کد خبر: ۷۸۶۶۶۰
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۰

دبیرکل ناتو: پوتین باید در جنگ اوکراین شکست بخورد

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هشدار داد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در صورت پیروزی در اوکراین، احتمالا جنگ‌های بیشتری علیه ناتو به راه خواهد انداخت.
دبیرکل ناتو: پوتین باید در جنگ اوکراین شکست بخورد
آفتاب‌‌نیوز :

استولتنبرگ در یک سخنرانی در نروژ ضمن اشاره به آخرین وضعیت جنگ اوکراین گفت: «دنیای فکری پوتین به این شکل است که او تصور می‌کند با استفاده از نیروی نظامی به آنچه می‌خواهد می‌رسد. این دنیای او برای ما خطرناک‌تر است.»

دبیرکل ناتو همچنین با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد روسیه در این جنگ پیروز شود، تاکید کرد اگر پوتین بتواند در این تجاوز به موفقیت برسد رهبری روسیه به این نتیجه خواهد رسید که خشونت کار می‌کند و در نتیجه دیگر کشور‌های همسایه روسیه ممکن است اهداف بعدی مسکو به شمار روند.

او همچنین روسیه را تهدید کرد در صورتی که بخواهد اقدامی مشابه آنچه پیش‌تر در گرجستان، مولداوی و یا اوکراین انجام داده در قبال یک کشورعضو ناتو انجام دهد، تمام کشور‌های عضو این پیمان بلافاصله درگیر خواهند شد.

استولتنبرگ پدید آمدن چنین شرایطی را «خطرناک‌ترین وضعیت اروپا از زمان جنگ جهانی دوم» دانست.

کشور‌های حوزه بالتیک، جایی که بخش اعظم نیرو‌های ناتو با حدود ۴۰ هزار پرسنل در آنجا مستقر شده، از جمله آسیب‌پذیرترین کشور‌های این پیمان نظامی محسوب می‌شوند. با این حال استولتنبرگ شمال اروپا را هم از جمله مناطقی برشمرد که می‌تواند مناقشه‌برانگیز باشد.

او با اشاره به مرز روسیه و نروژ در دریای برانتس و اقیانوس منجمد شمالی گفت: «زمانی که سیاستمداران برجسته روسیه تهدید به شکستن توافقنامه خط تحدید حدود با نروژ می‌کنند، ما باید این تهدید‌ها را جدی بگیریم.»

وی وضعیت اوکراین را یک جنگ فرسایشی وحشیانه و خونین خواند که از زمان جنگ جهانی دوم به بعد دیگر دیده نشده است. او همچنین با انتقاد از ارتش روسیه تاکید کرد که پیشروی نیرو‌های روس متوقف شده است و اوکراینی‌ها توانایی بازپس گیری قلمرو خود را نشان داده‌اند.

استولتنبرگ در حالی این سخنان را بیان کرده که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید نیرو‌های این کشور در مواجه با «جهنمی» که ارتش روسیه در شرق این کشور بوجود آورده، مجبور شده است در روز‌های گذشته بخش‌هایی از خاکش را به دشمن واگذار کند. زلنسکی همچنین بار دیگر خواستار تسریع روند ارسال تسلیحات به اوکراین شد.

استولتنبرگ تاکید کرد که روند ارسال تسلیحات به اوکراین ادامه خواهد داشت و گفت: «ما تاکنون حمایت‌های بسیاری از اوکراین انجام داده‌ایم؛ اما باید همچنان بر آن بیفزاییم و برای ادامه این حمایت‌ها آنهم برای مدت طولانی‌تری آماده باشیم.»

وی افزود: «ما در تماس و همکاری نزدیک با صنایع دفاعی برای تولید بیشتر و تحویل بیشتر انواع مختلف مهمات و سلاح به اوکراین هستیم».

دبیرکل ناتو پیش‌بینی کرد که جنگ اوکراین درنهایت پای میز مذاکره خاتمه یابد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین