کد خبر: ۷۷۹۴۳۳
تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
تجهیزات اندازه‌گیری در صنایع مختلف و کارخانجات و کارگاه‌ها و حتی آزمایشگاهها، جزو لوازم ضروری و پرکاربرد محسوب می‌شوند. در واقع این ابزار‌ها در بازدهی بهتر فعالیت‌هایی که انجام میدهید تاثیر مستقیم می‌گذارد. مخصوصا زمان‌هایی که گستره فعالیت‌تان وسیع است.
آفتاب‌‌نیوز :

وجود خطا‌ها در اندازه‌گیری کمیت‌های مختلف باعث شود که مشکلات و ایرادات بزرگی به وجود بیاید و در نهایت افراد دچار خسارت‌های جانی یا مالی شوند. از این رو هدف از ساخت و استفاده لوازم اندازه‌گیری دقیق، کاهش درصد خطا‌ها و کیفیت در بازدهی می‌باشد. به این منظور با گذر زمان ابزار‌هایی ساخته شد که هرکدام دارای ویژگی و مشخصات خاص خود بوده و برای امور مختلف مورد استفاده قرار میگیرند.

ترانسمیتر یک ابزار دقیق برای اندازه گیری

یکی از تجهیزات دقیقی که برای اندازه‌گیری مورد استفاده قرار میگیرند، ترانسمیتر‌ها می‌باشند. این دستگاه میتواند پارامتر‌های فیزیکی از جمله فشار، دما، فلو، جریان سیال، رطوبت، سرعت، سطح یا ارتفاع مواد داخل مخزن، وزن و... را با توجه به سیگنال‌ها بررسی کنید. این دستگاه در پروسه‌های صنعتی بسیاری مورد استفاده قرار میگیرند و یک ابزار پر صرف در صنعت‌های نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، ریخته گری، داروسازی، مهندسی پزشکی به حساب می‌آید.

میکرومتر ابزاری برای اندازه گیری

یکی دیگر از وسیله‌های اندازه گیری میکرومتر‌ها هستند که برای اندازه گیری دقیق مورد استفاده قرار میگیرند. دقت این دستگاه به مراتب از کولیس‌ها بیشتر است، از این رو اطمینان بیشتری را در حین کار به شما میدهد. میتواند برای اندازه گیری قطعاتی که برش‌های دقیق نیاز دارند استفاده شوند. این محصول به دو دسته میلی متری و اینچی تقسیم میشود.

پاورمتر ابزاری برای اندازه گیری

از پاورمتر‌ها برای اندازه گیری توان، انرژی، توان اکتیو، توان راکتیو، ضریب توان، جریان و ولتاژ استفاده میشود. درواقع این محصول دستگاهی است که برای اندازه گیری الکتریکی و سنجش و مانیتورینگ پارمتر‌های متعدد استفاده میشوند. شما در هر صنعتی که مشغول به کار هستید مخصوصا در صنایع برق و الکتریک میتوانید از این دستگاه در زمینه توان و انرژی، اپراتور‌های برق صنعتی و تست ترانسفورماتور‌های قدرت تک فاز و سه فاز استفاده نمایید.

آمپرمتر ابزاری دیگر برای اندازه گیری جریان

اگر شما قصد اندازه‌گیری جریان در کار را دارید میتوانید از دستگاه آمپرمتر استفاده نمایید. در مدار‌هایی که جریان از آن‌ها عبور میکند باید از آمپر به صورت باری استفاده نمایید. همچنین برای اندازه گیری در جریان‌های مستقیم و متناوب پایین نیز از مقاومت‌های موازی که به آن سنت آمپرمتر میگویند استفاده میشود.

تابلو‌های برق بزرگ‌ترین مثالی است که میتوان برای جریانات برقی گفت. در هر دستگاهی میتوان تنها یک فاز را با آمپرمتر اندازه گیری کرد، برای دو فاز دیگر باید به صورت جداگانه دستگاه را تهیه نمایید.

آمپرمتر‌ها به دو صورت AC و DC در بازار موجود میباشند. همچنین گفتنی است که زمان استفاده از آمپرمتر، شدت جریان مدار از جریان نامی یا جریان ماکزیمم بیشتر نباشد. در مواقعی که این تناسب حفظ نشود، به غیر از آمپرمتر باید از دستگاه ترانسفورماتور نیز استفاده کنید.

ولت‌متر

ولت‌متر ابزاری مناسب برای اندازه گیری ولتاژ

برای اندازه گیری ولتاژ‌هایی که در مدار‌ها جریان دارند، از ولت متر استفاده میشود. این دستگاه‌ها نیز مانند آمپرمتر‌ها به دو نوع AC و DC در بازار موجود میباشند. همچنین برای اندازه گیری جریان مستقیم و متناوب یک فاز فشار ضعیف از سری Rs استفاده میشود. اگر قصد دارید تا ولتاژ یک شبکه را اندازه گیری کنید، لازم است که دو سر آن را مستقیما به ولت متر متصل کنید. همچنین زمانی که میخواهید ولتاژ‌های مختلف را اندازه گیری کنید، نسبت به سیم نول و فاز از کلید‌های سلکتور ولت استفاده کنید.

فرکانس متر

فرکانس متر یکی دیگر ازدستگاه‌های اندازه گیری الکتریکی می‌باشد. همچنین میتوانید از نسبت سنج‌های الکترودینامیکی، اندکسیونی و آهنی با اضافه کردن سلف، خازن و مقاومت الکتریکی، به عنوان فرکانس متر استفاده نمایید. بیشتر این دستگاه به صورت عقربه‌ای هستند و قابلیت اندازه گیری محدوده زیادی را دارند. برای اندازه گیری فرکانس سه مدل وجود دارد، زبانه ای، عقربه‌ای و دیجیتالی که با توجه به فعالیت مدل مورد نظر را انتخاب نمایید.

وات متر

وات متر

از دیگر دستگاه‌های اندازه گیری که بسیار مورد استفاده قرار میگیرد وات متر است. افراد زمانی که میخواهند توان حقیقی مصرفی را اندازه گیری کنند از وات متر استفاده مینمایند. این دستگاه دارای یک سیم پیچ جریان و یک سیم پیچ ولتاژ است.

سیم پیچ‌های سری و ولتاژ به صورت موازی متصل میشوند، از این رو این دو سیم پیچ دو مدار مجزا را تشکیل میدهند. این سیم‌ها بر روی بدنه قرار گرفته و سر‌های آن‌ها توسط پیچ با علامت جریان و ولتاژ مشخص شده است.

وات متر‌ها توان اکتیو و وارمتر را به راحتی اندازه گیری کرده؛ همچنین ورودی‌های جریان و ولتاژ نیز دارد و در مجموع با دو المان گالوانومتر و ترانسدیوسر کار میکند. شما متوانید سیم پیچ وات متر‌ها را قبل یا بعد از سیم پیچ جریان اتصال دهید.

وارمتر

وارمتر دستگاهی برای اندازه گیری است که توان راکتیو (غیرمفید) را اندازه گیری می‌کند. این دستگاه درست مانند وات متر‌ها کار کرده و عملکرید مشابه آن دارد.

ترانس‌های اندازه گیری

به دلیل اینکه خطوط جریان و لتاژ بسیار زیاد است و نمیتوان به صورت مستقیم از آن‌ها را اندازه گیری کرد از ترانس‌های اندازه گیری استفاده میشود. این دستگاه‌ها به صورت CT‌ها و به صورت موازی CVT، PT‌ها در مدار قرار میگیرند. همچنین میتوانید برای ایزوله کردن شبکه‌های قوی نیز از این دستگاه استفاده نمایید. از قسمت‌های اولیه این دستگاه عایق بندی تجهیزات متصل شده به ثانویه ترانس‌ها است، همچنین از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که دارد امکان استاندارد کردن تجهیزات اندازه گیری و حفاظتی برای مقادیر مشخص است.

خرید ابزارآلات اندازه‌گیری

توصیه ما متناسب با تجربه‌ای که شخصا داشتم به شما این است تجهیزات اندازه‌گیری مورد نیاز خود را از فروشگاه راد ابزار تهیه کنید. به این خاطر که قیمت تمامی محصولات این برند بسیار مناسب است و ضمانت اصل بودن کالا دارند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین