کد خبر: ۷۸۷۷۴۱
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۹

رئیس سازمان انرژی اتمی: نخستین سامانه‌های پرتودهی رونمایی می‌شود

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره سامانه‌های پرتودهی اظهار داشت: یکی از کمبود‌ها و کسری‌های صنعت هسته‌ای در کشور؛ عقب‌ماندگی در استفاده از ظرفیت پرتودهی در حوزه صنعت، مواد غذایی، کشاورزی و ... است، اکنون به این مسئله واقف شده‌ایم و سعی کرده‌ایم با برنامه‌ریزی منسجم نسبت به انجام مطالعات این بخش اقدام کرده و وارد فاز اجرایی شویم.
رئیس سازمان انرژی اتمی: نخستین سامانه‌های پرتودهی رونمایی می‌شود
آفتاب‌‌نیوز :

رئیس سازمان انرژی اتمی از رونمایی نخستین سامانه‌های پرتودهی طراحی و ساخته‌ شده در داخل کشور در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، یکصد و نود و ششمین جلسه شورای مشاوران وزرا در امور ایثارگران با حضور محمد اسلامی معاون رئیس‌ جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سالن شهید شهریاری سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد.

محمد اسلامی در حاشیه برگزاری این نشست درباره تفاهم‌نامه مشترک بین این سازمان و بنیاد شهید و امور ایثارگران و نحوه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد و ایثارگر مرتبط با حوزه هسته‌ای و تجاری‌سازی ایده‌ها و محصولات این شرکت‌ها اظهار داشت: موضوع حائز اهمیت این است که پیشرفت‌های علمی و فناوری بتواند در خدمت جامعه ، اقتصاد کشور و توسعه اجتماعی قرار گیرد. بنیاد شهید دارای تنوعی از ظرفیت‌هاست و جامعه بزرگ ایثارگران با نخبگان مشغول نقش‌آفرینی هستند.

وی توضیح داد:‌ شرکت‌های دانش‌بنیان که یا تحت مالکیت بنیاد بوده و یا شبکه وابسته در حوزه ایثارگران محسوب می‌شوند، به‌طور طبیعی می‌توانند در سرفصل‌هایی که سازمان انرژی اتمی فعالیت می‌کند، نقش‌آفرین باشند.

اسلامی افزود: در پژوهشگاه و مراکز تحقیقاتی سازمان، روالی را دنبال می‌کنیم که بر اساس آن تحقیقات نتیجه گرا پیگیری شود؛ بنابراین پژوهشی که مسئله محور بوده و تحقیقاتی که نتیجه گرا باشد، حتماً به سمت تجاری‌سازی حرکت می‌کند و در این زمینه سازوکار آن را در سازمان به‌صورت عملیاتی دنبال می‌کنیم زیرا اکنون رادیو داروهایی را که در سازمان مشاهده می‌کنید، مشتقات آب‌ سنگین که امروز در صنعت آب‌ سنگین و در حوزه بهداشت و درمان مورد بهره‌‌برداری قرار می‌گیرد، سیستم‌های اندازه‌گیری و ابزار دقیق هسته‌ای که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، دامنه وسیعی از صنایع را برای این امر به وجود آورده است و نقطه اتصال این موارد از بخش تحقیقات به صنعت و بهره‌برداری شامل سیستم دانش‌بنیان‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: فرصت ایجاد شده در سایه تفاهم‌نامه امضاشده بین سازمان انرژی اتمی با بنیاد شهید و امور ایثارگران و تعامل با مراکز وابسته این بنیاد برای ما فرصت مغتنمی است و این شرایط را برای ما تعریف کرده که منسجم‌تر و با برنامه‌ریزی دقیق‌تر بتوانیم این موارد را دنبال کنیم و تأثیرات اجرایی برخی از دستاوردهای خود را زودتر مشاهده کرده و نتیجه‌گیری کنیم.

اسلامی گفت: ‌ به‌ویژه در بخش توان‌بخشی و بهداشت و درمان که دامنه وسیعی را شامل می‌شود، قرار است اقدامات کلینیکال انجام دهیم که در مقابل بنیاد شهید می‌تواند با سرویس و امکاناتی که در اختیار دارد به روند اجرایی این امور و جریان توسعه تحقیقات ما سرعت دهد.

وی تأکید کرد: فرصت ایجاد شده، مغتنم است و می‌تواند در روند اجرای امور و تحقیقات تأثیرگذار باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره سامانه‌های پرتودهی اظهار داشت:‌ یکی از کمبودها و کسری‌های صنعت‌ هسته‌ای در کشور؛ عقب‌ماندگی در استفاده از ظرفیت پرتودهی در حوزه صنعت، مواد غذایی، کشاورزی و ... است، اکنون به این مسئله واقف شده‌ایم و سعی کرده‌ایم با برنامه‌ریزی منسجم نسبت به انجام مطالعات این بخش اقدام کرده و وارد فاز اجرایی شویم، باید توجه داشت سایر کشورها این تجهیزات را به ما نمی‌فروشند بنابراین به‌صورت طراحی و ساخت داخل این پروژه را آغاز کردیم و در روزهای آینده نخستین سامانه‌های پرتودهی که طراحی و ساخته‌ شده در داخل کشور هستند را رونمایی خواهیم کرد. این مطالعات با استفاده از ظرفیت جهاد کشاورزی، طرح جامع حمل‌ونقل و لجستیک کشور انجام‌ شده که بر اساس آن ۱۲ قطب پرتودهی در سراسر کشور طراحی‌ شده است.

وی ادامه داد: ‌این قطب‌‌ها با مشارکت استان‌ها و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حال پیگیری است و در نهایت سامانه‌های پرتودهی در این مراکز و قطب‌ها نصب خواهد شد. در این زمینه با همه تولیدکنندگان به‌ویژه اتحادیه‌ها و انجمن‌ها تفاهم‌هایی را داشته‌ایم و امیدواریم این مراکز یکی پس از دیگری به منصه ظهور برسد و گستره ملی ما بتواند یک پوشش فراگیری برای پرتودهی به وجود بیاورد تا بتوانیم آفت‌پذیری مواد و محصولات کشاورزی را از بین ببریم، زیرا این مهم،‌ دستاورد بزرگی برای جامعه محسوب می‌شود.

اسلامی عنوان کرد: با استقرار این سامانه‌ها می‌توانیم ظرفیت نگهداری و انبار‌مانی محصولات کشاورزی را ارتقا ‌دهیم که در نتیجه عمر محصولات افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: بخش دیگری از فعالیت‌ها مربوط به استفاده از پلاسما برای آفت زدایی و سم‌زدایی محصولات کشاورزی است که در این بخش از پتانسیل پلاسما بهره‌ خواهیم گرفت. اکنون این حوزه فعال‌ شده و دستگاه‌های بومی در این زمینه ساخته‌ شده و نخستین مراکز در حال سرمایه‌گذاری است و بزودی پروژه‌های این بخش نیز آغاز خواهد شد.

وی تأکید کرد: فرآیند قطب‌های پرتودهی برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود و مردم می‌توانند در جریان مزیت‌های فناوری‌های هسته‌ای قرار گیرند و امید است بتوانند از این موارد بهره‌مند شده و از مزایای آن استفاده کنند.

اسلامی خاطرنشان کرد: با استفاده از این دانش و استقرار این سامانه‌ها حداقل در آینده و در یک دوره ۱۰ساله می‌توان مانع ضایعات و هدر رفت ۳۰درصدی محصولات کشاورزی و مواد غذایی شد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم درباره همکاری‌های مشترک با سازمان انرژی اتمی و بخشی از این تفاهمنامه مربوط به حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد ایثارگر مرتبط با حوزه هسته‌ای و تجاری‌سازی ایده‌ها گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران دارای شرکت‌های محدودی است، اما در حال راه‌اندازی خانه صنایع خلاق و برج فناوری ایثارگران هستیم. خوشبختانه اکنون تعداد زیادی از ایثارگران در حوزه‌های فناوری و علوم همراه با فناوری بالا، اقدامات و کارهای ویژه‌ای انجام داده‌اند و شرکت‌های فوق‌العاده‌ای در این زمینه وجود دارد که از دانش فنی برخوردار هستند اما در عین‌ حال این شرکت‌ها نیاز به حمایت دارند.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی اضافه کرد: با معاونت علمی ریاست جمهوری جلساتی برگزار شده و به چارچوب کلی دست‌یافته‌ایم که مقررشده تا تفاهمنامه‌ای با این معاونت به امضا برسد که بر اساس آن، زیرساخت‌ها از سوی ما فراهم‌شده و شرکت‌ها تجمیع می‌شود و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز حمایت‌هایی که از شرکت‌های دانش‌بنیان را انجام می‌دهد در اختیار شرکت‌های زیر پوشش بنیاد قرار خواهد داد.

وی ادامه داد:‌ بخشی از تکنولوژی‌های این شرکت‌ها در حوزه علوم هسته‌ای است و با توجه به اینکه سازمان انرژی اتمی اقدامات جدی در این حوزه انجام داده و می‌دهد؛ نسبت به انعقاد تفاهمنامه همکاری‌های مشترک اقدام شد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: البته باید در نظر داشت بخش‌های کشاورزی، آبزی‌پروری، علوم بهزیستی، توان‌بخشی، طب فیزیکی، تجهیزات پزشکی، دارو و ... حوزه‌هایی جدی محسوب می‌شوند که هم بنیاد و هم ایثارگران عزیز در این حوزه‌ها در حال فعالیت هستند و خوشبختانه در قالب تفاهمنامه منعقدشده بین بنیاد شهید و سازمان انرژی اتمی، مقرر شد تا این سازمان به‌صورت ویژه از شرکت‌های ما حمایت کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین