کد خبر: ۷۸۷۰۰۱
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۱

آصفری: مسئله اساسی در روند مذاکرات تضمین طرف مقابل است

نماینده مجلس: اگر مذاکرات به نتیجه نرسد به طبع گزینه‌های روی میز به سرعت تبدیل به قانون می‌شوند و قطعا مجلس دولت را ملزم به انجام اقداماتی خواهد کرد که برگشت پای میز مذاکره هزینه‌های سنگینی را برای طرف غربی به همراه خواهد داشت.
آصفری: مسئله اساسی در روند مذاکرات تضمین طرف مقابل است
آفتاب‌‌نیوز :

نایب رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس تاکید کرد: اگر طرف های مقابل اراده خود را در توافق نشان ندهند قطعا مجلس گزینه های جدیدی روی میز خواهد گذاشت و اجازه نخواهد داد تا روند مذاکرات طولانی شود.

محمد حسن آصفری، با اشاره به روند مذاکرات هسته ای بیان کرد: طرف های مقابل باید متوجه باشند که جمهوری اسلامی ایران قرار نیست هم زیر بار تحریم ها بماند و هم پشت در مذاکرات معطل بماند. اگر طرف مقابل اراده خود را در توافق و مذاکره نشان ندهد، مطمئنا ما اجازه نمی دهیم تا مذاکرات طولانی شود. جمهوری اسلامی ایران نیز متقابلا تصمیماتی اتخاذ خواهد کرد.

برگشت به عقب به سادگی امکان پذیر نخواهد بود

وی در ادامه اظهار کرد: گزینه هایی بر روی میز مجلس است که در صورت عدم توافق برد برد این گزینه ها به سرعت مصوب خواهد شد. مطمئنا برگشت به عقب به سادگی امکان پذیر نخواهد بود. بهتر است طرف های مقابل دست از بهانه جویی بردارد. امروز مشکل اساسی در روند مذاکرات ضمانت اجرایی طرف های مقابل برای انجام تعهداتشان است.

مسئله اساسی در روند مذاکرات تضمین طرف های مقابل است

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تجربه نشان داد که تعهدات طرف مقابل با حرف ضمانتی ندارد و به تعهدات خود عمل نخواهند کرد. امروز مطالبه با ضمانت اجرایی است. اینکه گفته می شود روسیه مانع توافق است صرفا بهانه هایی که در روند مذاکرات از سوی طرف های مقابل مطرح شده و اصلا موضوعیت ندارد. اساسی ترین مسئله بر سر راه توافق ضمانت طرف های مقابل برای اجرای تعهداتشان است. وقتی طرف مقابل برای تعهدات خود ضمانت ارائه نکند نمی توان خوش بین بود.

می‌توان در حوزه های دیگر نیز به مذاکره پرداخت اگر...

وی در ادامه تاکید کرد: ابتدا باید تکلیف این موضوع روشن گردد. اگر ما شاهد یک توافق خوب با طرف غربی باشیم می‌توان در حوزه های دیگر نیز در آینده مذاکراتی داشته باشیم. در غیر این صورت جمهوری اسلامی معطل نخواهد ماند. اگر مذاکرات به نتیجه نرسد به طبع گزینه های روی میز به سرعت تبدیل به قانون می شوند و قطعا مجلس دولت را ملزم به انجام اقداماتی خواهد کرد که برگشت پای میز مذاکره هزینه های سنگینی را برای طرف غربی به همراه خواهد داشت.

دوستان خود را فراموش نمی کنیم

وی افزود: اگر توافقی هم بین ما و طرف غربی صورت گیرد ما دوستانی را که در دوران تحریم همراه ما بودند فراموش نخواهیم کرد و اولویت همکاری با دوستان ما در دوران تحریم است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین