کد خبر: ۷۸۵۳۹۵
تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۷
نتایج تحقیق جدید نشان می‌دهد، افرادی که کودک در خانه دارند، ممکن است کمتر از دیگران به کووید شدید مبتلا شوند.
آفتاب‌‌نیوز :

 کودکان ویروس سرماخوردگی را از مهدکودک و مدرسه به خانه می‌آورند و به والدین خود انتقال می‌دهند و تصور می‌شود که این عفونت‌های سطح پایین در نهایت ممکن است از مادر و پدر در برابر کووید شدید دفاع کنند.

به نقل از هلث، به گفته محققان، هم سرماخوردگی معمولی و هم کووید-۱۹ ویروس‌های کرونا هستند بنابراین این تئوری می‌گوید که ابتلا به یکی ممکن است محافظت از دیگری را ارائه دهد.

دکتر متیو سولومون، متخصص قلب و عروق در بخش تحقیقاتی کایزر پرمننته (Kaiser Permanente) شمال کالیفرنیا در اوکلند می‌گوید: یکی از فرضیه‌هایی که این مدت مردم با آن برخورد کردند این بود که ممکن است افرادی که در چند سال گذشته به سرماخوردگی‌های معمولی زیادی مبتلا شدند، مصونیت بالایی برای مقابله با کووید-۱۹ داشته باشند به همین دلیل یا اصلا به عفونت مبتلا نمی‌شوند و یا در صورت ابتلا به عفونت، بیماری خفیف است و به بیماری شدید مبتلا نمی‌شوند.

سولومون گفت: ایده‌ این نوع مصونیت ایجاد شده واقعا در بین بسیاری از مردم طنین‌انداز شد و ما فکر کردیم شاید بتوانیم به پایگاه داده خود نگاه کنیم و دریابیم که آیا می‌توانیم نشانه‌ای از آن را شناسایی کنیم یا خیر.

شایان‌ذکر است که این مطالعه نمی‌تواند ثابت کند، سرماخوردگی از شما در برابر کووید-۱۹ شدید محافظت می‌کند، فقط ممکن است مصونیت ایجاد کند و گروه تحقیقاتی معتقد است که این مفهوم به کاوش بیشتر نیاز دارد.

برای این مطالعه، سولومون و همکاران وی سوابق پزشکی بیش از ۳ میلیون بزرگسال در کایزر پرمننته از فوریه ۲۰۱۹ تا ژانویه ۲۰۲۱ را بررسی کردند.

آنان دریافتند بزرگسالان بدون کودک مبتلا به کووید-۱۹ نسبت به بیماران مبتلا به کووید دارای کودکان زیر پنج سال، ۴۹ درصد بیشتر در بیمارستان بستری می‌شوند و ۷۶ درصد بیشتر احتمال دارد که در بخش مراقبت‌های ویژه باقی بمانند.

این مطالعه قبل از در دسترس بودن واکسن‌های کووید انجام شد بنابراین محققان نمی‌توانند بگویند که واکسیناسیون چه تاثیری بر ایمنی احتمالی ناشی از سرماخوردگی دارد.

همچنین، سولومون افزود: فقط به دلیل این‌که ویروس سرماخوردگی از کودکان به شما منتقل شده است به این معنی نخواهد بود که شما یا آنان به کووید-۱۹ مبتلا نخواهید شد و بدانید که واکسیناسیون بهترین محافظت است.

وی خاطرنشان کرد: داشتن فرزندان کوچک محافظت مطلق را به همراه ندارد و مطالعه ما فقط حاکی از این اثر و یک قطعه کوچک از یک پازل بسیار بزرگ است و دانشمندان برای حل آن تلاش می‌کنند که چرا برخی از مردم به شدت مبتلا به کووید می‌شوند و برخی دیگر خیر؟.

دکتر مارک سیگل، متخصص بیماری‌های عفونی و استاد بالینی پزشکی در مرکز پزشکی NYU Langone در شهر نیویورک گفت: این تصور که یک ویروس کرونا می‌تواند از شما در برابر دیگری محافظت کند، جدید نیست و این مطالعه شواهدی را ارائه می‌کند که ممکن است درست باشد.

وی تاکید کرد که این مطالعه نشان نمی‌دهد شما به کووید-۱۹ مبتلا نخواهید شد، فقط ممکن است ابتلای شما شدید نباشد و به این ایده می‌افزاید که هر چه بیشتر مصونیت داشته باشید، بهتر است.

سیگل در ادامه گفت: هنوز مشخص نیست که مصونیت ناشی از سرماخوردگی برای همه گونه‌های کووید، به‌ویژه گونه‌های مسری‌تر فعلی شامل زیر متغیرهای امیکرون BA.۵ و BA.۴ اعمال می‌شود یا خیر بنابراین بهترین محافظت، واکسینه شدن در برابر کووید-۱۹ و واکسینه کردن فرزندانتان است.

سیگل بیان کرد: «قرار گرفتن در معرض کروناویروس‌های مختلف ممکن است به ایجاد سطحی از ایمنی کمک کند که شدت بیماری را کاهش دهد. واکسیناسیون به همراه عفونت قبلی یک کوکتل خوب برای کاهش شدت بیماری است و به این معنی نیست که ما به واکسن‌های متمرکز یا گسترده‌تر نیاز نداریم. همچنین به این معنی نیست که واکسن فعلی مفید نیست در واقع ایمنی چیزی است که مهم نیست چگونه آن را دریافت می‌کنید.

نتایج این تحقیق به صورت آنلاین در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین