کد خبر: ۷۷۹۱۲۹
تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۳
۳۳ تعاونی مسکن در تهران درگیر مشکلات حقوقی
جمعی از اعضای تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه‌ای شهر تهران در اعتراض به مطالبه ۳۰ ساله اعضا مبنی بر واگذاری زمینی که از سال ۱۳۷۲ خریداری شده اعتراض خود را در مقابل وزارت راه و شهرسازی مطرح کردند؛ البته اعضای تعاونی می‌گویند که دست کم ۳۳ تعاونی و ۳۰ هزار خانوار در نوار شمالی، شمال شرقی و غربی تهران درگیر مشکلات تعاونی‌های زمین و مسکن هستند.
آفتاب‌‌نیوز :

ابراهیم صمدی ـ نماینده اعضای تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه‌ای شهر تهران در این رابطه اظهار کرد: در سال ۱۳۷۲ به استناد ماده ۳۲ آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی واگذاری و احیای اراضی مصوب شورای عالی انقلاب اسلامی که با هدف تامین مسکن کارکنان دولت ارایه و فروخته می‌شد، زمینی در شمال شهر تهران در ازای دو فقره چک به تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه‌ای شهر تهران فروخته شد؛ با این حال پس از مدتی به دلیل بالاتر از تراز ۱۸۰۰ متر بودن، ممنوعیت ساخت پیدا کرد.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۸۷ دستوری مبنی بر ممنوعیت ساخت و ساز در این مناطق و تبدیل آن به فضای سبز و همچنین ارایه زمین و یا خانه به عنوان معوض به اعضای تعاونی صادر شد ولی این دستور نیز تا سالها مسکوت و پنهان نگه داشته شد.

صمدی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۷ مطالبه اعضای تعاونی برای دریافت زمین معوض آغاز شد، خاطرنشان کرد: در همین راستا هیات دولت ارایه زمین معوض در ۵ نقطه اطراف تهران را در سال ۱۳۹۳ تصویب کرد که متاسفانه تا به امروز اجرایی نشده و مطالبه قانونی اعضای تعاونی مابین وزارت راه، استانداری و سازمان ملی مسکن پاسکاری شده و هیچ کدام مسوولیت کار را بر عهده نمی‌گیرند.

وی مسوولیت مستقیم این کار را بر عهده وزارت راه و سازمان ملی مسکن دانست و گفت: مطابق قانون، مسوولیت رسیدگی به زمین‌های خارج از محدوده بر عهده سازمان ملی زمین و مسکن است. لذا این سازمان موظف است نسبت به ارزش‌گذاری زمین‌های عوض و معوض و معاوضه قانونی آن اقدام کند.

صمدی با اشاره به تجمع اعضای تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران در مقابل ساختمان وزارت راه و برگزاری جلسه ای با مدیرکل دفتر نظارت بر طرح های توسعه و عمران وزارت راه، گفت: در این جلسه مقرر شد تا ظرف دو هفته جلسه ای ما بین وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی مسکن،استانداری، بازرسی ریاست جمهوری و سازمان بازرسی کل کشور... جهت رسیدگی به این مشکل و تعیین نوع ارزشگذاری زمین عوض و معوض تشکیل شده و طی آن معاوضه زمین با دستور مستقیم وزیر راه و شهرسازی اجرایی شود.

این عضو تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش با بیان اینکه تقاضای ما این است که حقیقت ماجرا به صورت شفاف به اعضا گفته شود، ادامه داد: در این جلسه با قطعیت عنوان شد که با توجه به مصوبه هیات دولت تحت هیچ شرایطی زمین معوض در داخل شهر تهران داده نمی‌شود و زمین‌هایی در اطراف تهران برای این موضوع پیشنهاد شده است.خواسته بعدی اعضا اجرای صحیح ارزش‌گذاری عوض و معوض و واگذاری زمین‌های مناسب با قید فوریت به ارزش واقعی زمین اصلی و همچنین دارای زیرساخت و تاسیسات لازم و با قید فوریت است و واگذاری زمینی که فاقد این شرایط باشد مورد قبول اعضای تعاونی نخواهد بود.

وی، ارزشگذاری صحیح و کارشناسی شده زمین‌های عوض و معوض و تعیین تکلیف سریعتر آن را خواسته اصلی اعضای تعاونی عنوان کرد و گفت: این تعاونی بیش از ۵۵۰ عضو دارد که از سال ۱۳۷۲ برای دریافت زمین اقدام کرده و دنبال مطالبات خود هستند. امیدواریم که بعد از گذشت ۳۰ سال بتوانیم هر چه سریعتر حقوق قانونی خود را مطالبه کنیم.

عضو تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران تاکید کرد: لازم به ذکر است که این مشکل محدود به تعاونی ما نبوده و دست کم ۳۳ تعاونی و ۳۰ هزار خانوار دیگر در نوار شمالی، شمال غربی و شرقی شهر تهران درگیر این مساله هستند که رفع آن یک ضرورت بنیادی و به نفع مالکین و شهر تهران خواهد بود.

زمین مورد نظر تعاونی که در سال ۱۳۷۲ اختصاص یافته بود

انتظار ۳۰ ساله اعضای یک تعاونی برای خانه‌دار شدن

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین