کد خبر: ۷۸۶۶۰۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۲
در صورت عدم اعتراض طرف‌های مذاکره کننده، توافق هسته‌ای احیا می‌شود

پایان مذاکرات وین| پیش‌نویس توافق احیای برجام آماده شد| حالا پایتخت‌ها باید تصمیم‌ بگیرند

میخائیل اولیانوف نماینده ارشد روسیه در مذاکرات احیای برجام اعلام کرد که هماهنگ کننده اتحادیه اروپا "متن نهایی" پیش نویس تصمیم در مورد احیای برجام را میان هیئت‌های مشارکت کننده منتشر کرد.
پایان مذاکرات وین| پیش‌نویس توافق احیای برجام آماده شد| حالا پایتخت‌ها باید تصمیم‌ بگیرند
آفتاب‌‌نیوز :

میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه در مذاکرات احیای برجام در وین، دقایقی پیش در توئیتر خود نوشت: خبر فوری! هماهنگ کننده اتحادیه اروپا "متن نهایی" پیش‌نویس تصمیم در مورد احیای برجام را منتشر کرد.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ وی افزود: شرکت‌کنندگان در گفتگوهای وین اکنون باید تصمیم بگیرند که آیا این پیش‌نویس برای آنها قابل قبول است یا خیر. در صورت عدم اعتراض، توافق هسته‌ای احیا می‌شود.

همچنین مقام ارشد اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که مذاکرات وین درباره متن پیش‌نویس توافق به پایان رسید.

این مقام اتحادیه اروپا که طبق رویه مرسوم خواست نامش فاش نشود گفت: هیات‌ها وین را ترک می‌کنند. مذاکرات برای دست یافتن به یک متن پایان یافته است و ما متنی را تولید کرده‌ایم. آنچه الان اتفاق می‌افتد بستگی به پاسخ مشارکت‌کنندگان دارد.

او گفت که اتحادیه اروپا منتظر پاسخ گروه ۱+۴ و ایالات متحده آمریکا درباره متن پیش‌رو است و جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این‌باره با وزرای امور خارجه کشورهای مشارکت کننده در تماس خواهد بود.

نماینده اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی درباره برداشت او نسبت به موضع ایران از متن پیش‌رو هم گفت اطلاعاتی ندارد و مواضع طرف‌ها پس از دریافت پاسخ‌ها روشن می‌شود.

به نوشته خبرگزاری فارس، او برای شفاف کردن روند گفت‌وگوها تکرار کرد: چون ما به متن دست‌یافته‌ایم مذاکرات به پایان رسیده است. ما اینجا بودیم که متنی را تولید کنیم و اکنون پایتخت‌ها باید تصمیم‌گیری کنند.

با پایان این دور از گفتگوها، هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران ساعاتی دیگر به تهران بازخواهد گشت و رایزنی‌ها و تماس‌ها باهماهنگ‌کننده و طرف‌های دیگر ادامه خواهد داشت.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، همزمان یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در مورد این دور از مذاکرات وین گفت: در ۴ روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در خصوص چند موضوع باقی‌مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و نگرانی‌های کشورمان برگزار شد. در جریان این گفتگوها ما مواضع خود را با طرف‌های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد.  با توجه به مباحث صورت گرفته طی چهار روز گذشته، امروز انریکه مورا چند ایده در مورد برخی موضوعات باقی‌مانده به طرف‌ها ارائه داد.

این دیپلمات کشورمان اضافه کرد: ما به محض دریافت این ایده‌ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به ایشان منتقل کردیم، اما طبیعتا این موارد نیازمند بررسی جامع هستند و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ‌کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد. 

وی با بیان اینکه «بدون تردید اصل اساسی برای ما حراست از حقوق و تأمین منافع ملت ایران است»، خاطرنشان کرد: احقاق این حقوق و تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتارهای غیرقانونی آمریکا دغدغه جدی تیم مذاکره‌کننده است.

تصمیم سیاسی در پایتخت‌ها باید گرفته شود

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توئیتی نوشت: مذاکره‌کنندگان از رایزنی‌های این چند روزه و گفت‌وگوهای غیرمسقیم بین ایران و آمریکا برای هماهنگ شدن و پرداختن به مسائلی استفاده کردند که در متنی که من ۲۱ ژوئیه به عنوان هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای روی میز باقی گذاشتم باز باقی مانده بودند. آنچه قابل مذاکره‌ است مورد مذاکره قرار گرفته و اکنون یک متن نهایی به دست آمده است.

بورل در ادامه نوشت: با وجود این، پشت هر مسئله فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی قرار دارد که باید در پایتخت‌ها گرفته شود. اگر پاسخ‌ها مثبت باشد می‌توانیم این توافق را امضا کنیم.

واکنش آمریکا

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه به وقت محلی ادعا کرد آمریکا آماده است تا به سرعت توافق احیای برجام بر اساس پیشنهادات ارائه شده توسط اتحادیه اروپا را امضا کند.

این سخنگوی وزارت خارجه که نامش فاش نشده است، افزود که تهران بارها اعلام کرده که آماده بازگشت به اجرای متقابل برجام است. باید مشاهده کنیم که آیا اقدامات آنها با اظهاراتشان مطابقت دارد یا خیر؟

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۷
1
32
مگر طرفهای مقابل خبری از مذاکرات بدهند.
هیات حاضر جمهوری اسلامی و وزارت خارجه دولت رئیسی که بدون تعارف و برخلاف شعارهائی که میدهند، مردم ایران را قطعا نامحرم‌ترین میدانند.
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین