کد خبر: ۷۸۳۳۸۶
تاریخ انتشار : ۳۱ تير ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۲
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در دولت سیزدهم تلاش کردیم که بخش‌های خاموش دیپلماسی همسایگی را فعال کنیم.
آفتاب‌‌نیوز :

حسین امیرعبداللهیان، پنچ شنبه شب در مصاحبه زنده با برنامه «صف اول» که از شبکه خبر به صورت زنده پخش شد، با اشاره به تلاش های انجام شده برای پیشبرد سیاست خارجی متوازن در دولت سیزدهم گفت: در این چارچوب گسترش تعامل با همسایگان و کشورهای منطقه و آسیا از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردار است .

وی با اشاره به گسترش تعاملات اقتصادی کشور در طی ۱۱ ماه گذشته با کشورهای همسایه اظهار کرد : در همین ارتباط در طی ده ماه گذشته حجم تبادلات تجاری بین ایران و عراق از ۱۲ میلیارد به ۱۶ میلیارد دلار افزایش یافته است .

امیر عبداللهیان همچنین در این گفت وگوی تلویزیونی با بیان اینکه به زودی سفیر امارات در تهران به ایران خواهد آمد، خاطرنشان کرد: کویت نیز سفیر جدید خود در تهران را معرفی کرده است.

امیر عبداللهیان همچنین در مورد پنچ دور گفت و گوهای انجام شده بین ایران و عربستان در عراق و ادامه این گفت‌وگوها در آینده گفت: در هفته گذشته پیامی از وزیر امور خارجه عراق دریافت کردیم که طرف سعودی این آمادگی را دارد که گفت وگوها بین ایران و عربستان از فاز امنیتی وارد فاز سیاسی و علنی شود .

وی با اشاره به آمادگی ایران برای این که گفت وگوها بین تهران و ریاض وارد فاز سیاسی شود گفت : امیدواریم این گفت وگو ها در نهایت منجر به بازگشت روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان به "حالت عادی" شود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در این گفت وگوی تلویزیونی گفت : شعار ما در دستگاه دیپلماسی تعامل با شرق و غرب است.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی دیگر از صحبت های خود در این برنامه با اشاره به اقدامات وزارت امور خارجه و قوه قضاییه برای پی گیری پرونده ترور شهید سلیمانی گفت: در حاشیه مذاکرات برای لغو تحریم ها، واسطه‌هایی که پیام های آمریکایی را منتقل می‌کنند به ما گفتند که فقط برای پمپئو (وزیر خارجه آمریکا در زمان ریاست جمهوری ترامپ) دو میلیارد دلار برای حفاظت وی هزینه می‌شود چرا که یکی از عوامل ترور شهید سلیمانی است .

وی تصریح کرد: در مقطعی از مذاکرات اخیر ، طرف آمریکایی به دنبال این بود که نگرانی های خود در این زمینه را در قالب بده و بستان به واسط بده و بستان ها بر طرف کنند که به این موضوع دست رد قوی زده شد و این پرونده به صورت جدی از سوی قوه قضاییه و وزارت خارجه دنبال می‌شود .

وی همچنین با اشاره به روند عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: امیدواریم که در جلسه شهریورماه این سازمان، وارد مراحل اجرایی و عملی استفاده از منافع شروع عضویت دائم ایران در این سازمان باشیم .

امیر عبداللهیان در مورد روند عضویت ایران در بریکس پلاس هم گفت: ایران جزو اولین کشورهایی است که قرار است به عضویت بریکس پلاس دربیاید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین