کد خبر: ۷۷۹۰۴
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۳۸۷ - ۲۱:۰۴
سولانا:
مهمترین مسائل هنوز بدون پاسخ مانده است
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: خاویر سولانا در کنفرانس خبری مشترک با سعید جلیلی در ژنو تصریح کرد مهمترین مسائل هنوز بدون پاسخ مانده است.

به گزارش سرویس بین‌الملل آفتاب، نماینده اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد: «ما بسته پیشنهادی را به ایران ارائه کردیم و در قالب نامه چند روز پیش پاسخ ایران را دریافت کردیم. البته تاکنون پاسخ آشکاری برای مهمترین مساله دریافت نکرده‌ایم».
 
وی افزود: «به همین خاطر سندی با عنوان «مسیر روبه جلو» تسلیم کردیم. ما هنوز پاسخ مثبت یا منفی آشکاری به این درخواست دریافت نکرده‌ایم. ما بسیار امیدواریم که این جواب به زودی داده شود».

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه کنفرانس خبری خود در ژنو گفت: «در نشست ژنو درباره بسته پیشنهادی گفتگو شد». 

خاویر سولانا تصریح کرد: «ایران نه سند درخصوص سازوکار (مودالیته) مذاکرات به ما ارائه کرده است. ما به صراحت به ایرانی‌ها گفته ایم که می‌توانیم درخصوص این سند براساس التزام متقابل بحث و گفتگو کنیم همانطور که پنج سال پیش به ایران پیشنهاد کردیم».

سولانا ادامه داد: «اجازه بدهید یادآوری کنم که این تعهدات پیشنهادی چه بود. تعهد ما این بود که از تصویب قطعنامه جدید در شورای امنیت سازمان ملل متحد برضد ایران خودداری کنیم. درمقابل، تعهد ایران (در این پیشنهاد) آن بود که از همه فعالیتهای هسته‌ای از جمله نصب سانتریفیوژهای جدید خودداری کند. ما منتظر پاسخ ایران در این خصوص هستیم. در ایران و در نشست امروز در این خصوص گفتگو کردیم و در هفته‌های آینده نیز در این باره گفتگو خواهیم داشت». 

خاویر سولانا در ادامه به ایران توصیه کرد به رویکرد همکاری به جای تقابل ادامه بدهد. 

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه افزود: «ما بسیار امیدواریم که ایرانی‌ها فرصتی را که ما به آنها پیشنهاد کرده‌ایم درک کنند. پیشنهادی که من به آنها داده‌ام و پیش رویشان قرار دارد عبارتست از همکاری بجای تقابل». 

وی افزود: «همانطور که گفتم ما امیدواریم که بتوانیم این شیوه عمل را در دو هفته آینده ادامه بدهیم. من می‌خواهم از دکتر جلیلی به خاطر رویکرد سازنده امروزش در گفتگوها تشکر کنم». 

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: «ما امروز در هنگام صرف ناهار نیز گفتگویی دو نفری داشتیم. بسیار امیدوارم که تا چند هفته دیگر بتوانیم از طریق ارتباط تلفنی یا ملاقات حضوری بتوانیم دیدگاهها را تغییر بدهیم».

در ابتدای بخش پرسش و پاسخ پس از نشست امروز ژنو خبرنگاری از خاویر سولانا پرسید: «دکتر سولانا! شما در مصاحبه آخرتان در برلین گفتید که در موقعیتی نیستید که بتوانید در این نشست هیچ چیز را تضمین بدهید. می‌خواهم بدانم آیا شما می‌توانید درباره گامهای بعدی تضمینی بدهید»؟ 

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ ضمن تشکر بسیار از این سوال گفت: «فکر می‌کنم این صحبت چند روز پیش مطرح شد. امیدوار بودم که این نشست سازنده باشد تا بتوان به تضمینهایی دست یافت. همانطور که قبلا گفتم این نشست را سازنده ارزیابی می‌کنم. اما همانطور که همواره گفتم هنوز پاسخ دو سوال را دریافت نکرده‌ایم. همانطور که گفتم یکی از این دو سوال برای ما بسیار مهم است». 

خاویر سولانا در ادامه افزود: «بسیار امیدواریم که پاسخ این سوال را دریافت کنیم که به ایران ارائه شده است. این سوال پنج هفته پیش به تهران عرضه شد. امیدوارم تا چند هفته آینده پاسخ را دریافت کنیم. در این مقطع زمانی می‌توانم همین مطلب رابگویم. من نمی‌خواهم درباره مشخصات این نشست چیزی بگویم. این نشست سازنده بود اما پاسخ سوالی را که می‌خواستیم دریافت نکردیم».

سولانا در ادامه اظهاراتش در ژنو بار دیگر تاکید کرد منتظر پاسخ ایران است.

به گزارش سرویس بین‌الملل آفتاب، خبرنگاری در ادامه کنفرانس خبری ژنو از خاویر سولانا پرسید «آیا شما در مذاکرات خود با ایرانی‌ها درباره تفاوتها صحبت کردند یا نقاط مشترک»؟

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ گفت: «ما در باره مسائل بسیاری صحبت کردیم. ما درباره نقاط مشترک و نقاط مورد اختلاف امروز و در گفتگوهایی که با دکتر جلیلی به صورت تلفنی حدود یک هفت و نیم پیش داشتم، گفتگو کردیم». 

وی در ادامه گفت: «ما با صراحت گفتگو کردیم. من وضعیت را تبیین کردم. تغییر نگرشها سازنده بوده است اما در عین حال ما پاسخ سوالهایمان را دریافت نکرده‌ایم. ما بسیار امیدواریم که تا حدود دو هفته یا مدت زمانی شبیه آن بتوانیم پاسخ را دریافت کنیم تا به ما امکان ادامه (مذاکرات) را بدهد. من منتظر آن (پاسخ) هستم». 

در ادامه این جلسه پرسشی درباره حضور آمریکا در گفتگوهای هفت کشور مطرح شد. 

در ادامه بخش پرسش و پاسخ کنفرانس خبری خاویر سولانا و سعیدجلیلی خبرنگار رویترز پرسید اگر شما در ظرف مدت دو هفته پاسخ روشنی دریافت نکنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟
مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ گفت: «همانطور که گفتم امیدوارم در مدت دو هفته پاسخ سوالی را که گفتم دریافت کنیم. من منتظر این زمان هستم. پاسخ سوال شما را پس از این خواهم داد». 

در ادامه این کنفرانس خبری خبرنگار خبرگزاری امارات پرسید: «اقای سولانا! می‌خواهم این سوال را از شما بپرسم و پاسخ روشنی دریافت کنم. آیا آمریکایی‌ها در آینده و دور دیگر گفتگوها با ایران شرکت خواهند داشت؟ آمریکایی‌ها تا چه زمانی آماده هستند مذاکرات را ادامه بدهند؟» 

خاویر سولانا در پاسخ باخنده گفت: «این سوال بسیار خوبی است اما به نظر من مخاطب سوال شما اشتباه است». 

این پاسخ سولانا با خنده حضار همراه شد و بدین ترتیب کنفرانس خبری مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در ژنو پایان یافت.بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین