کد خبر: ۷۸۶۵۵۳
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۹

درخواست از پلیس راهور برای حفاظت از یوز ماده وتوله‌اش

یگان حفاظت محیط زیست سمنان و پارک ملی توران برای حفاطت از یوز مادر و توله همراه در مسیر جاده تهران به مشهد مستقر شد.
درخواست از پلیس راهور برای حفاظت از یوز ماده وتوله‌اش
آفتاب‌‌نیوز :

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در پی اطلاع‌رسانی ۲ شب گذشته مبنی بر تلف‌شدن یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در مسیر جاده ترانزیت تهران به مشهد، یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان و پارک ملی توران به محل حادثه مراجعه و با لاشه تلف‌شده یک قلاده یوزپلنگ آسیایی روبه‌رو می‌شوند. در بررسی‌های انجام پذیرفته مشخص شد که این یوز تلف‌شده، ماده است.

حسن اکبری افزود: محیط بانان ۲ شب گذشته، مادر و توله بزرگ دیگر همراه او را در زیستگاه‌های مجاور جاده و در حوزه استان سمنان مشاهده کردند. با توجه به مشاهده مادر و توله یوز همراه او، تیم پایش استان و تشکل‌های مردم نهاد از روز گذشته در منطقه مستقر هستند و پایش‌های نظارتی ادامه دارد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بیشترین نگرانی ما برای ترددهای امشب و فردا شب در جاده مشهد به تهران است زیرا حجم خودروهای عبوری از سمت مشهد به تهران برای بازگشت زوار بیشتر می‌شود. هماهنگی لازم با همکاران استان خراسان شمالی هم انجام شده و در آماده‌باش هستند تا در صورت نیاز برای پایش بیشتر عازم منطقه شود.

اکبری عنوان کرد: از پلیس راهور هم تقاضا داریم با توجه به حجم گسترده خودروهای زوار از مشهد به سمت تهران و لزوم کنترل و رعایت سرعت مطمئنه در این منطقه برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، تیم‌های نظارتی خود را در این جاده به ویژه در حد فاصل میامی تا کاهک و عباس‌آباد مستقر دارد. اکیپ‌های محیط بانان در محل به صورت شبانه‌روزی مستقر هستند و با پروژکتورکشی و با روشن کردن آتش در منطقه و ایجاد هشدار، در صورت مشاهده یوز مادر و توله‌ها، آنها را از منطقه خطر دور کنند. محل تصادف بیش از سی کیلومتر از نقطه داغ تصادفات قبلی فاصله دارد. اگرچه یک مورد تصادف در این محدوده ثبت شده بود و به همین دلیل، موضوع ایمن‌سازی این بخش از جاده را پیگیری خواهیم کرد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان در پایان گفت: به طور قطع نجات این گونه و کاهش مخاطرات آن نیازمند همکاری همه دستگاههای مرتبط از جمله وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین