کد خبر: ۷۸۷۲۲۸
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۰

وزیر ارتباطات: نسخه‌های جدید خیام را خواهیم ساخت

وزیر ارتباطات و فناوی اطلاعات با بیان اینکه قرارداد ایران و روسیه درمورد ماهواره خیام قرارداد انتقال فناوری است، از ساخت نسخه‌های ۲، ۳ و ۴ ماهواره خیام در آینده خبر داد.
وزیر ارتباطات: نسخه‌های جدید خیام را خواهیم ساخت
آفتاب‌‌نیوز :

«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار داشت: «همکاری‌های راهبردی با کشورهای مختلفی در توسعه صنعت فضایی را در دستورکار داریم. با همین موشکی که ماهواره‌بر خیام پرتاب شد، فضانوردان هم به فضا میروند.»

عیسی زارع‌پور درخصوص ماهواره خیام با بیان اینکه عمر ماهواره خیام7 سال است، گفت: «با همکاری روسیه نسخه‌های سوم و چهارم ماهواره خیام را خواهیم ساخت.»

وزبر ارتباطات افزود: «ماهواره خیام 600 کیلو وزن دارد و کاربردهای متنوعی از جمله در حوزه کشاورزی، جنگل خواری و ... دارد. از 5 سال قبل ساخت این ماهواره شروع شده بود و یک سال است که آماده شده است.»

زارع پور همچنین در ادامه توضیحات خود گفت: «با دیپلماسی فعال و با بیش از 400 ساعت نشست و ده ها نشست مشترک بین طرف ایرانی و روسیه، توانستیم این ماهواره را به فضا پرتاب کنیم. این ماهواره دیروز در مدار قرار گرفت و سیگنال هایی را از آن دریافت کردیم.»

او با تاکید بر این که عمر ماهواره خیام 7 سال است، گفت: «با همکاری روسیه نسخه های سوم و چهارم ماهواره خیام را خواهیم ساخت.»

همچنین در بخش‌ دیگری از این توضیحات اعلام شده که تا پایان دولت سیزدهم هدف‎گذاری کردیم که به فناوری ساخت ماهواره با دقت یک متر برسیم.

در همین راستا نیز رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه هزینه ساخت ماهواره‌ای در کلاس خیام حدود 50 میلیون دلار است، گفت: «ماهواره‌ای در کلاس خیام 30 تا 40 میلیون دلار یا 50 میلیون دلار هزینه دارد که درباره قیمت باید زمان قرارداد، تکنولوژی روز و شرایط بازار توجه کنیم.»

وی توضیح داد: «ماهواره‌هایی در کلاس سنجشی با وزن 100 کیلوگرم و دقت تصویر 5 متر تا 10 متر زیر 10 میلیون دلار هزینه ساخت دارند و وقتی المان‌ها و افزونه‌ها به ماهواره اضافه می‌شد، قیمت بیش از 10 میلیون دلار خواهد شد و بسته به افزونه‌های ماهواره ممکن است قیمت به 100 میلیون دلار هم برسد.»

رئیس سازمان فضایی کشور با بیان اینکه برداشت بومی بودن از ماهواره خیام درست نیست بیان داشت: «در هیچ یک از اطلاعیه‌های سازمان فضایی درباره ماهواره خیام اشاره‌ای نکرده‌ایم که ماهواره ساخت ایران است یا بومی است اما تأکید کردیم که ماهواره متعلق به ایران و در مالکیت ایران است.»

رئیس سازمان فضای ایران ادامه داد: «اما برخی از رسانه‌ها عنوان ماهواره بومی را برای این ماهواره استفاده کرده‌اند که البته همه ما با توجه به پیشرفت‌های خوبی که در صنعت فضایی داشته‌ایم روی این موضوع عرق ملی داریم و آرزو داریم که ماهواره‌ای حتی بهتر از مشخصات خیام ساخته شود.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین