کد خبر: ۷۷۹۸۴۵
تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۵
 ایران در خرداد ماه ۱۴۰۱ براساس آمار مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بیش از ۷۰۰ بار لرزید.
آفتاب‌‌نیوز :

شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در خردادماه ۱۴۰۱ تعداد ۷۱۳ زمین‌لرزه را ثبت کردند.

طبق گزارش مؤسسه ژئوفیزیک، این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند.

براساس این گزارش، در خردادماه ۱۴۰۱ تعداد ۳۲ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از چهار در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها در ساعت ۱۲ و ۶ دقیقه دوم خرداد ‬ با بزرگی ۵.۵ در مقیاس امواج درونی زمین در ۳۸ کیلومتری سرجنگل استان سیستان و بلوچستان رخ داده‌است.

از لحاظ آماری ۵۷۲ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر ۳، تعداد ۱۰۹ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳ و ۴، تعداد ۳۰ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد ۲ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۵ و ۶ بوده‌است.

ایران در خردادماه بیش از ۷۰۰ بار لرزید/ کدام استان بیشتر لرزید؟

همچنین استان هرمزگان با ۹۶ زمین‌لرزه ثبت شده بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در خردادماه ۱۴۰۱ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های کرمان و فارس به ترتیب با ۳۳ و ۲۶ زمین‌لرزه قرار دارند.

زمین‌لرزه‌های ثبت شده در استان هرمزگان نسبت به ماه قبل (اردیبهشت ماه) حدود ۳۵ درصد افزایش داشته‌اند و بزرگ‌ترین آن‌ها در تاریخ ۲۵ خردادماه با بزرگی ۵.۳ در مقیاس امواج درونی زمین حوالی بندر چارک استان هرمزگان رخ داده‌است.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری در خردادماه امسال تعداد هشت زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرد که بزرگ‌ترین آن‌ها حوالی حسن‌آباد با بزرگی ۳.۸ در مقیاس امواج درونی زمین بوده‌است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین