کد خبر: ۷۹۸۴۱۹
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۴
محققان با انجام یک مطالعه دریافتند مصرف کنندگان سیگار‌های الکترونیکی نسبت به افرادی که سیگار‌های معمولی استعمال می‌کنند، ۱۵ درصد بیشتر احتمال دارد در میانسالی به سکته مغزی مبتلا شوند.
آفتاب‌‌نیوز :

روزنامه دیلی میل گزارش داد، محققان آمریکایی در این مطالعه تقریباً ۸۰ هزار نفر را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند سیگاری‌ها تا ۶ برابر بیشتر از افرادی که سیگار الکترونیکی می‌کشند در معرض سکته مغزی قرار دارند، اما در سنین پایین تر، افرادی که سیگار‌های الکترونیکی مصرف می‌کنند در مقایسه با کسانی که سیگار معمولی می‌کشند ۱۵ درصد بیشتر احتمال دارد دچار این عارضه شوند.

این مطالعه نشان داد مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی اولین سکته مغزی خود را به طور متوسط در ۴۸ سالگی تجربه کردند که این زمان یک دهه زودتر از افرادی بود که سیگار‌ها معمولی می‌کشیدند.

در حالی که به طور کلی پذیرفته شده است که سیگار‌های الکترونیکی سالم‌تر از سیگار‌های سنتی است،، اما محققان هشدار دادند مصرف این سیگار‌ها در سنین پایین همچنان می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بار آورد.

محققان بیمارستان «مونت سینای» در این مطالعه، یک نظرسنجی ملی را از ۷۹ هزار و ۸۲۵ بزرگسال که قبلا به سکته مغزی مبتلا شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. آن‌ها سوابق این بیماران را در فاصله زمانی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ بررسی کردند تا مشخص کنند چه افرادی سیگاری بوده‌اند، چه افرادی سیگار الکترونیکی می‌کشیدند و کدام یک از هر دوی آن‌ها استفاده کرده‌اند.

نتایج این مطالعه نشان داد بیشترین افرادی که در معرض سکته قلبی بودند ابتدا سیگاری‌های معمولی (۶.۷۵ درصد) و پس از آن‌ها افرادی بودند که هم سیگار معمولی و هم سیگار الکترونیکی می‌کشیدند (۳.۷۲ درصد) و در آخر افرادی قرار داشتند که تنها سیگار الکترونیکی می‌کشیدند (۱.۰۹ درصد). اما این مطالعه همچنین نشان داد که این خطر برای افرادی که سن پایین تری داشتند و سیگار الکترونیکی مصرف می‌کردند، معکوس شد.

محققان می‌گویند بخارات این نوع سیگار‌ها می‌تواند باعث سکته شود؛ زیرا دود آن ممکن است حاوی مواد شیمیایی بالقوه مضر باشد. آن‌ها گفتند این مواد می‌تواند به رگ‌های خونی آسیب برساند و به تصلب شرایین منجر شود. تصلب شرایین زمانی بروز می‌کند که انسداد در یک شریان ایجاد شود. تصلب شرایین می‌تواند جریان خون را به مغز کاهش دهد و به سکته منجر شود.

انگلیس در آستانه تبدیل شدن به اولین کشور جهان است که سیگار‌های الکترونیکی را برای کمک به ترک سیگار تجویز می‌کند. حدود ۳ میلیون انگلیسی در حال حاضر از ویپ استفاده می‌کنند که بیش از سه برابر ۷۰۰ هزار نفری است که تقریباً یک دهه پیش سیگار الکترونیکی مصرف می‌کردند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین