کد خبر: ۷۸۷۷۴۴
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۶

تهدید زلنسکی به هدف قرار دادن روس‌ها در نیروگاه اتمی زاپوریژیا

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین شنبه شب تهدید کرد اوکراینی‌ها نیرو‌های روس را داخل یا خارج نیروگاه اتمی «زاپوریژیا» هدف قرار می‌دهند.
آفتاب‌‌نیوز :

زلنسکی در پیامی ویدئویی گفت: «هر سرباز روسی که به این نیروگاه شلیک کند یا با پوشش قرار دادن این نیروگاه به جایی شلیک کند باید این را بداند که هدف ویژه مأموران اطلاعاتی، سرویس‌های ویژه و ارتش ما خواهد بود».

او همچنین خواستار تحریم‌های جدیدی علیه روسیه شد که صنایع هسته‌ای این کشور را هدف قرار دهد و مدعی شد که «تمام مأموران این کشور تروریست و آن‌هایی که به آن‌ها در عملیات باج‌گیری در نیروگاه اتمی کمک کند باید در دادگاه بین‌المللی محاکمه شوند».

نیروگاه اتمی زاپوریژیا که بزرگ‌ترین نیروگاه اتمی اروپا محسوب می‌شود، حدود بیست درصد از برق اوکراین را تأمین می‌کند. دولت اوکراین مدعی است روس‌ها در حال قطع برق نواحی تحت کنترل کی‌یف و اتصال برق این نیروگاه به کریمه هستند که تحت کنترل روسیه قرار دارد.

این نیروگاه اتمی در حال حاضر تحت کنترل روسیه قرار دارد اما اداره آن بر عهده کارشناسان هسته‌ای اوکراینی است. این نیروگاه روز پنجشنبه برای دومین بار هدف حمله راکتی قرار گرفته و این بار هم مسکو و کی‌یف یکدیگر را بابت آن مقصر دانسته‌اند.

از یک سو سازمان اتمی اوکراین می‌گوید دور جدید حملات روسیه به نیروگاه زاپوریژیا علیه یکی از ۶ رآکتور آن موجب به راه افتادن دود غلیظ و آسیب به حسگرهای پرتوزایی شده است.

از سوی دیگر شبکه «راشا تودی» به نقل از یکی از «مقامات منطقه‌ای» نوشته است، نیروهای اوکراینی با استفاده از توپخانه سنگین از کرانه رود دنیپر این حمله را انجام داده‌اند.

در همین راستا، روسیه درخواست نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل را صادر کرد. «واسیلی نِبِنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در این نشست گفت: «طبق شواهد محکمی که داریم نیروهای اوکراینی تلاش کردند انبار بتنی پسماندهای رادیواکتیو را هدف قرار دهند اما نتوانستند به آن آسیب جدی وارد کنند. در حال حاضر انتشار پرتوها داخل محدوده مجاز است اما اگر حملات ادامه یابند، فقط مسئله زمان [برای وقوع حادثه] مطرح است».

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین