کد خبر: ۷۸۷۶۷۰
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۵

رئیس اطلاعات نظامی انگلیس: بعید است مسکو بزودی از سلاح هسته‌ای استفاده کند

رئیس اطلاعات نظامی انگلیس به بی‌بی‌سی گفت، نه روسیه و نه اوکراین احتمالاً در سال جاری هیچ اقدام نظامی قاطعی را در اوکراین به انجام نخواهند رساند.
رئیس اطلاعات نظامی انگلیس: بعید است مسکو بزودی از سلاح هسته‌ای استفاده کند
آفتاب‌‌نیوز :

ژنرال جیم هُکِنهال در یک مصاحبه با رسانه‌ها گفت که استفاده بالقوه روسیه از سلاح‌های هسته‌ای را با دقت بسیار زیر نظر داشته است.

ژنرال هُکنهال در ساعات اولیه حمله روسیه به اوکراین نخست وزیر و وزیر دفاع انگلیس را در جریان آغاز بزرگترین درگیری مسلحانه اروپا پس از جنگ جهانی دوم قرار داد.

ژنرال هکنهال به عنوان رئیس اطلاعات دفاعی در چهار سال گذشته پشت پرده کار می‌کند و سازمانی را اداره می‌کند که با اطلاعات بسیار محرمانه و سِری سر و کار دارد. جنگ در اوکراین به کار این سازمان و هکنهال اهمیت بیشتری بخشیده است.

او می‌گوید که بیش از پیش متقاعد شده بود که روسیه در نوامبر سال گذشته حمله خود را آغاز خواهد کرد. او به یاد می‌آورد که همان موقع از خاطرش گذشته بود که «این اتفاق خواهد افتاد».

یک هفته قبل از حمله، او تصمیمی بسیار غیرعادی گرفت که نقشه‌ای را در مورد برنامه‌های احتمالی حمله روسیه در توییتر منتشر کند. این تصمیمی بود که به گفته او آسان نبود، اما متقاعد شده بود که باید این اطلاعات را در حوزه عمومی منتشر کرد.

او می‌گوید: «این مهم است که قبل از اینکه دروغ‌ها از راه برسند، حقیقت را آشکار کنیم.»

او همچنین از تصمیم غرب برای تأکید بر پتانسیل روسیه برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی دفاع می‌کند.

او معتقد است که این کار به آنها کمک کرد تا از انجام عملیات‌های به اصطلاح با پرچم دروغین جلوگیری کنند که سعی می‌کرد اوکراینی‌ها یا غرب را محرک‌های درگیری نشان دهند.

اطلاعاتی تا این حد محرمانه به ندرت با مردم به اشتراک گذاشته شده است. سازمان اطلاعات دفاعی از آن زمان به‌روزرسانی‌های روزانه را در طول جنگ منتشر می‌کند. اطلاعات یک علم نیست - پیش‌بینی‌ها در مقیاس احتمالات انجام می‌شوند، و مواردی وجود دارد که اطلاعات دفاعی بریتانیا را شگفت‌زده کرده است.

ژنرال هکنهال می‌گوید که قدرت اتحاد غرب و مقاومت اوکراین فراتر از انتظارات بوده است. او می‌گوید که شکست‌های ارتش روسیه نیز که فرماندهی، کنترل و تدارکات آن «ضعیف» بوده است، بیش از انتظار بوده است. او می‌افزاید روسیه همچنین از مداخله سیاسی، از سطح استراتژیک گرفته تا تاکتیکی، آسیب دیده است. بین طبقه سیاسی و نظامی روسیه اعتماد وجود نداشته است - و ژنرال هکنهال می‌گوید که متعجب است که مسکو همزمان گرفتار همه این مسائل است.
بعد چه اتفاقی می‌افتد؟

ژنرال هکنهال می‌گوید ما باید مراقب تفکر صفر و یک باشیم - اینکه مردم برنده می‌شوند یا شکست می‌خورند - یا فکر کنیم که این یک بن‌بست است.

او می‌گوید روسیه به وضوح در تلاش است تا پس از متحمل شدن شکست‌های قابل توجه، نیروهای بیشتری به میدان بیاورد.

این کشور همچنین مجبور است برخی از نیروهای خود را از دونباس به جنوب اعزام کند، که به گفته او تحت فشار شدید نیروهای اوکراینی در خرسون و اطراف آن قرار دارد.

اما ژنرال هکنهال همچنان می‌گوید که انتظار یک تغییر قاطع در جنوب در ماه‌های آینده غیرواقعی است.

او می‌گوید که تمایل اوکراین برای بازپس‌گیری خاکش را درک می‌کند، اما می‌افزاید که اگرچه پاتک‌ها و ضدحمله‌هایی اتفاق خواهند افتاد، او معتقد نیست که امسال اقدام قاطعانه‌ای از سوی هیچ‌یک از طرف‌ها انجام شود.او انتظار دارد درگیری طولانی باشد.
گزینه درگیری هسته‌ای

این سوال دیگری را پیش می‌آورد - اگر ولادیمیر پوتین برای رسیدن به اهداف نظامی خود همچنان با سختی مواجه باشد، چه خواهد کرد؟ آیا می‌تواند به استفاده از سلاح هسته‌ای متوسل شود؟

ژنرال هکنهال می‌گوید که این موضوع «با دقت بسیار زیادی» زیر نظر است. ژنرال هکنهال می‌گوید بعید است مسکو به زودی از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کند

دکترین نظامی روسیه، بر خلاف دکترین غرب، شامل استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی یا متناسب با میدان نبرد برای عملیات نظامی است.

او معتقد است استفاده قریب الوقوع از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی بعید است، اما می‌گوید این چیزی است که او همچنان زیر نظر خواهد داشت.

او توضیح می‌دهد که در صورت تغییر وضعیت میدان جنگ، احتمال استفاده از آنها ممکن است تغییر کند.
نگرانی در مورد چین

ژنرال هکنهال پس از چهار سال به عنوان رئیس اطلاعات دفاعی، اکنون به سمت فرماندهی استراتژیک دفاعی بریتانیا منتقل می‌شود - که وظایفش شامل نظارت بر فعالیت‌های بریتانیا در فضا، فعالیت‌های سایبری و استفاده از نیروهای ویژه است.

او همچنان روسیه را بزرگ‌ترین تهدید می‌داند، اما به‌طور فزاینده‌ای نگران چین است.

پکن در هفته‌های اخیر قدرت نظامی خود را در برابر تایوان به رخ کشیده است.

ژنرال هکنهال می‌گوید که درست نیست کسی مثل او «مدرن‌سازی نظامی باورنکردنی در کشوری را که مصمم به حل یک مسئله سیاسی است» مد نظر قرار ندهد.

کار اطلاعات نظامی بریتانیا دشوارتر خواهد شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین