کد خبر: ۷۸۷۸۰۴
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۶

ذخیره خونی ایران چقدر است؟

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: قبلا گفته می‌شد ذخائر خون برای ۵ روز خوب است و ما گفتیم ۸ روز؛ حالا اگر از این ۸ روز پایین بیاید ما هشدار می‌دهیم؛ چراکه استاندارد جهانی نیز همین ۸ روز است.
ذخیره خونی ایران چقدر است؟
آفتاب‌‌نیوز :

مصطفی جمالی، مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران در پاسخ به این پرسش که «کدام گروه خونی بیشتر مورد نیاز مراکز درمانی است؟»، بیان داشت: گروه خونی یک توزیعی دارد؛ مثلا می‌گوییم گروه خونی ۳ درصد است. خب مصرف کننده نیز به همین میزان کم است.

وی ادامه داد: بنابراین اینکه بگوییم کدام گروه خونی بیشتر نیاز است جوابش این است که ممکن است در برخی مقاطع مثلا به صورت تصادفی در بیمارستانی گروه خونی او منفی که درصد کمی دارد، ذخیره این نوع گروه خونی کم بیاید که این به ندرت پیش می‌آید. به طور عادی توزیع خون اهدایی و ذخیره شده جوابگوی نیاز بیمارستانهاست.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران درباره «کمبود خون در برخی استانها»، گفت: قبلا گفته می‌شد ذخائر خون برای ۵ روز خوب است و ما گفتیم ۸ روز خوب است. حالا اگر از این ۸ روز پایین بیاید ما هشدار می‌دهیم. درست نیز همین است؛ باید حوادث غیر مترقبه را در نظر بگیریم و استاندارد جهان نیز همین ۸ روز است. باید به سمتی برویم که ظرفیت ۱۲ روز خون را داشته باشیم تا هیچ نگرانی نداشته باشیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین