کد خبر: ۷۸۸۱۵۲
تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۹

مانور‌های متهورانه جنگنده‌های چین مقابل دیدگان ژنرال‌های آمریکا

ژنرال آمریکایی با ابراز نگرانی از رهگیری‌ها و مانور‌های متهورانه خلبانان چینی گفت، افزایش مانور جنگنده‌های چین در منطقه نگران کننده است.
مانور‌های متهورانه جنگنده‌های چین مقابل دیدگان ژنرال‌های آمریکا
آفتاب‌‌نیوز :

فرمانده ناوگان هفتم ایالات متحده روز سه شنبه گفت که شاهد افزایش رهگیری‌های هوایی توسط ارتش چین در منطقه دریای چین جنوبی بوده است.

به گزارش شبکه خبری «سی بی اس نیوز» اخیراً در ماه مه، یک فروند هواپیمای جنگنده چینی یک هواپیمای جاسوسی دریایی« پی-۸» نیروی هوایی استرالیا را در دریای چین جنوبی رهگیری کرد، به نحوی که وزارت دفاع استرالیا آن را «خطرناک» اعلام کرد.

ژنرال «کارل توماس» فرمانده ناوگان هفتم ایالات متحده در یک نشست مطبوعاتی در سنگاپور گفت که باز نگه داشتن خطوط دریایی اولین و مهمترین ماموریت نیروی دریایی ایالات متحده است.

وی گفت: «خطوط دریایی مایه حیات اقتصادهای ما هستند. داشتن خطوط دریای آزاد و کشتیرانی که می توانند فعالیت کنند برای حفظ اقتصاد بسیار مهم است.»

بر اساس این گزارش، حدود ۸۰ درصد حجم تجارت جهانی در سال ۲۰۲۱ از طریق دریا انجام شده است. دریای چین جنوبی تعدادی از شلوغ‌ترین خطوط کشتیرانی تجاری جهان را در خود جای داده است. چین مدعی حاکمیت تقریباً بر کل آب است، اگرچه سایر کشورها از جمله ایالات متحده این ادعا را تایید نمی‌کنند.

این ژنرال آمریکایی افزود: «ما شاهد این نیستیم که این رهگیری‌ها مکرر اتفاق بیفتد. این یک اقدام نادر است.البته باید پرسید دلیلش جه بوده؟ آیا خلبان غیرحرفه‌ای است؟ یا چیزی گسترده‌تر از آن است؟»

رسانه‌های آمریکایی اخیرا گزارش کردند که یک فروند جنگنده «سوخو-۳۰» چین اخیرا نزدیک یک فروند هواپیمای ترابری آمریکا مانور خطرناک انجام داد.

به نوشته وبگاه «پولیتیکو» دو مقام مطلع گفتند یک جنگنده چینی اخیرا نزدیک یک هواپیمای عملیات ویژه «سی-۱۳۰» آمریکا در دریای چین جنوبی مانور «ناامن» و «غیرحرفه‌ای» داشته است. منابع آگاه که مایل به افشای هویت خود نبودند جزئیاتی درباره این حادثه از جمله تاریخ دقیق آن را بیان نکردند، اما گفتند که پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) آن را ناامن و غیرحرفه‌ای لحاظ کرد.

این حادثه در بحبوحه اقدامات نظامی تهاجمی‌تر خلبانان چینی در دریاهای چین شرقی و جنوبی در ماه‌های اخیر با هواپیماهای استرالیایی و کانادایی صورت گرفتمی‌گیرد.

پیشتر «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا اینگونه پروازها را محکوم کرد. آستین گفت: «ما شاهد افزایش نگران کننده تعداد رهگیری‌های هوایی ناامن و رویارویی در دریا توسط هواپیماها و کشتی‌های چین بوده‌ایم. این موارد همه ما را نگران می‌کنیم.»

آستین مدعی شد که در ماه فوریه، پرسنل یک کشتی نیروی دریایی چین، لیزر را به سمت هواپیمای جاسوسی دریایی استرالیا نشانه رفتند و در هفته‌های منتهی به دیدار آستین، جنگنده‌های چینی رهگیری‌های خطرناک در دریاهای چین شرقی و جنوبی انجام دادند.

نیروی هوایی ایالات متحده در ادامه ارعاب چین از استقرار چند فروند بمب افکن پیشرفته «بی-۲» در استرالیا خبر داد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین