کد خبر: ۷۸۲۴۰۸
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵
مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای عقد موافقت نامه تجارت آزاد هنوز به اتمام نرسیده و انتظار می‌رود که پس از حداقل انجام دو دور مذاکراتی طی ماه‌های آینده این مذاکرات به اتمام برسد. پس از اتمام مذاکرات متن موافقتنامه آماده امضای مقامات دو طرف خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :

در حالی که در روز‌های گذشته برخی گمانه زنی‌ها از امضای توافق تجارت آزاد ایران و اوراسیا در جریان سفر پوتین به تهران حکایت داشتند، سازمان توسعه تجارت این خبر را تکذیب کرد.

از آبان ۹۸، عضویت آزمایشی ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا کلید خورد و دو طرف توافق کردند پس از یک دوره سه سال، با ارزیابی مجدد شرایط، مقدمات لازم برای تجارت آزاد ایران و اوراسیا را نهایی کنند.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت، مذاکرات برای تجارت آزاد میان دو طرف همچنان ادامه دارد و احتمال آنکه ظرف ماه‌های آینده به نتیجه نهایی برسد وجود خواهد داشت. با این وجود سازمان توسعه تجارت اعلام کرده که خبر‌ها مبنی بر نهایی شدن این توافق در جریان سفر روز‌های آینده رییس جمهور روسیه به ایران صحت ندارد.

محمودرضا کریمی- دستیار رسانه‌ای رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به انتشار خبر «امضای توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا توسط پوتین» به صورت گسترده در رسانه ها، ضمن تکذیب این خبر گفت: آنچه به امضای رئیس جمهور روسیه رسیده، تمدید اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی با اوراسیاست که از ۵ آبان ۹۸ به مدت ۳ سال اجرایی شده است.

وی افزود: از آنجایی که موافقت نامه مذکور در آبان ماه سال جاری منقضی خواهد شد و مذاکرات انعقاد تفاهمنامه تجارت آزاد با اوراسیا هنوز ادامه دارد، سران کشور‌های عضو این اتحادیه به تمدید موافقت نامه تجارت ترجیحی اقدام کردند.

به گفته کریمی، مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای عقد موافقت نامه تجارت آزاد هنوز به اتمام نرسیده و انتظار می‌رود که پس از حداقل انجام دو دور مذاکراتی طی ماه‌های آینده این مذاکرات به اتمام برسد. پس از اتمام مذاکرات متن موافقتنامه آماده امضای مقامات دو طرف خواهد شد.

دستیار رسانه‌ای رئیس سازمان توسعه تجارت یادآور شد: پیش از این، جمهوری اسلامی ایران و کشور‌های اتحادیه اوراسیا توافق کرده بودند که اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی فعلی تمدید شود.

وی با اشاره به اینکه موافقتنامه تجارت ترجیحی از ۵ آبان ۱۳۹۸ اجرایی شده و اعتبار اولیه آن به مدت ۳ سال بوده است، افزود: در حال حاضر ایران و کشور‌های اتحادیه اوراسیا توافق کرده اند که تا نهایی شدن موافقت نامه در حال مذاکره تجارت آزاد، موافقتنامه فعلی تجارت ترجیحی تمدید شود.

کریمی ادامه داد: تفاهم نامه (پروتکل) تمدید موافقتنامه تجارت ترجیحی در اسفند سال گذشته به امضای ۵ کشور اتحادیه اوراسیا و ایران رسیده و در حال حاضر هر یک از کشور‌های طرف این موافقتنامه در حال طی مراحل تصویب داخلی این تمدید هستند.

به گفته دستیار رسانه‌ای رئیس سازمان توسعه تجارت، هیات دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در خرداد ماه سال جاری تفاهم نامه تمدید تجارت ترجیحی را تصویب کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین