کد خبر: ۷۸۵۸۲۸
تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷
رئیس انستیتو پاستور ایران:
رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به ظرفیت‌های صادراتی واکسن در این موسسه گفت: برای اولین بار در دوران پس از انقلاب اسلامی، اولین محموله واکسن‌های ب. ث. ژ و هپاتیت ب هر کدام به مقدار ۲۰۰ هزار دُز از انستیتو پاستور ایران به ونزوئلا فروخته و صادر شد.
آفتاب‌‌نیوز :

رحیم سروری اظهار داشت: ایران یکی از ۱۰ صادر کننده واکسن ب. ث. ژ و یکی از پنج صادر کننده واکسن هپاتیت ب در جهان است که ظرفیت تولید ۱۰ میلیون دُز واکسن هپاتیت ب و ۲۰ میلیون دُز واکسن ب. ث. ژ در انستیتو پاستور ایران وجود دارد.

به گزارش وبدا، وی با بیان اینکه واکسن‌های ب. ث. ژ (پیشگیری از بیماری سل) و هپاتیت ب، جزو واکسن‌های مورد استفاده و اجباری برنامه واکسیناسیون همگانی (EPI) کشور است، افزود: تزریق این واکسن‌ها اقدامی بسیار مهم و با ارزش است که می‌توان از طریق آن، با هزینه کم شیرخواران، کودکان و بالغین را از ابتلاء به بیماری‌های سل و هپاتیت مصون نگاه داشت.

سروری، به تولید واکسن ب. ث. ژ از سال ۱۳۲۶، واکسن هپاتیت ب از سال ۱۳۸۵ و واکسن پاستوکووک (واکسن کووید ۱۹) از سال ۱۴۰۰ در انستیتو پاستور ایران اشاره و تصریح کرد: امروز در بدن هر کدام از هموطنان مان، حداقل یک مولکول فرآورده بیولوژیک تولیدی این موسسه تزریق شده و توانسته است در پیشگیری از ابتلای هموطنان عزیزمان به این بیماری‌ها نقش مهمی ایفا کند.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه صنعت داروسازی به عنوان یک صنعت استراتژیک در دنیا شناخته می‌شود که توانسته سهم زیادی در کسب درآمد و رشد اقتصادی برخی کشور‌ها داشته باشد، گفت: در این راستا صنعت داروسازی کشورمان به ویژه تولیدکنندگان فرآورده‌های بیولوژیک با تکنولوژی بالا به شرط برطرف شدن مشکلات و چالش‌های موجود، در مسیر رشد و توسعه بوده و در شرایط تحریم، می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند. انستیتو پاستور ایران، با تلاش تمامی متخصصان خود سعی کرده است به همراه سیاست‌های زنجیره تأمین سازمان غذا و دارو نیاز‌های اصلی مردم عزیز کشورمان را تأمین کند.

وی خاطرنشان کرد: با وجود عوامل متعدد و مختلفی که در مسیر صادرات مؤثر هستند، با توجه به اینکه تعاملات سیاسی بین کشور‌ها تا حد زیادی بر این موضوع تأثیرگذار است، انستیتو پاستور ایران تمامی تلاش خود را صرف استفاده از فرصت‌های پیش آمده کرده است تا محصولات با کیفیت خود را به سایر کشور‌ها صادر کند. در این راستا، با توجه به درخواست معاونت علمی فن آوری و آموزش و بهداشت ریاست جمهوری کشور ونزوئلا و پیگیری‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور و اداره کل همکاری‌های بین الملل وزارت بهداشت مبنی بر تأمین واکسن‌های ب. ث. ژ و هپاتیت ب تولیدی انستیتو پاستور ایران، اولین گام‌های مؤثر صادراتی این واکسن‌ها برداشته شد و اولین واکسن‌های صادراتی انستیتو پاستور ایران در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال تولید دانش بنیان و اشتغال زایی و در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری، به مقدار ۲۰۰ هزار دُز واکسن ب. ث. ژ و ۲۰۰ هزار دُز واکسن هپاتیت ب به کشور ونزوئلا صادر و فروخته شد.

سروری با بیان اینکه یکی از استراتژی‌های جدید انستیتو پاستور ایران علاوه بر تأمین واکسن‌های مورد نیاز کشور، صادرات محصولات با کیفیت و استراتژیک خود به سایر کشور‌ها است، یادآور شد: تولید واکسن، تامین نیاز داخلی و صادرات محصولات و فرآورده‌های بیولوژیکی می‌تواند جایگاه بین المللی انستیتو پاستور ایران را بیش از پیش تقویت و توسعه دهد. با توجه به نقاط قوت انستیتو پاستور ایران از جمله وجود نیروی انسانی متخصص و برخورداری از حسن شهرت در سطح ملی و بین المللی، به منظور توسعه بازار و افزایش فروش بین المللی باید از تمامی فرصت‌های موجود از جمله فراهم بودن زمینه‌های انتقال تکنولوژی و همکاری با شرکای خارجی نهایت استفاده را کرد و قطعا در آینده خبر‌های خوش بیشتری از این موسسه به جامعه مخابره خواهد شد.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به تولید واکسن پاستوکووک با همکاری موسسه فینلای کوبا، گفت: پاستوکووک توانسته به عنوان یکی از واکسن‌های موثر در سبد واکسیناسیون عمومی کشور مورد استقبال گسترده مردم قرار گیرد و ظرفیت صادرات آن نیز با توجه به درخواست چندین کشور، وجود دارد که در صورت موافقت وزارت بهداشت، صادرات این واکسن ارزشمند نیز انجام خواهد شد.

وی افزود: انستیتو پاستور ایران مؤسسه‌ای تحقیقاتی، تولیدی، خدماتی و آموزشی است در سال ۱۲۹۹ تأسیس شد. در آن زمان ضرورت تأسیس مؤسسه‌ای که بتواند در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیر فعالیت داشته باشد و در عین حال قادر به تولید برخی از واکسن‌ها و موارد بیولوژیک لازم کشور باشد، احساس می‌شد. این مؤسسه در طول تاریخ صد و چند ساله خود توانسته است در راستای کنترل بسیاری از بیماری‌های عفونی در کشور و دنیا نقش‌های مهمی ایفا کند.

سروری خاطرنشان کرد: این انستیتو از سال‌های اولیه تاسیس، خود را به عنوان یکی از پیشگامان و قطب‌های مهم تولید واکسن در منطقه و دنیا مطرح کرده است و اعتبار و وجهه قابل توجهی را با خدمات بهداشتی و تحقیقاتی خود در سطح ملی و بین المللی کسب کرده است.

وی افزود: انستیتو پاستور ایران دهمین انستیتو پاستور در شبکه بین المللی انستیتو پاستور‌های جهان از نظر سابقه تأسیس شد. هدف لوئی پاستور از تأسیس شعب انستیتو پاستور، مبارزه با بیماری‌های عفونی در سراسر جهان بوده است. انستیتو پاستور ایران در سال‌های اولیه تأسیس شامل بخش‌های مایه کوبی، اپیدمیولوژی، آبله، ویروس شناسی، سل، شیمی، هاری، میکروب شناسی، واکسن سازی و ب. ث. ژ بوده و هر بخش و واحد متولی قسمتی از مشکلات بهداشتی کشور بود.

رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: با تأسیس انستیتو پاستور ایران، تهیه واکسن آبله و آبله کوبی در همان سال‌های اول در کشور متداول شد. واکسن‌های تولیدی آبله انستیتو پاستور ایران به کشور‌های عراق، افغانستان و مصر هم صادر شده است. محققان انستیتو پاستور در سال‌های بعد نقش مهمی در ریشه کنی آبله در منطقه خاورمیانه شرقی ایفا کردند و در سال‌های بعد با تولید واکسن‌های موثر، در کنترل بیماری‌هایی دیگری نظیر وبا، حصبه، سل، هاری و هپاتیت هم نقش مهمی ایفا کرده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین