کد خبر: ۷۸۰۴۵۳
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۶
روزنامه «زمان» ترکیه اعلام کرد که «رجب طیب اردوغان» در جدیدترین نظرسنجی‌های انتخاباتی، جایگاه اول حمایت مردمی را از دست داده است.
آفتاب‌‌نیوز :

یک نظرسنجی توسط روزنامه «زمان» [روزنامه مخالف دولت ترکیه] انجام شده و نشان داد که حزب حاکم عدالت و توسعه به ریاست «رجب طیب اردوغان» دیگر اولین و پر طرفدارین حزب سیاسی ترکیه نیست.

​به گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، این نظرسنجی توسط موسسه تحقیقاتی «یونالام» انجام شده و نتایج آن نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه با کسب ۲۲.۵ درصدی حمایت مردم ترکیه در جایگاه دوم قرار گرفته است؛ در حالی که حزب مخالف جمهوری خواه خلق با کسب ۲۳ درصد از آراء ملی، در صدر این نظرسنجی قرار گرفت.

روزنامه زمان گزارش داد که «داریا کومورگو» مدیر موسسه تحقیقاتی یونالام، نتایج این نظرسنجی را طی شرکتش در برنامه‌ای به نام «من یک حرف دارم» در یک شبکه تلویزیونی فاش کرده است.

بر اساس این نظرسنجی، حزب «خوب» با ۱۳.۳ درصد در جایگاه سوم قرار گرفت؛ در حالی که «حزب دموکراتیک خلق» با ۸.۷ درصد و حزب «جنبش ملی» [متحد حزب حاکم] با کسب ۶.۸ درصد از آراء حمایت‌های مردمی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

داریا کومورگو درباره نظرسنجی انجام شده توسط موسسه خود می‌گوید که آرای حزب عدالت و توسعه به میزان کم، اما به طور پیوسته کاهش یافته است. ماه گذشته و قبل از تحلیل اثر کسانی که تمایلی به رای دادن نداشتند، شاهد آن بودیم که میزان آراء این حزب، با کاهش ۲۵ درصدی مواجه شد.

وی در همین زمینه خاطرنشان می‌کند: «در ماه گذشته شرایطی استثنایی وجود نداشت و من گفتم احتمال از دست دادن رتبه اول توسط حزب عدالت و توسعه بسیار زیاد است؛ نتایج امروز نظرسنجی‌ها این موضوع را تایید می‌کند».

این نظرسنجی نشان می‌دهد که مردم ترکیه در پاسخ به این سوال که «به کدام ائتلاف رای می‌دهید؟»، میزان ۳۹.۸ درصد ائتلاف امت و ۳۳.۳ درصد ائتلاف مردمی را انتخاب کرده‌اند.

اما در مورد موضوع انتخاب مجدد اردوغان برای ریاست جمهوری ترکیه، ۵۸ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی رأی قاطعانه به او را رد کردند؛ در حالی که ۲۸.۳ درصد گفته‌اند از اردوغان حمایت می‌کنند.

این نتایج در حالی به دست آمد که پیش از این نیز در نظرسنجی دیگری از رقبا عقب افتاد و نتایج حاکی از برتری قابل توجه شهرداران آنکارا و استانبول بر رئیس جمهور فعلی ترکیه بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین