کد خبر: ۷۸۶۶۳۰
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۵

جزئیاتی از دیدار معاون رئیسی با نمایندگان مجلس کلمبیا

معاون امور مجلس رئیس جمهور، ملت ایران را اهل صلح، دوستی، عدالت، ظلم ستیزی و طرفدار حق و مدافع مظلوم دانست و اظهار داشت: امروز دولت انقلابی و برآمده از اراده ملت ایران با عزم راسخ، توسعه و تحکیم روابط با کشور‌ها و ملت‌های مستقل و آزادیخواه جهان را پیگیری می‌کند.
جزئیاتی از دیدار معاون رئیسی با نمایندگان مجلس کلمبیا
آفتاب‌‌نیوز :

سیدمحمد حسینی در جریان سفر به کلمبیا به منظور شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب این کشور، در دیدار جمعی از نمایندگان مجلس سنا و مجلس نمایندگان کلمبیا با اشاره به پیشینه تاریخی، تمدن دیرین و فرهنگ متعالی مردم ایران، خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران با جدیت بیشتری توسعه روابط با کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکای لاتین و کلمبیا را دنبال می کند و با روی کار آمدن رئیسی، این امیدواری به وجود آمد که روابط تهران با کشورهای جهان، بهتر از گذشته شود.

وی ضمن تبریک انتخاب رئیس‌جمهور جدید کلمبیا که مخالف سیاستهای زیادخواهانه آمریکا هست، خاطرنشان ساخت: امید است دولت جدید کلمبیا با همکاری مجلس این کشور، سطح تعاملات و روابط دو کشور را ارتقاء بخشند، همچنان که در ایران، رئیس جمهور و نمایندگان مجلس علاقه مند هستند سطح همکاری‌های دو کشور افزایش یابد و حضور نماینده آقای رئیسی در مراسم تحلیف، نشانگر اهتمام ویژه دولت ایران به توسعه روابط است.

معاون رئیس جمهور گفت: ملت ایران علی‌رغم تحریم های ظالمانه، پیشرفت های چشمگیری در حوزه های مختلف به ویژه علم و فناوری داشته است و ما مصمم هستیم در همکاری با دیگر کشورهای دوست و مستقل جهان، نیازهای یکدیگر را در حوزه صنعت ، کشاورزی و علم و فناوری تامین کنیم.

معاون پارلمانی رییس جمهور افزود: ملت ایران چون بر استقلال و پیشرفت خود و مبارزه با ستم تاکید دارد، کشورهای سلطه گر از جمله آمریکا خواهان معرفی درست و واقعی چهره ایران در دنیا نیستند لذا با تبلیغات منفی به دنبال سیاه نمایی هستند.

حسینی در ادامه یادآور شد: امیدواریم در فصل جدید حکمرانی در کلمبیا، شما نمایندگان محترم کلمبیا با گروه دوستی مجلس ایران مرتبط باشید تا روابط و همکاری ها افزون شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به سابقه مبارزاتی برخی نمایندگان و مسئولین کلمبیا، گفت: امیدوارم امروز دست در دست یکدیگر بتوانید در راستای اهداف زمان مبارزات چریکی و با حرکت در مسیر عدالت و نفی ظلم و تبعیض و فساد، به مردم کشورتان خدمت کنید.

حسینی خاطرنشان کرد: ما هم روزگاری در ایران مبارزه کردیم و یک رژیم ضدمردمی، فاسد و وابسته با آمریکا را ساقط کردیم و با رهبری امام خمینی(ره) به آزادی، استقلال و عزت نائل شدیم.

معاون امور مجلس رییس جمهور اظهارداشت: ملت ایران خواهان رعایت حقوق همه انسانها است اما متاسفانه برخی قدرت های سلطه گر مثل آمریکا در افغانستان، لبنان، فلسطین، عراق، یمن و سوریه حقوق ملت ها را رعایت نمی کند و مرتب دست به جنایت می زنند.

سیدمحمد حسینی گفت: جمهوری اسلامی ایران با کوبا، نیکاراگوئه، برزیل، شیلی و ونزوئلا و دیگر کشورهای آمریکای لاتین و جنوبی روابط خوبی دارد و عدم ارتباط نزدیک با کلمبیا به دلیل سیطره آمریکا بوده است که انتظار است در دولت جدید این روابط در عرصه های گوناگون توسعه یابد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: آمریکائی ها و اروپائی ها با ادعای واهی حرکت ایران به سمت ساخت بمب اتم، تحریم های ظالمانه ای را بر ملت ایران تحمیل کردند، بعد هم که در برجام توافق کردیم، ترامپ بعد از عقد توافق از آن خارج شد و ما باز هم برای نشان دادن حسن نیت خود در حال مذاکره هستیم تا توافق پایدار حاصل شود.

وی تاکید کرد: ملت ایران طرفدار حق و عدالت و مخالف هرگونه ظلم و ظالم است، لذا هرگاه کسی مورد ظلم قرار گیرد به او کمک می کنیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به آشنایی فرهیختگان ایران با آثار ادبی شاخص کلمبیا، گفت: مردم ایران اهل مطالعه بوده و با فرهنگ شما آشنائی دارند، برای نمونه رمان «صد سال تنهایی» تالیف نویسنده معروف کلمبیا «گابریل گارسیا مارکز» در ایران مورد توجه قرار گرفت و امیدوارم این فرصت فراهم شود شما و مردم کلمبیا نیز با فرهنگ، دانشمندان، شعراء و نویسندگان ایرانی، آشنا شوند و بدانند که از دیرباز ما خواهان صلح و صفا و صمیمیت و دوستی با مردم دنیا بوده و هستیم.

حسینی ضمن تشکر از یکی از مبلغان شیعی کلمبیا که یادی از شهید سلیمانی کرد، اظهار داشت: از شما و همچنین توئیت آقای پترو رییس جمهور جدید کلمبیا در حمایت از شهید سلیمانی تشکر می کنم، سردار شهید سلیمانی علیه خشونت و تروریسم مبارزه کرد ولی متاسفانه آمریکایی ها، قهرمان مقاومت منطقه را شهید کردند.

حسینی یادآور شد: در جلسه دیدار با وزیر امور خارجه کلمبیا بر همکاری های بیشتر دو کشور تاکید شد و اطمینان دارم سطح روابط در حوزه های مورد علاقه ارتقاء خواهد یافت. امیدواریم در آینده، بین شهرهای مختلف ایران و کلمبیا خواهرخواندگی به وجود آید و شاهد همکاری های بیشتر باشیم. ضمن اینکه از رئیس جمهور کلمبیا هم دعوت کردیم به ایران سفر کند تا از نزدیک واقعیت های ایران را مشاهده نماید.

معاون رئیس جمهور همچنین خواستار فعال شدن سفارت کلمبیا در تهران شد و آن را لازمه تحکیم روابط دو کشور دانست.

حسینی همچنین ظرفیت های گسترده همکاری اقتصادی دو کشور را مورد اشاره قرار داد و توسعه روابط و همکاری مشترک در این بخش ها را به نفع دو ملت و ملت های منطقه دانست.

وی خاطرنشان کرد: این جلسه مقدمه ی حضور و ملاقات بیشتر مسئولان دو کشور است و تعمیق همکاری به ویژه در حوزه پارلمانی می تواند به افزایش سطح روابط دو کشور در عرصه های مختلف بیانجامد.

معاون امور مجلس رییس جمهور خاطرنشان کرد: در تهران خیابانی به نام "سیمون بولیوار" قهرمان استقلال آمریکای لاتین داریم و امیدواریم در بوگاتا نیز خیابانی به نام شهید سردار سلیمانی نامگذاری شود.

حسینی در پایان تصریح کرد: اگرچه فاصله جغرافیایی بین دو کشور زیاد است اما دلهای دو ملت به هم نزدیک است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین