کد خبر: ۷۸۶۴۱۵
تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۱
فخرالسادات محتشمی‌پور:

نگران جان تاجزاده هستیم/ نمی‌دانیم که او کجاست/ تفهیم دو اتهام به تاجزاده

فخرالسادات محتشمی پور، همسر مصطفی تاجزاده گفت: ما به دلیل بی خبری از وضعیت همسرم، به شدت نگران جانشان هستیم و انتظار می‌رود با تدبیری درست، آقای تاجزاده هرچه سریعتر آزاد شود.
نگران جان تاجزاده هستیم/ نمی‌دانیم که او کجاست/ تفهیم دو اتهام به تاجزاده
آفتاب‌‌نیوز :

فخرالسادات محتشمی پور درباره بازداشت همسرش گفت: ما اینک در دوره ای خاص و‌ حساس از تاریخ کشورمان به سر می بریم. زمانی که نیاز است تا همه دلسوزان و‌ دغدغه مندان گردهم آمده و راهکارهایی برای حل مشکلات و برون رفت از بحران های پرمخاطره بیابند.

به فرجام رساندن برجام برای رفع هرچه سریع تر تبعات آن ضروری است و حل مشکلات و‌ چالش های متعدد داخلی و خارجی وجود دارد که امروز بیش از هر زمان دیگری به همفکری و‌ همدلی نیاز داریم.

وی افزود: خیلی عجیب است که آقایان در چنین شرایطی به این نتیجه رسیده اند آقای تاجزاده را که منتقدی مصلح و مشفق است، و‌ باید از نقطه نظراتش برای حل مشکلات موجود بهره ببرند، بازداشت کنند.

این شیوه تصمیم گیری و اقدام پیام خوبی به جامعه منتقل نمی کند بلکه بیشتر نشانگر آشفتگی و اختلاف میان تصمیم گیران و‌ نهادهای امنیتی است.

به دلیل بی خبری از وضعیت همسرم، به شدت نگران جانش هستیم

فخرالسادات محتشمی پور با ابراز امیدواری نسبت به آزادی هر چه زودتر سیدمصطفی تاجزاده گفت: ما به دلیل بی خبری از وضعیت همسرم، به شدت نگران جانشان هستیم. و انتظار می رود با تدبیری درست، آقای تاجزاده هرچه سریعتر آزاد شود. نیازی به عذرخواهی و دلجویی هم در این زمینه نیست و آقای تاجزاده همانطور که قبلاً هم چنین مطالبه ای نداشته، این بار نیز نخواهد داشت.

هیچ اطلاع دقیقی از محتویات پرونده تاجزاده و وضعیتش نداریم

وی همچنین درباره آخرین وضعیت سیدمصطفی تاجزاده در زندان گفت: متاسفانه از شامگاه ۱۷ تیرماه تا به امروز، هیچ اطلاع دقیقی از محتویات پرونده ایشان و‌ وضعیتشان نداریم. در حالی که این حق بدیهی افراد است که خود و وکلایشان و همچنین اعضای خانواده، از وضعیت آنها خبر داشته باشند.‌

او با بیان اینکه اطلاع رسانی درباره پرونده سیدمصطفی تاجزاده صرفا توسط برخی رسانه های خاص صورت می گیرد، گفت: روند کنونی بسیار نگران کننده است. چرا که احتمالا پرونده سازی هایی رخ می دهد و روند احضارها و بازداشت ها نیز پس از دستگیری آقای تاجزاده موید مسیر اشتباهی بوده که در پیش گرفته شده است.

تاجزاده دو هفته است که معترضانه روزه دارد

او گفت: در بازپرسی شعبه دو دادسرای مقدس به من گفتند که کیفرخواست آقای تاجزاده صادر شده و پرونده در دادگاه است. همسرم پیشتر گفته بود اگر پرونده اش ظرف دوهفته به دادگاه ارسال نشود، روزه داری اعتراضی خود را شروع خواهد کرد. حالا با اینکه پرونده ارسال شده، اما هنوز دادگاهی برای ایشان تشکیل نشده است و با این وصف ایشان دو هفته است که معترضانه روزه دارند.

وی افزود: اتهامات اصلی آقای تاجزاده همان انتقادات صریحشان است و‌ مواردی که از قبل مطرح بوده و اتهام تازه ای در کار نیست. همسرم تاکنون هیچ بازجویی پس نداده و اعلام کرده تا به شکایتش از دبیر شورای نگهبان رسیدگی نشود، در هیچ دادگاه شرکت نمی کند.

آقایان بدانند که نسبت به هرگونه خطر احتمالی درخصوص سلامت جسمانی همسرم مسئولند و‌ باید پاسخگو‌ باشند.

فخرالسادات محتشمی پور گفت: مسلما به دلیل شرایط سنی، و‌ وضعیت بیماری های آقای تاجزاده و همچنین فصل تابستان، روزه داری مداوم حتما برای ایشان خطرآفرین است و آقایانی که چنین رفتار می کنند باید بدانند که نسبت به هرگونه خطر احتمالی درخصوص سلامت جسمانی همسرم مسئولند و‌ باید پاسخگو‌باشند.

او در پاسخ به اینکه آیا به غیر از مکالمه کوتاه تلفنی در روز عید غدیر صحبتی با همسر خود داشته است، گفت: اصل نگهداری آقای تاجزاده در سلول انفرادی بی معناست؛ چرا که وقتی کسی از نظر آقایان پرونده داشته و اعلام کرده است که در دادگاه شرکت نمی کند، باید دادگاه اش را تشکیل می دادند و حکم خود را صادر می کردند و در نهایت ایشان را برای «اجرای حکم»به زندان عمومی منتقل می کردند.

تاجزاده گفت بازجویی پس نداده و نمی دهد

همسر سیدمصطفی تاجزاده ادامه داد: وقتی همسرم با من تماس گرفت، ده روز از بازداشتش گذشته بود. آقای تاجزاده در آن تماس گفت: «بازجویی پس نداده و نمی دهد. در هیچ دادگاهی هم شرکت نمی کند مگر این که او را به زور ببرند و به آقایان هم گفته که دادگاهش باید ظرف دو هفته تشکیل شود، در غیر اینصورت روزه داری اعتراضی خود را شروع می کند.»

به تاجزاده دو اتهام را تفهیم کرده اند

او بیان کرد: به آقای تاجزاده دو اتهام را تفهیم کرده اند، یکی امضای بیانیه ای اعتراضی مربوط به اقدامات خشونت آمیز نسبت به معترضین آبان ۹۸ و دوم اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت، این ها ادعاهایی هستند که تحت عنوان موارد اتهامی علیه آقای تاجزاده مطرح کرده اند.

محتشمی پور گفت: آقای تاجزاده از من درخواست چند کتاب از آثار شهید مطهری داشتند که وقتی به ایشان گفتم این کتاب ها را چندبار خوانده ای؛ گفت: «کتاب دیگری به ایشان نمی دهند.» اما به هرحال ۲ کتاب دیگر هم برای همسرم تهیه کردم که نمی دانم آنها را به ایشان داده اند یا خیر؟

او درباره بازداشت سیدمصطفی تاجزاده گفت: در صورت نگهداری آقای تاجزاده در سلول انفرادی خصوصا پس از ارسال پرونده به دادگاه، این کار کاملا غیرقانونی است.

می گویند باید از وکلای تعیین شده توسط خودشان استفاده شود؛ به طور حتم از سوی تاجزاده پذیرفته نخواهد شد.

از سوی دیگر، هنوز هیچ صحبتی مبنی بر تبدیل قرار ایشان نه با ما و نه وکلای مربوطه مطرح نشده است. وکلا را نپذیرفته اند و می گویند باید از وکلای تعیین شده توسط خودشان استفاده شود. موضوعی که به طور حتم از سوی آقای تاجزاده پذیرفته نخواهد شد.

دیگر نمی دانیم که تاجزاده کجاست

وی بیان کرد: آقای تاجزاده در طول این یک ماه، تنها دو تماس تلفنی با من و مادرشان داشته است. و با اینکه آقایان خواستندکه داروهای همسرم را برایشان ببرم، ولی من نمیدانم اینک در چه وضعیتی به سر میبرند. آقای تاجزاده در آخرین مکالمه ای که با من داشت، گفت که در بند دوالف اوین محبوس است، ولی امروز دیگر نمی دانیم که ایشان کجاست؟ از این رو، نسبت به حفظ جان آقای تاجزاده احساس خطر می کنم و‌نسبت به حفظ سلامتشان هشدار می دهم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین