کد خبر: ۷۸۶۴۳۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۶

خبرگزاری دولت: دادن کالابرگ به قیمت شهریور ۱۴۰۰ ممکن نیست؛ مگر با چاپ پول!

خبرگزاری دولت خیال مردم را راحت کرد: دادن کالابرگ برای کالا‌های اساسی به قیمت شهریور ۱۴۰۰ ممکن نیست؛ اینکه دولت را مکلف کنیم قیمت کالا‌های اساسی را به یک سال گذشته بازگرداند امکان‌پذیر نیست، زیرا در افزایش کسری بودجه اثر گذار است و چاپ پول و ناترازی بودجه را در پی دارد.
خبرگزاری دولت: دادن کالابرگ به قیمت شهریور ۱۴۰۰ ممکن نیست؛ مگر با چاپ پول!
آفتاب‌‌نیوز :

خبرگزاری دولت با اشاره به لایحه اصلاحی قانون بودجه امسال نوشت: تکلیف مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه امسال برای بازگشت قیمت کالا‌های اساسی به شهریور سال گذشته موجب از دست رفتن دستاورد‌های دولت و مجلس در ایجاد ثبات اقتصادی خواهد شد.

لایحه اصلاحی قانون بودجه امسال توسط دولت به مجلس ارسال شد. یکی از بند‌های تاثیر گذار در لایحه ارسالی در مورد بازگرداندن قیمت کالا‌های اساسی به شهریور ۱۴۰۰ پس از حذف ارز ترجیحی است.

در واقع این حکم مدنظر مجلس، شیوه جایگزین یارانه‌های نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی است که دولت در سال جاری پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۹۰ درصد جامعه پرداخت می‌کند.

نکته قابل توجه این است که در یک سال اخیر و پس از جنگ اوکراین قیمت انواع کالا‌های اساسی و نهاده‌ها رشد ۸۰ درصدی داشت؛ در نتیجه آن بهای کالا‌های وارداتی هم رشد قابل توجهی داشته است.

بر این اساس اینکه دولت را مکلف کنیم قیمت کالا‌های اساسی را به یک سال گذشته بازگرداند به عقیده بسیاری از کارشناسان امکان‌پذیر نیست، زیرا در افزایش کسری بودجه اثر گذار است و چاپ پول و ناترازی بودجه را در پی دارد.

بر اساس آخرین آمار‌ها تبعات تورمی حذف ارز ۴۲۰۰ در دو ماه خرداد و تیر تقریباً به طور کامل تخلیه شد و از ماه جاری نرخ تورم به سطوح قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بازخواهد گشت. این مهم جز با کنترل دقیق پایه پولی و احتراز دولت از چاپ پول، میسر نبود؛ اما در صورتی که مجلس به مصوبه خود برای اعطای کالابرگ به مردم با قیمت شهریور ۱۴۰۰ اصرار و دولت را مجبور به اجرای آن کند، تمام توفیقات دولت در مهار پایه پولی تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت.

با ارسال اصلاحیه جدید برخی نمایندگان به این اصلاحیه واکنش نشان دادند

«میثم خسروی» کارشناس اقتصادی گفتگو با ایرنا در مورد این موضوع و لایحه اصلاحیه بودجه ۱۴۰۱ گفت: اینکه در بودجه امسال دولت مکلف شده قیمت کالا‌های اساسی به نرخ شهریور سال گذشته بازگردد، به‌طور طبیعی بار مالی سنگینی برای دولت دارد.

وی افزود: این کالا‌ها از یک طرف تورم جهانی دارد و از سوی دیگر در داخل کشور نیز تورم داریم، بنابراین محل ایجاد کسری بودجه به صورت دائمی و با نرخ رشدی برابر نرخ رشد تورم این کالاهاست که رقم بالایی است.

خسروی تاکید کرد: بازگشت قیمت‌ها به شهریور سال گذشته اقدام خطرناکی است و اینکه در اصلاحیه بودجه امسال بر حذف این لایحه تاکید شده اقدام درست و نگاه مثبتی است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بازگشت قیمت اقلام اساسی به نرخ سال گذشته می‌تواند منجر به کسری بودجه و از دست رفتن دستاورد‌های دولت و مجلس شورای اسلامی در ایجاد ثبات اقتصادی شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۷
0
2
((در واقع این حکم مدنظر مجلس، شیوه جایگزین یارانه‌های نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی است که دولت در سال جاری پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۹۰ درصد جامعه پرداخت می‌کند.))
90 درصد؟!؟!؟
حداکثر 50 تا 60 درصد بقیه را خود دولت برداشته
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین