کد خبر: ۷۸۸۳۹۰
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۳

طرح موشکی فنلاند و استونی علیه ناوگان روسیه در بالتیک

استونی و فنلاند درصدد هستند با ایجاد دفاع موشکی ساحل پایه در دریای «بالتیک» دسترسی ناوگان روسیه به این منطقه را مسدود کنند.
طرح موشکی فنلاند و استونی علیه ناوگان روسیه در بالتیک
آفتاب‌‌نیوز :

استونی و فنلاند در مورد برنامه دفاع موشکی مشترک در دریای «بالتیک» و مسدود کردن دسترسی ناوگان روسیه به این منطقه گفت‌وگو کردند.

به گزارش شماره چهارشنبه وبگاه «نورد نیوز»، وزیر دفاع استونی گفت که استونی و فنلاند درباره ادغام آتشبارهای موشکی در ساحل که دو عضو ناتو را قادر می‌سازد ناوگان روسیه در خلیج فنلاند را مسدود کنند، گفت‌وگو کرده‌اند.

وزیر دفاع استونی گفت: «این امر دریای بالتیک را به "دریای داخلی ناتو" تبدیل می‌کند. ما باید دفاع ساحلی خود را یکپارچه کنیم.»

بر این اساس، برد موشک‌های ساحلی«ام تی او» فنلاند بیش از ۱۰۰ کیلومتر است. این خلیج حدود ۸۲ کیلومتر از هلسینکی تا استونی فاصله دارد. استونی قصد دارد تا اواخر سال جاری موشک‌های اسرائیلی« بلواسپر» را خریداری کند که برد آنها نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر است.

وزیر دفاع استونی افزود،زمانی که فنلاند و سوئد به ناتو بپیوندند، دریای بالتیک، دریای داخلی ناتو خواهد بود. در مقایسه با امروز ، وضعیت در حال تغییر است و این دو کشور در صورت نیاز می‌توانند دریا را به روی ناوگان روسیه ببندند.

درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو با بیشترین اشتیاق از سوی لهستان و جمهوری‌های شوروی سابق در دریای بالتیک مواجه شد. پس از نشست سران ائتلاف در اسپانیا در پایان ژوئن، «آندری دودا» رئیس جمهور لهستان و «ادگارس رینکوویچ» وزیر امور خارجه لتونی هر دو گفتند که امیدوارند دریای بالتیک به «دریاچه ناتو» تبدیل شود.

وزیر دفاع استونی گفت که با همتای فنلاندی خود در مورد تامین امنیت حریم هوایی نیز گفت‌وگو کرده است، اگرچه او از پاسخ در مورد اینکه آیا ایالات متحده جنگنده‌های«اف-۳۵» خود را در استونی مستقر خواهد کرد، طفره رفت.

استونی یکی از صریح‌ترین اعضای ناتو در زمینه رویارویی با روسیه بوده است. استونی روزهای اخیر اعلام کرد که از هفته آینده روس‌ها با ویزای شینگن قادر به ورود به این کشور نخواهند بود و حتی تمام بناهای تاریخی دوران شوروی را «در اسرع وقت» تخریب می‌کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین