کد خبر: ۷۸۸۰۷۹
تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۲
"امیر علی ابوالفتح"؛ کارشناس مسائل آمریکا بررسی می کند:

دو راهی سرنوشت‌سازِ ترامپ: زندان یا کاخ سفید؟!

« پرونده جاری علیه ترامپ یا وی را پشت میله های زندان خواهد برد و یا او را پشت میز ریاست جمهوری آمریکا در کاخ سفید خواهد نشاند. البته اگر کار به ترور ترامپ کشیده نشود.»
دو راهی سرنوشت‌سازِ ترامپ: زندان یا کاخ سفید؟!
آفتاب‌‌نیوز :

عرصه سیاسی آمریکا روزهای پُرتنشی را سپری می کند. در این راستا اخیرا پلیس اف بی ای/FBI با طرح این ادعا که اسناد فوق محرمانه دولتی در عمارت ترامپ(عمارت مار ا لاگو) در کالیفرنیای آمریکا نگهداری می‌شود، به اقامتگاه رئیس جمهور سابق آمریکا یورش برده و بر اساس آخرین گزارش ها، شمار قابل توجهی از اسناد محرمانه را نیز در این مکان یافته است. در نقطه مقابل، دونالد ترامپ و حامیان وی به نحوی متحد بسیج شده اند و این تحرک را اقدامی سیاسی از جانبِ دموکرات ها و به گفته آنچه ترامپ، نخبگان سیاسی و اقتصادیِ در سایه و مخفی آمریکا(که وی آن ها را "رژیم" می خواند) می خواند، ارزیابی می کنند.

اقدامی که تنها هدف آن حذف ترامپ از گردونه معادلات سیاسی آمریکا و محروم سازی وی از حضور مجدد در چهارچوب انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا است. در این چهارچوب نوعی دعوای سیاسی و حقوقی در آمریکا شکل گرفته که ترامپ به عنوان یک چهره سیاسیِ جنجالی و البته پوپولیست، بعضا به خوبی در حال استفاده از آن است و برخی نظرسنجی ها حاکی از این هستند که موقعیت وی و محبوبیتش در آمریکا در روزهای اخیر، افزایش قابل توجهی(بعضا تا 10 درصد) را از خود نشان داده است.

با این همه اینطور به نظر می رسد که با توجه به عدم ارائه اطلاعات درست و کافی در مورد سرنوشت پرونده ترامپ در جریان تحرکات اخیر، وی عملا بر سرِ یک دو راهی سرنوشت‌ساز قرار گرفته است. دو راهی که در یک سوی آن امکان دارد محکومیت و در نهایت زندانی شدنِ ترامپ را شاهد باشیم شود و از سوی دیگر، امکان اینکه زمینه جهت تبرئه و تقویت موقعیت سیاسی ترامپ و حتی نزدیک شدنش به حضور در کاخ سفید و پیروزی مجدد وی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فراهم شود نیز وجود دارد.

از این رو، فرارو در گفتگو با "امیر علی ابوالفتح" کارشناس مسائل آمریکا، به بررسی ابعاد مختلف تنش های اخیر در عرصه سیاسی آمریکا با محوریت حمله اف بی ای به خانه ترامپ و تبعات احتمالی این مساله پرداخته است.

مشروح گفتگو با امیر علی ابوالفتح را در ادامه مطالعه فرمایید.

پرونده جاری در مورد ترامپ یا وی را پشت میله های زندان خواهد برد و یا او را پشت میز ریاست جمهوری آمریکا در کاخ سفید خواهد نشاند
جنجال

برخی ناظران و تحلیلگران آمریکایی(بویژه افراد نزدیک به ترامپ و هواداران دو آتشه وی) بر این باورند که تحرکات اخیر علیه ترامپ در قالب یورش پلیس اف بی آی به اقامتگاه وی در کالیفرنیای آمریکا تا حدود زیادی با انگیزه‌های سیاسی اتفاق افتاده است و پایِ نقشه ها و توطئه های بزرگتری در میان است. نظر شما در این رابطه چیست؟

این نکته مسلم است که دونالد ترامپ دشمنان زیادی دارد. مخصوصا در جامعه اطلاعاتی آمریکا رویکردهای چندان مثبنی به ترامپ وجود ندارد و برخی وی را تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا ارزیابی می کنند. بحث، بحثِ یک یا دو ماه اخیر هم نیست، در سال 2016 جامعه اطلاعاتی آمریکا به هر دری زد که ترامپ رئیس جمهور آمریکا نشود. حتی وقتی وی پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز شد پرونده ای را علیه او با مضمونِ معاشرتش با زنان بدکاره در یک هتل در مسکو باز کردند و سعی داشتند با تکیه بر آن وی را فردی عاری از صلاحیت های لازم جهت تصدی کرسی ریاست جمهوری آمریکا نشان دهند.

از این رو، باید توجه داشت که ترامپ مخالفان زیادی را چه در جبهه سیاسی و چه در جامعه اطلاعاتی-امنیتی آمریکا دارد. من به اسناد اف بی آی دسترسی ندارم. از یک طرف نمی شود منکر شد که تلاش هایی انجام می‌گیرد تا ترامپ رئییس جمهور آمریکا نشود. در واقع برخی که در حوزه امنیت ملی آمریکا فعال هستند احساسا خطر می کنند و دوست ندارند که ترامپ بار دیگر از مجرای انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا به کاخ سفید بازگردد. با این حال، بعید است که در سطح کلان که عملا حیثیت و آبروی نظام سیاسی آمریکا در میان است، اف بی ای بخواهد بی گدار به آب بزند و بدون هرگونه شواهدی دال بر تخلف و ارتکاب به جرم از سوی ترامپ، به خانه وی بریزد و نوعی جنجال سیاسی را در آمریکا به پا کند.

توجه داشته باشیم که حتی همین الان هم یک جنگ سیاسی و حقوقی با محوریت یورش نیروهای اف بی آی به خانه ترامپ در کالیفرنیا در جریان است. از این رو، نَه می توان دسیسه ها و توطئه ها و دعواهای سیاسی و نقش آن ها در تحولات اخیر و تلاش عده ای جهت رئیس جمهور نشدنِ ترامپ در آینده را منکر شد و نَه وجود برخی موارد مشکوک و تخلفات شخصِ ترامپ را انکار کرد(کما اینکه به گفته اف بی آی از منزل ترامپ شمار قابل توجهی از اسناد فوق محرمانه نیز کشف شده است). از این منظر باید منتظر باشیم و ببینیم در ادامه چه اتفاقاتی می افتد.

در شرایط کنونی صداهای مختلفی از آمریکا به گوش می رسد مثلا برخی می گویند اسنادی که از خانه ترامپ کشف شده از طبقه بندی فوق سری خارج شده اند و برخی دیگر این گزاره را رد می کنند. از این رو، نوعی دعوای حقوقی در شرایط فعلی در آمریکا شکل گرفته و باید دید در نهایت چه نتیجه ای حاصل می شود. آنچه که واضح است آمریکا اکنون درگیر نوعی جنگ و درگیری حقوقی و سیاسی شده است.

یک نکته مهم که در روزهای اخیر به طور خاص رسانه ها و تحلیلگران آمریکایی به آن اشاره کرده اند این است که تحرکات اخیر علیه ترامپ تا حد زیادی به مطرح شدنِ مجدد وی نزد افکار عمومی آمریکا و بهبود موقعیت سیاسی او کمک کرده است. در واقع ترامپ در موضع یک رهبر پوپولیست به خوبی توانسته فضا را در کنترل خود بگیرد و آن را به نفع خود مصادره کند. تا چه حد این تقسیر را معتبر می دانید؟

من معتقدم که پرونده جاری در مورد ترامپ یا وی را پشت میله های زندان خواهد برد و یا او را پشت میز ریاست جمهوری آمریکا در کاخ سفید خواهد نشاند. البته اگر کار به ترور ترامپ کشیده نشود. این بدان معناست که اگر وزارت دادگستری آمریکا و اف بی آی اسناد و مدارک معتبری داشته باشند دال بر اینکه ترامپ اسنادی را با طبقه‌بندی بالاتر از فوق محرمانه، مرتبط با تسلیحات اتمی آمریکا در خانه خود نگهداری می کرده و حتی اکنون شائبه فروش آن ها نیز از سوی وی و یا نزدیکانش مطرح می شود و او اساسا چنین کرده باشد و نهادهای مذکور بتوانند این ادعاها را ثابت کنند، حتی امکان دارد که ترامپ را تا پای اعدام نیز ببرند.

حال اگر این اتهامات ثابت نشوند این مساله قطعا به نفع دونالد ترامپ است و پیروزی مطلق وی را در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه تضمین می کند و البته شانس وی جهت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا را نیز به نحو قبال ملاحظه ای افزایش می دهد. تا قبل از ماجرای اخیرِ یورش به خانه ترامپ از سوی اف بی آی، در دورن حزب جمهوریخواه نوعی شکاف سیاسی با محوریت ترامپ وجود داشت(یک تیم حامی ترامپ و تیم دیگر حامی مایک پنس بودند).

با این حال پس از این رویداد، تمامی جمهوریخواهان یک صدا پشتِ ترامپ قرار گرفته اند زیرا این برداشت و احساس در آن ها تقویت شده که توطئه بزرگی در جریان است و این توطئه علیه حزب جمهوریخواه و نَه شخصِ ترامپ درجریان است و اگر آن ها در این بازی شکست بخورند امکان دارد تا سال ها از معادلات قدرت در آمریکا کنار گذاشته شوند. درست به همین دلیل است که با چنگ و دندان از ترامپ که از وی به طور کامل رضایت ندارند و بعضا با او مخالف هستند، دفاع می کنند.

جامعه آمریکا هم در شرایط فعلی این احساس را دارد که در حقِ ترامپ اجحاف و ظلم صورت می گیرد. در این راستا به طور خاص هواداران متعصب ترامپ و حزب جمهوریخواه این احساس را دارند که بایدن در حال انتقام‌جویی است و جریانی فاسد در نظام سیاسی آمریکا که ترامپ آن را "رژیم" می خواند نیز در حال انتقام‌جویی از ترامپ است. این رویکرد در کنار مظلوم نمایی های ترامپ عملا شرایطی را ایجاد کرده که اگر اف بی آی و نهادهای قضایی آمریکا در اثبات ادعاهای خود علیه وی شکست بخورند، تقریبا می توان شانس ترامپ جهت بازگشت به کاخ سفید را بالا دانست.

این مساله مخصوصا با توجه به اینکه عملکرد بایدن نیز چندان رضایت بخش نبوده، از قدرت بیشتری جهت تحقق برخوردار می شود. مگر اینکه حذف فیزیکی ترامپ اتفاق بیفتد. فراموش نکنیم که سابقه حذف فیزیکی و ترور یک رئیس جمهور در آمریکا را پیشتر شاهد بوده ایم و سال هاست که از ترور جان اف کندی می گذرد اما هنوز مشخص نشده که چه گروه و یا دستگاهی وی را ترور کرده است. با این حال بله به نظر من هم تحولات اخیر در رابطه با ترامپ، تاثیرات مثبتی را نیز برای او به همراه داشته است.

شانس حضور مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا را چقدر می دانید؟ به نظر شما آیا وی از پرونده جاری که علیه او تشکیل شده و امکان دارد صلاحیت او جهت حضور مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را سلب کند، به سلامت عبور خواهد کرد؟

تا الان چند پرونده وجود داشته که ترامپ با حربه های مختلف تا حد زیادی توانسته از آن ها سالم خارج شود با این حال اکنون مساله، مساله یِ امنیت ملی آمریکا و جاسوسی است. قرار شده مسائل جاری در مورد ترامپ بر اساس قانونی که ذیل مسائل جاسوسی است بررسی شود و بر اساس آن ها از ترامپ بازجویی و تحقیقات صورت گیرد. اگر ترامپ در این سطح قرار بگیرد و محکوم شود، اساسا از حق حضور در انتخابات نیز برخوردار نخواهد بود و باید به زندان برود.

توجه داشته باشید که در ایالات متحده آمریکا زندانی ها حق رای ندارند و این بدان معناست که بر خلاف دیگر کشورها همچون کشور خودمان که حوزه رای گیری در زندان ها ایحاد می شود و زندانیان می توانند رای بدهند، در زندان های آمریکا کسی که زندانی است حق دادنِ رای ندارد. در این فضا زندانی شدن ترامپ حتی حق رای وی را نیز از او خواهد گرفت چه برسد به اینکه او بخواهد در مقام یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ظاهر شود.

از این رو، اگر ذره ای از اتهامات مطرح شده علیه ترامپ اثبات شود، خیلی بعید به نظر می رسد که ترامپ حتی به مرحله معرفی شدن به عنوان یک نامزد انتخاباتی برسد. دشمنان ترامپ به خون او تشنه هستند و حتی شاهدیم که برخی افراد و گروه ها از احتمالِ اعدام شدن وی نیز سخن می گویند. با این همه باید منتظر ماند و دید که روند تحولات در ادامه راه به چه صورت خواهد بود.

منبع: فرارو
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین