کد خبر: ۷۸۹۹۴۴
تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۲
دستگاه قضا به مافیای زباله ورود کند

شناسایی ۲۷۰ میلیون هکتار کانون گرد و غبار

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه زباله‌ها به‌ویژه در استان‌های شمالی کشور مشکل ساز شده‌اند، گفت: زباله‌های سراوان سال‌ها روی هم انباشته شدند و به ارتفاع ۹۰ متر رسیده‌اند که شیرابه‌های آن جاری شده و مشکلاتی را به وجود آورده است که در تلاش برای ساماندهی آن هستیم.
شناسایی ۲۷۰ میلیون هکتار کانون گرد و غبار
آفتاب‌‌نیوز :

علی سلاجقه با حضور در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه در زمینه گردوغبار، اقدامات خوبی صورت گرفته است اظهار کرد: می‌دانیم که محیط زیست یک مقوله پویا است، به این معنا که اگر در منطقه‌ای از دنیا اتفاقی برای محیط‌ زیست رخ دهد تاثیر آن در گوشه دیگر دنیا دیده می‌شود. مقوله گردوغبار نیز همینطور است و کشورهای همسایه از همدیگر آسیب می‌بینند.

شناسایی ۲۷۰ میلیون هکتار کانون خارجی گرد و غبار

وی افزود: در زمینه گرد و خاک در داخل کشور اقدامات خوبی انجام شده است. ستاد مقابله با گردوغبار مستقر در سازمان محیط زیست، کانون‌های داخلی را شناسایی کرده است و در نشست‌های مختلف یک برنامه ۱۰ ساله برای کنترل کانون‌های داخلی تدوین و برای اجرا به دستگاه‌های مرتبط مانند وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، نفت، صمت و کشور داده شده تا عملیات میدانی آغاز شود.

سلاجقه درباره برنامه‌های مقابله با گردوغبار در کشورهای همسایه گفت: ۲۷۰ میلیون هکتار کانون خارجی گرد و غبار در شمال، شمال شرق، جنوب و جنوب شرق از کشورهای همسایه شناسایی شده که کشور ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مقابله با آن‌ها را در قالب یک دیپلماسی فعال آغاز کردیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: رئیس جمهوری بر این امر تاکید فراوانی دارد و در جلسه هیئت دولت به بنده تاکید کرد که هر چه سریعتر با کشورهای همسایه مذاکره کنید تا مردم از گرد و غبار راحت شوند. بر این اساس مکلف شدیم هر چه سریعتر این کار را انجام دهیم که منجر به امضای پنج تفاهم‌نامه عملیاتی شد، در نهایت در تیرماه ۱۱ کشور همسایه متاثر از گردوغبار در قالب نشست منطقه‌ای در ایران گرد هم آمدیم و یک ظرفیت عالی در بحث محیط زیست در کشور ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه رئیس جمهور در مراسم افتتاح این نشست حضور داشت و در آن مراسم ایجاد یک سازمان منطقه‌ای محیط زیست و تشکیل صندوق محیط زیست منطقه‌ای مطرح شد که مورد موافقت حاضران در نشست قرار گرفت عنوان کرد: البته نشست‌ها مردم را خسته کرده است از این رو ما به این‌ها بسنده نکردیم چون مردم می‌خواهند خروجی این نشست‌ها را ببینند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: نکته قابل توجه این است که مشکلات محیط زیستی یک شبه ایجاد نشدند که یک شبه هم برطرف شوند، اما تلاش می‌کنیم که سریع‌تر برطرف شوند. بر این اساس اوایل مهرماه تبادل کارشناس میان ایران و عراق و ایران و سوریه برای آغاز کارهای عملیاتی انجام می‌شود.

نشست گلاسکو بامحوریت تغییرات اقلیمی و کاهش گازهای گلخانه‌ای

سلاجقه در ادامه درباره نشست گلاسکو گفت: این یک نشست با محوریت تغییر اقلیم و کاهش گازهای گلخانه‌ای برگزار شد که در آن بر صفر کردن میزان کربن تاکید شد. بر این اساس کشور آلمان پیشنهاد کرده بود که باید استفاده از ذغال سنگ کاملا تعطیل شود. برخی کشورها مانند چین مخالفت کرده بودند. ما هم در کشور خودمان معادن خدادادی زیادی داریم که می‌توانیم به درستی از آن‌ها استفاده کنیم. البته آلمان بر عدم استفاده از ذغال سنگ تاکید کرد، اما اکنون می‌بینیم به علت شرایطی که پیش آمده آلمانی‌ها مجبورند حتی در خانه‌های خود برای گرمایش از ذغال سنگ استفاده کنند.

وی اضافه کرد: در این نشست بحث تروریسم اقتصادی را مطرح کردم و گفتم که شما، ما را محصور کرده‌اید و حتی در بحث محیط زیست که یک مقوله یکپارچه و جهانی است ما را تحریم کرده‌اید، این کار تبعات محیط زیستی بسیاری دارد. در مجموع مسائل خودمان را مطرح کردیم. البته ما با اینکه هیچ تعهدی نداشتیم در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای گام‌های خوبی برداشتیم ، اما در قدم اول قرار بود چهار درصد از میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود بکاهیم که با اقدامات صورت گرفته از این عدد بسیار جلوتر هستیم.

ضعف در قانون استفاده از سلاح برای محیط‌بانان

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه درباره شهادت محیط‌بان «نجفی»، محیط‌بان کرمانشاهی در مقابل دادگاه اظهار کرد: سازمان محیط زیست درباره پرونده محیط‌بان نجفی با تمام قوا وارد شده بود و رای اعدام شکست، اما متاسفانه این اتفاق تلخ و دردناک رخ داد و ما محیط‌بان خود را از دست دادیم.

وی ادامه داد: متاسفانه در قانون استفاده از سلاحِ محیط‌بانان، ضعف وجود دارد. ما برای رفع آن، اصلاحیه این قانون را تهیه کردیم که امیدواریم هر چه زودتر تصویب شود. تلاش می‌کنیم بتوانیم محیط‌بانان را به جایگاه واقعی رسانده و تحکیم کنیم تا از لحاظ قانونی در حمل سلاح مانعی نداشته باشند.

سلاجقه ادامه داد: متاسفانه وقتی محیط‌بانان با شکارچی متخلف روبرو می‌شوند در استفاده از سلاح دچار شک و تردید می‌شوند در حالی که افراد متخلف به راحتی به سمت آن‌ها شلیک می‌کنند که با اصلاح این قانون این مشکل هم برطرف می‌شود.

شکل‌گیری قرارگاه عملیاتی پسماند برای مدیریت پسماند

معاون رئیس جمهور درباره مسئله پسماند زباله‌ها نیز گفت: زباله‌ها به‌ویژه در استان‌های شمالی کشور مشکل‌ساز شده‌اند. به همین منظور قرارگاه عملیاتی پسماند در وزارت کشور شکل گرفت و همچنین ستاد ملی پسماند در سازمان حفاظت محیط زیست فعال است و هر هفته جلسه آن تشکیل می‌شود، بر این اساس ۱۲ رویکرد مناسب را برای قرارگاه تهیه کردیم.

وی افزود: در این قسمت نگاه جامع به پسماند به‌ویژه در سه استان شمالی کشور است که در نظر داریم به عنوان الگو اجرا شود و برای آن یک برنامه چهار ساله تدوین کردیم. زباله‌های سراوان هم سال‌هاست روی هم انباشته شدند و به ارتفاع ۹۰ متر رسیده‌اند که شیرابه‌های آن جاری شده و مشکلاتی را به وجود آورده است که در تلاش برای ساماندهی آن هستیم.

سلاجقه اظهار کرد: به همین منظور اعتبار، بازه زمانی، روش کار و دستگاه‌های متولی مشخص شده‌اند، متاسفانه پسماند در کشور به باندهای مافیایی تبدیل شده است که برای مهار و کنترل آن باید دستگاه قضایی ورود کند تا بتوانیم آن را به ارزش افزوده برای تمام مردم تبدیل کنیم. رئیس جمهور هم بر این مسئله تاکید فراوان دارد.

به گفته وی، وزارت بهداشت، هم در زمینه پسماندهای خطرناک و ویژه کارهای خوبی انجام داده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره پسماندهای آرادکوه نیز گفت: در زمینه آرادکوه تهران همیشه نماینده ویژه در جلسات پسماند سازمان محیط زیست حضور دارد تا خروجی جلسات را در قالب الگویی در مجموعه آرادکوه انجام دهد.

وی با اشاره به تولید روزانه ۷۵۰۰ تن زباله در تهران گفت: یک مسئله مطرح است و آن اینکه کاش اصلا زباله تولید نمی‌شد، اما حالا که تولید می‌شود باید به مسئله تفکیک از مبدا با جدیت ورود کنیم. در یکی از شهرهای کشور اسنپ برای این کار وجود دارد یعنی هر ساعت از شبانه‌روز زنگ بزنید به در منزل می‌آید و زباله‌ها را می‌برد. این زباله‌ها تفکیک و سپس به کفپوش تبدیل می‌شوند.

محیط زیست، مسئله جهانی‌ است نه سیاسی

سلاجقه همچنین با بیان اینکه یک بخش اساسی در موضوع گفتمان سازی، رسانه است که شاید در این قسمت در جهت مثبت کار نکردیم گفت: بر این اساس قرار است کارگروه ستاد رسانه‌ای شکل بگیرد.

وی درباره گفتمان محیط زیستی گفت: دین و فرهنگ ما از لحاظ مولفه‌های محیط زیستی بسیار غنی است، اصل ۵۰ قانون اساسی، سیاست‌های ابلاغی ۱۵ گانه رهبری و تاکیدات بر حفظ محیط زیست در قرآن همه موید این ادعا است، اما چرا به آن‌ها جامه عمل نپوشانیم؟ ما در این زمینه قصور کردیم. رهبری فرمودند محیط زیست یک مسئله درجه یک است و مربوط به این دولت و آن دولت نیست که این جمله سیاست را از محیط زیست دور می‌کند. همچنین رئیس جمهور نیز تاکید دارد که توسعه فرع بر محیط زیست است و در دولت به عنوان یک اصل پذیرفته شده است، بنابراین باید برای گفتمان محیط زیستی برنامه داشته باشیم که سازمان کارهایی در این زمینه آغاز کرده است.

معاون رئیس جمهور افزود: اصول دینی و دانش بومی ما برگرفته از طبیعت است، بر این اساس ما شعار سازمان محیط زیست را مبنی بر شعار سال " مردم‌پایه و فناورانه " تعیین کردیم، در زمینه دانش بومی گنجینه‌های نهانی در کشور داریم که استفاده نمی‌کنیم، می‌بینیم که در مسائل محیط زیست چقدر غنی هستیم، اما دست در جیب فرهنگ غربی کردیم. در این راستا معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست کارهای خوب انجام داده و دانش بومی هر استان را در قالب ظرفیت محیط زیستی هر استان جمع آوری می‌کند که به عنوان دانشنامه بومی محیط زیست ایران تدوین خواهیم کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از اهداف اساسی ما این است که محیط زیست را از اهداف سیاسی کنار بکشیم، گفت: محیط زیست چون تمام اجزای حیات را تحت تاثیر قرار می دهد و در عین حال توسعه هم در بستر محیط زیست انجام می‌شود چون برای زندگی بهتر به توسعه نیاز داریم، عقل هم حکم می‌کند که دانش و نوآوری داشته باشیم. درحال حاضر مردم از من که مسئول هستم بهتر مسائل محیط زیستی را درک می‌کنند و می‌دانند اگر آب، خاک و گیاه نباشد چه اتفاقی می‌افتد. مردم ما با محیط زیست گره خورده‌اند، محیط‌زیست به هویت عمیق تاریخی و دینی ما بر می‌گردد. بنابراین کنار هم و با توسعه پایدار می‌توانیم هم توسعه و هم حفظ محیط زیست را داشته باشیم.

سلاجقه با اظها تاسف گفت: برخی از چالش‌های محیط زیستی بازدهی سیاسی می‌کنند و به مردم سمت و سوی سیاسی می‌دهند.

در گذشته سمن‌ها شناختی از محیط زیست نداشتند

معاون رئیس جمهوری درباره نقش سمن‌ها در این زمینه گفت: اگر سمن‌هایی باشند که واقعا در جهت اهداف محیط زیست فعالیت می‌کنند قطعا در این راه موثر هستند، اما سمن‌هایی آمدند که هیچ شناختی نسبت به کنش و واکنش محیط زیست نداشتند. خوشبختانه در حال حاضر سمن‌هایی که با سازمان همکاری می‌کنند حتی در شورای راهبردی سازمان در کنار معاونان حضور دارند و واقعا متخصص و دلسوز هستند.

وی ادامه داد: ما هم کنار آن‌ها می‌ایستیم. از این دست سمن‌ها در کشور کم نداریم که علمی و مبتنی بر وظایف حاکمیتی خود عمل می‌کنند. در واقع سازمان‌های مردم نهادی که الان کار می‌کنند ساماندهی و ثبت شدند و کاملا تخصصی کار انجام می‌دهند.

استفاده از ظرفیت نیروهای دلسوز و متخصص جهادی

سلاجقه درباره استفاده از ظرفیت‌های جهادی گفت: هم در مجلس و هم هیئت دولت بحث ظرفیت گروه‌های جهادی که بی‌بدیل است مطرح است، آن‌ها نیروهای جوانی هستند که فکر دارند و دلسوز کشورند و ما هم داریم زمینه استفاده از ظرفیت آنها را در بخش محیط زیست فراهم می‌کنیم. بر این اساس در حال ارتباط گیری با این گروه‌ها هستیم و با توجه به ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور حتما تکلیف قانونی ما است که به این سمت برویم، در حال تهیه بسته‌های آموزشی در این بخش هستیم، در حال هویت‌یابی هستیم و در این زمینه به حوزه‌های علمیه هم پرداختیم.

حال «پیروز» خوب است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان درباره وضعیت پیروز توله یوز ایرانی گفت: حال «پیروز» خوب است و بارداری «ایران» توله یوز ماده در توران در اسارت دستاورد خوبی از لحاظ علمی برای کشور بود که بسیار ارزشمند و بی‌بدیل است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین