کد خبر: ۷۸۸۴۷۹
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹
۹۰ درصد بیمه‌گریزان موتورسواران هستند

درخواست توقف صدور و تمدید کارت سوخت وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه

مدیرعامل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی گفت: ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و شرکت پالایش و پخش باید از صدور کارت سوخت و تمدید آن برای خودرو‌ها و وسایل نقلیه موتوری فاقد بیمه نامه شخص ثالث خودداری کند.
درخواست توقف صدور و تمدید کارت سوخت وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه
آفتاب‌‌نیوز :

مهدی قمصریان در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه وصول مطالبات در دستور کار جدی صندوق تأمین خسارت‌های بدنی قرار دارد، اظهارداشت: گرچه همواره مدیران از معرفی و شناخت صندوق بخاطر اثرات سو (مثل عدم اخذ بیمه نامه یا افزایش صحنه زنی) اجتناب کرده اند، اما در رویکرد جدید، تمرکز بر بازگردانی خسارات پرداختی از مقصرین فاقد بیمه نامه و فرهنگ سازی برای ترغیب رانندگان و دارندگان وسایل نقلیه، برای تهیه بیمه نامه شخص ثالث است.

مدیر عامل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی همچنین با اشاره به فرآیند صندوق از مرحله نخست وصول شکایت زیان‌دیده در مراجع قضایی، گفت: ما با بررسی‌های کارشناسانه به پرونده تصادفات ورود می‌کنیم و در صورتی که پرونده مشمول تعهدات صندوق شود، در کمتر از دو هفته خسارت مربوطه پرداخت خواهد شد و نیازی سپردن پرونده به وکیل نیست.

دبیر هیات نظارت صندوق تامین در ادامه گریزی هم به خلأ‌های قانونی زد و گفت: اساسا، فرهنگ سازی برای اجباری شدن بیمه شخص ثالث به شکل صد در صدی، یک هدف مهم در برنامه ریزی‌های صندوق محسوب می‌شود و در همین راستا، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و شرکت پالایش و پخش باید از صدور کارت سوخت و تمدید آن برای خودرو‌ها و وسایل نقلیه موتوری فاقد بیمه نامه شخص ثالث خودداری کند چرا که این موضوع، یک الزام قانونی است.

مدیرعامل صندوق تامین همچنین با تاکید به جدیدت سازمان متبوع خود برای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی گفت: بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰ و با تصمیم مجلس ۳۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق تامین خسارت بدنی برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و حمایت از خانواده‌های آنان به ستاد دیه اختصاص خواهد یافت.

قمصریان در ادامه به تردد بیش از ۱۲ میلیون وسیله نقلیه بدون بیمه شخص ثالث در سطح کشور، اشاره و تصریح کرد: صندوق تامین خسارت‌های بدنی در سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ میلیارد تومان خسارت پرداخت کرده است که یک_پنجم این خسارت‌ها مربوط به موتور سیکلت‌های فاقد بیمه نامه است. جالب است که بدانید، نود درصد بیمه گریزان کشور، صاحبین موتور سیکلت‌ها هستند.

وی افزود: با این حال، مایه تاسف است که با وجود اجباری بودن قانون بیمه شخص ثالث، تعداد وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه، درسال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۵ حدود ۱۸ درصد افزایش یافته است. تقاضای ما از سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی این است که برای اجرای قانون بیمه شخص ثالث، سختگیری‌های بیشتری در دستور کار قرار بگیرد تا در سال‌های آینده، آمار بیمه گریزی ثالث به عدد صفر نزدیک شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین