خصوصاً شستا موافقت کردند.
آفتاب‌‌نیوز :

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۷ تیر ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی با تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تامین اجتماعی در حوزه انتصابات و نحوه مدیریت شرکت‌های وابسته خصوصاً شستا با ۱۷۲ رأی موافق، ۴۱ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

حسن لطفی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح محور‌های این تحقیق و تفحص گفت: عملکرد غیر شفاف شرکت شستا به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های کشور از لحاظ مالی، انتصابات با صلاحیت‌های غیر حرفه‌ای و بیشتر با نگاه سیاسی و رفاقتی، عدم اطلاع رسانی صحیح و به موقع در خصوص ورود شرکت شستا به بورس، بی عدالتی در توزیع اعتبارات درمانی به نحوی که برخی مناطق با پنج هزار بیمه گر فاقد درمانگاه می‌باشند، از محور‌های این طرح تحقیق و تفحص است.

نماینده رزن در مجلس ادامه داد: ضعف در خدمات رسانی بیمارستانی و تمرکز خدمات فوق تخصصی و ویژه صرفا در بیمارستان میلاد تهران که باعث سرگردانی بیماران شهرستانی شده است، ضعف مدیریت در برخی استان‌ها نظیر استان اردبیل، عدم عدالت در پرداختی‌ها در داخل سازمان و فاصله فاحش در پرداخت ها، ضعف در استفاده از امکانات مشارکتی نظیر مهمان سرا‌ها و مراکز اقامتی و فرسوده شدن آنها، ضعف در استفاده از اداره بدون کاغذ (paperless) و تاخیر در حذف دفترچه‌های کاغذی، اعمال نظر در میزان درصد از کارافتادگی و غیر علمی بودن درصد تعریف شده برای اشخاص، عدم حمایت از کارگران ساختمانی در بیمه کارگران ساختمانی و مد نظر قرار دادن درآمد و منفعت به جای حمایت از کارگران و قالی بافان و فاصله زیاد بین حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با بازنشستگان سایر دستگاه‌ها نیز از دیگر محور‌های این طرح است.

سید غنی نظری نیز به عنوان نماینده تقاضاکننده طرح تحقیق و تفحص گفت: بسیار مسرورم که بعد از ماه‌ها انتظار، بررسی و تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی و شستا به صحن علنی مجلس رسید، هر چند قصد دارم در راستای احقاق حقوق ملت و استوار شدن چرایی ضعف این سازمان صحبت‌هایی داشته باشم.

وی ادامه داد: ما برای بررسی و قضاوت درخصوص تامین اجتماعی، یک قانون بالادستی با عنوان قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مصوب سال ۱۳۸۳ و همچنین اساسنامه تامین اجتماعی داریم. در قانون مذکور به ایجاد و انسجام کلان سیاست‌های رفاهی به منظور توسعه عدالت اجتماعی در کشور و حمایت از همه افراد در برابر رویداد‌های اجتماعی، اقتصادی، طبیعی و ... با رعایت شرایط بازنشستگی، از کار افتادگی و درماندگی، بی سرپرستی، حوادث و سوانح، ناتوان جسمی، ذهنی و روانی، بیمه خدمات درمانی و حمایت از مادران در دوران بارداری، حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، ایجاد بیمه خاص برای زنان سالخورده و... اشاره شده است.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: آیا امروز آنچه که در سازمان تامین اجتماعی اتفاق افتاده و می‌افتد، براساس قانون اساسی و اسناد بالادستی است؟ آیا رضایت عمومی را جلب می‌کند؟ از این رو درخواست تحقیق و تفحص دارم، اما این درخواست از درخواست گذشته تفاوت‌هایی دارد، از جمله اینکه این درخواست تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی و هم شرکت‌های وابسته به ویژه شستا است. همچنین زمان رسیدگی به این درخواست تحقیق و تفحص تا امروز بوده و به مدت زمان خاصی محدود نمی‌شود، از طرفی عنوان تحقیق و تفحص گسترده بوده و کمیسیون متفاوتی به آن رسیدگی می‌کند، لذا امروز بازنشستگان و کارگران و بسیاری از مردم منتظرند که آیا نمایندگان واقعی ملت به خواست آن‌ها جواب مثبت می‌دهند یا خیر و آیا به کجی‌ها و نادرستی‌های سازمان تامین اجتماعی و هلدینگ‌های شستا نظارت جدی دارند؟ مقام معظم رهبری تاکید کردند مجلس در همه جا استقامت و شجاعت و حریت و حق گویی خود را باید داشته باشد.

وی تصریح کرد: عملکرد غیر شفاف شرکت شستا به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های کشور از لحاظ مالی، انتصابات با صلاحیت‌های غیر حرفه‌ای و بیشتر با نگاه سیاسی و رفاقتی، عدم اطلاع رسانی صحیح و به موقع در خصوص ورود شرکت شستا به بورس، بی عدالتی در توزیع اعتبارات درمانی به نحوی که برخی مناطق با پنج هزار بیمه گر فاقد درمانگاه می‌باشند و همچنین ضعف در خدمات رسانی بیمارستانی و تمرکز خدمات فوق تخصصی و ویژه صرفا در بیمارستان میلاد تهران که باعث سرگردانی بیماران شهرستانی شده است، ضعف مدیریت در برخی استان‌ها نظیر استان اردبیل، عدم عدالت در پرداختی‌ها در داخل سازمان و فاصله فاحش در پرداخت ها، ضعف در استفاده از امکانات مشارکتی نظیر مهمان سرا‌ها و مراکز اقامتی و فرسوده شدن آنها، ضعف در استفاده از اداره بدون کاغذ (paperless) و تاخیر در حذف دفترچه‌های کاغذی، اعمال نظر در میزان درصد از کارافتادگی و غیر علمی بودن درصد تعریف شده برای اشخاص، عدم حمایت از کارگران ساختمانی در بیمه کارگران ساختمانی و مد نظر قرار دادن درآمد و منفعت به جای حمایت از کارگران و قالی بافان و فاصله زیاد بین حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با بازنشستگان سایر دستگاه‌ها از محور‌های این طرح تحقیق و تفحص است.

این نماینده مجلس ادامه داد: متاسفانه افرادی که مستحق دریافت بیمه هستند، به صورت صحیح مورد توجه قرار نمی‌گیرند، همچنین ضعف درخصوص استفاده از امکانات مشارکتی یکی از موضوعات مهم و مورد تاکید در این طرح است. سرمایه گذاری که توسط سازمان تامین اجتماعی و شستا صورت می‌گیرد، اکثراً در مناطق برخوردار بوده و لذا یکی از عوامل تسریع مهاجرت و درصد بالای بیکاری در مناطق محروم، این موضوع است. اگر در مناطق محروم کارخانه‌ای احداث می‌شد که برای یک الی دو هزار نفر اشتغال ایجاد می‌کرد، بسیار موثر بود. وجود تعارض منافع در سازمان تامین اجتماعی نیز یکی از موضوعات بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
0
0
به هیچ جا نمی رسه چون همگی ذینغع هستن.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین