کد خبر: ۷۹۹۲۵۹
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۹
امام جمعه زاهدان گفت: حادثه هفته گذشته، حادثه تلخی برای همه ما به ویژه برای جوانان و نوجوانان ما بود، دیدیم که آشوبگری چگونه نظم را بر هم می زند و چگونه این اتفاقات به ضرر استان ما که استانی محروم است رقم می خورد، استان ما بعنوان پایتخت وحدت اسلامی شناخته شده است باید تلاش کنیم این افتخار را از دست. بعد از حادثه چابهار عده‌ای تهییج کردند و بیانیه دادند تا به شهر زاهدان و فاجعه غم‌بار جمعه گذشته رسید.
آفتاب‌‌نیوز :

آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های امروز نماز جمعه اظهار داشت: یکی از راه‌های تحصیل و حفظ تقوای الهی، تلاش برای گسترش عدالت، اخلاق، اتحاد و دوستی در جامعه است.

امام جمعه زاهدان به قرائت فراز‌هایی از دعای شریف مکارم الاخلاق امام سجاد (ع) پرداخت و ادامه داد: امام سجاد (ع) در این فراز‌ها از خداوند زیور صالحان را طلب می‌کند و به آن‌ها اشاره می‌کند و می‌فرماید «لِینِ الْعَرِیکةِ، وَ خَفْضِ الْجَنَاحِ، وَ حُسْنِ السِّیرَةِ، وَ سُکونِ الرِّیحِ، وَ طِیبِ الْمُخَالَقَةِ، وَ السَّبْقِ إِلَی الْفَضِیلَةِ، وَ إِیثَارِ التَّفَضُّلِ، وَ تَرْک التَّعْییرِ، وَ الْإِفْضَالِ عَلَی غَیرِ الْمُسْتَحِقِّ، وَ الْقَوْلِ بِالْحَقِّ وَ إِنْ عَزَّ» (نرم‌خویی و فروتنی و خوش‌رفتاری و وقار و حسن معاشرت و سبقتجویی به فضیلت و اختیار کردن تفضل بر دیگران و چشم‌پوشی از سرزنش دیگران و بخشش رایگان به غیر مستحق و گفتن سخن حق هر چند سنگین و گران باشد). انسان نباید کاری کند از لطفش سوء استفاده شود و گذشت از جنایتکار ممکن است باعث تکرار آن جرم شود و هم‌چنین باید برای ایستادن پای حق جسارت به خرج داد هر چند اطرافیان ناراحت شوند.

وی فرمایشات امام سجاد (ع) را نغز و پر مغز و حرف‌های تازه و کاربردی برای امروز دانست و عنوان داشت: اتفاقات غم بار هفته گذشته نشان داد که چه قدر جامعه ما نیازمند این کلمات نورانی و عمل به این فرمایشات است.

نماینده، ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، جامعه مطلوب خداوند، پیغمبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) را جامعه سراسر محبت، دوستی و حاکمیت اخلاق اسلامی دانست و بیان داشت: ائمه معصومین (ع) به هرچیزی مثل نرم‌خویی، فروتنی، خوش‌رفتاری، برخورد متواضعانه با مردم و بدون تکبر، خوش‌خلقی، سبقت در فضیلت‌ها و ترجیح احسان به دیگران که به این فضا کمک کند امر فرمودند و از هر چیزی مثل سرزنش به مردم و احسان به آدم غیر مستحق که به این فضا صدمه بزند نهی کرده‌اند و باید تلاش کنیم در هر جایگاهی برای حاکمیت ارزش‌های اخلاقی در جامعه تلاش کنیم.

امام جمعه زاهدان در خطبه دوم نماز جمعه زاهدان ضمن تبریک و گرامی‌داشت ایام میلاد مسعود نبی مکرم اسلام حضرت محمد صلوات الله علیه و سلم و امام جعفر صادق علیه السلام و فرا رسیدن هفته وحدت، یکی از راه‌های تحصیل و حفظ تقوا را حق‌مداری و رعایت عدل و انصاف با عقلانیت و تدبیر عنوان کرد و اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) پیامبر رحمت و منادی توحید و در واقع هم «کلمه توحید» و هم «توحید کلمه» بود و تمام عمر خویش را برای برافراشته گرداندن پرچم توحید صرف کرد و سنگ بنای دینی را گذاشت که تا قیامت بماند و پایه‌های تمدن اسلامی را پایه ریزی کرد که تا قیامت ماندگار باشد و در این راه سختی‌های فراوانی تحمل کرد همان گونه که فرمودند «مَا أُوذِی نَبِی مِثْلَ مَا أُوذِیتُ» (هیچ پیامبری به اندازه‌ی من اذیت نشد)، ولی با اخلاق به دنبال متحد بودن جامعه در پای پرچم توحید بود تا همه یک سخن بگویند و جامعه در مسیر توحید خداوند متعال، متحد باشد.

آیت‌الله محامی ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) با اخلاق، عقلانیت و تدبیر و مدارای با مردم از عرب جاهلی، انسان‌های فرهیخته‌ای تربیت کرد که به اوج انسانیت و کمالات برسند و این از معجزات پیامبر است.

وی با بیان این که چه حیف است که ما از اخلاق پیامبر درس نگیریم و او را الگوی زندگی خود قرار ندهیم، افزود: در جمعه گذشته در زاهدان حوادث غمباری رخ داد که همه ما و مردم عزادار شدیم و خسارات مادی و معنوی فراوانی در پی داشت و مهمتر از خسارات مادی، خسارات معنوی است.

نماینده، ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به این که از دست دادن نیرو‌های ارزشمند و فرزندان عزیز و دلبند مردم، خانواده‌های فراوانی را داغدار کرد، گفت: اگر سیره پیامبر اکرم (ص) الگوی ما باشد و سنت و سیره ایشان مقتدای ما باشد این گونه اتفاقات رخ می‌دهد؟ و آیا این تحرکات در جامعه اسلامی شایسته است؟

امام جمعه زاهدان با اشاره به برخی از توصیه‌ها و نکاتی که در چند هفته گذشته در خطبه‌ها متذکر شده بود، عنوان داشت: پرونده‌ای در چابهار داشتیم که بعد از با خبر شدن از آن از طریق نیروی انتظامی، توصیه کردم که خود نیروی انتظامی پیگیر و مدعی باشد که اگر اتفاقی رخ نداده مستدل و شفاف برای مردم بیان شود و اگر خدای ناکرده اتفاقی رخ داده به دنبال اشد مجازات باشد، ولی کمتر به این نصیحت مشفقانه توجه شد و به آشوب چابهار رسید.

آیت‌الله محامی ادامه داد: از آنجایی که سازمان قضایی نیرو‌های مسلح اعلام کرد که پیگیری‌های خوبی داشته و توضیحات لازم به خانواده مدعی داده شده و آن‌ها آرام شده و تشکر کرده‌اند، من عرض کردم که باید این اقدام را به مردم اطلاع‌رسانی کنید تا انسان‌های منصف هم بپذیرند و هم‌چنین جمعی از علما، اساتید دانشگاه و معتمدان طوایف را توجیه کنید تا اشراف آن‌ها را داشته باشید، اما با وجود تصویب، به این پیشنهاد عمل نشد. در این مدت عده‌ای تهییج کردند و بیانیه دادند تا به شهر زاهدان و فاجعه غم‌بار جمعه گذشته رسید.

نماینده، ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با بیان این که پرونده چابهار یک بهانه بود و خود خانواده مدعی، پیگیر نبودند، ادامه داد: همان گونه که رهبری فرمودند در ماجرا‌های اخیر کل کشور، دختر کردستانی بهانه است و اگر آن نبود دشمن بهانه دیگری برای ضربه زدن درست می‌کرد، اما مهم این بود که ما این بهانه را به دست دشمن ندهیم. بعد از نماز جمعه اهل سنت، نمازگزاران در حال برگشت بودند و عده‌ای شروع به شعار دادن و سنگ پرانی نمودند و تعدادی از جوانان احساساتی به دنبال آن‌ها رفتند و سپس به پاسگاه انتظامی حمله شد و خودروی پاسگاه آتش زده شد و نیروی انتظامی دفاع نموده و تیراندازی انجام شد که عده‌ای مجروح و کشته شدند، اما در میان این جمعیت حمله کننده، عده‌ای مسلح بوده اند که در این غائله هم به نیرو‌های انتظامی و هم احیانا به مردم شلیک شد برای تحقق پروژه کشته‌سازی و سوء استفاده و تهییج و رسیدن به مطامعی که در نظر داشتند. این حرکت در شهر ادامه پیدا کرد و به مراکز مختلف از جمله مسجد، مدرسه، درمانگاه و مجموعه‌های خدمت‌رسان از جمله آتش نشانی، اورژانس و هم‌چنین مغازه‌های مردم و بانک‌ها حمله و خسارت زده شد.

وی با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته از جانب نمایندگی، ولی فقیه در این اتفاقات، بیان داشت: بنده که برای سخنرانی در جمع دانشجویان استان در مشهد مقدس حضور داشتم، از ظهر جمعه بعد از مطلع شدن از اتفاق تا پایان شب مشغول پیگیری تلفنی بودم و صبح شنبه به زاهدان برگشتم و از همان روز، اقداماتی از جمله پیگیری، برگزاری جلسه، توصیه، خواستن شاهدان ماجرا و مسئولان متعدد برای به دست آوردن اصل ماجرا صورت گرفت و در ادامه بیانیه‌ای صادر شد و سپس پیام تصویری منعکس شد و نکات مدنظر را در آن پیام عرض کردم.

نماینده رهبری در سیستان‌وبلوچستان با اشاره به فرمایش امام حسن عسکری (ع) که می‌فرمایند بلا‌ها همراه نعمت‌ها هستند و باید آن‌ها را بشناسیم و قدر بدانیم، متذکر شد: روشن است بلا‌هایی که رخ می‌دهد و فتنه‌هایی که در مسیر زندگی قرار می‌گیرد بدون حکمت نیست و باید آن را درک کنیم و از تهدید‌ها به خوبی استفاده کنیم و با عقلانیت و تدبیر آن‌ها را تبدیل به فرصت کنیم همان گونه که از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مکرر شنیده‌ایم که در میان تهدید‌ها بیشتر از وقت‌های عادی فرصت وجود دارد و باید از آن‌ها استفاده کنیم. امنیت از ضروریات زندگی و جامعه و خط قرمز نظام اسلامی است و همه در برابر حفظ امنیت مسئولیم چه نیرو‌های نظامی، انتظامی و امنیتی که وظیفه اولیه و ذاتی شان همین مسأله است و باید از تلاش همه این عزیزان در حفظ امنیت تقدیر و تشکر بشود و این هفته که به هفته نیروی انتظامی نام‌گذاری شده است را به آن‌ها هم تبریک می‌گوییم و از خدمات آن‌ها سپاسگزاریم و چه مردم و مسئولان که در برابر حفظ امنیت مسئولند و هر کدام می‌بایست نقش خودمان را به درستی در حفظ امنیت ایفا کنیم و مردم متدین، انقلابی، هوشیار و بابصیرت ما تاکنون نشان داده‌اند از عهده این مسئولیت بر آمده و تا پای جان از اسلام و انقلاب اسلامی و امنیت کشور دفاع کرده و دفاع خواهند کرد.

آیت‌الله محامی با تاکید بر رعایت عدالت، انصاف، عقلانیت و تدبیر در بررسی جامع و منصفانه قضیه و احقاق حق همه اطراف، خاطرنشان کرد: نیرو‌های نظامی و انتظامی دارای حق هستند و باید دنبال احقاق حق آن‌ها باشیم همان گونه که رهبری فرمودند در جریانات کشور به نیروی انتظامی، بسیج و به نظام ظلم شد و این‌ها دارای حق هستند و باید حق شان احقاق شود.

وی با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهور، ادامه داد: در شرایط آشوب کشور، اینجا آرام‌تر از شهر‌های دیگر بوده و این برای دشمن سخت است و برخی از نمایندگان استان در مجلس عنوان می‌کردند که در خارج از کشور میزگردی برگزار شده که چرا در حالی که در کل کشور رخ داده، ولی استان سیستان و بلوچستان آرام است و باید اتاق فکر تشکیل بشود و این جا نیز شلوغ بشود.دشمن وحدت ما را نشانه گرفته و باید مراقب باشیم که افتخار «پایتخت وحدت جامعه اسلامی» بودن را از دست ندهیم و این تهدید را تبدیل به فرصت نموده و همدلی، همراهی، اتحاد، انسجام و ایستادگی در برابر دشمن را بیشتر کنیم تا این مقاومت ما خاری در چشم دشمنان و پاسخ محکم و قاطع به دشمنی که به دنبال تفرقه است، باشد.

امام جمعه زاهدان در پایان از خداوند خواست که توفیق عنایت کند تا بتوان این تهدید‌ها را تبدیل به فرصت نموده و از هر فرصتی برای تقویت انسجام جامعه و رشد و آبادانی کشور و استان استفاده شود.

وی مردم را هم دارای حق دانست و ادامه داد: آن مردمی که در این جریانات آسیب دیدند؛ اگر کسی به ناحق تیر خورده و کشته شده باید حقش احقاق شود؛ آن کسی که اموالش به تاراج رفته و آتش زده شده باید حقش احقاق شود؛ مردمی که چند روز ناامنی را تحمل کردند دارای حق هستند و باید حق شان احقاق شود؛ و باید بر اساس بررسی دقیق و جامع، برخورد بازدارنده صورت بگیرد.باید بررسی شود اگر که نیرویی تخلف کرده با او برخورد بازدارنده بشود تا دفعه دیگر مرتکب چنین خطایی نشود؛ با شرور و سارق مسلح باید برخورد بازدارنده بشود به گونه‌ای که هزینه شرارت و سرقت برای او سخت و سنگین شود این گونه نباشد که در دفعات بعدی تا اتفاقی بیافتد به هر بهانه‌ای عده‌ای اسلحه به دست و یا آشوبگر به خود جرأت بدهند امنیت جامعه را متزلزل و خدشه دار کنند و به مردم متعهد شیعه و سنی لطمه بزنند و زندگی را بر جامعه سخت کنند.

آیت‌الله محامی با اشاره به گلایه عده‌ای که می‌گفتند در هفته گذشته کمتر نیرو‌های نظامی و انتظامی دیده شده‌اند، متذکر شد: انتظار از نیروی انتظامی این است که با اقتدار از امنیت دفاع کند و با متخلف برخورد بازدارانده صورت پذیرد و هزینه تخلف سنگین باشد چه برای شرور و سارق که وارد شهر می‌شوند و چه برای اربابان خارج مرز که توطئه می‌کنند و نقشه می‌کشند و آن‌ها هم باید هزینه این اقدامات برایشان سخت باشد. مسئولان باید برای آینده هم تدبیر پیشگیرانه اتخاذ کنند چرا که پیشگیری بهتر و راحت‌تر از درمان است. همه ما عزاداریم و این حادثه واقعا غمبار بود و شیعه و سنی از مسئولان نظامی و انتظامی و امنیتی تا مردم در این جریان شهید و کشته شدند و خانواده‌های فراوانی داغدار شدند.

وی با اشاره به بازدید از چند مجروح در بیمارستان و منزل چند شهید و عرض تسلیت و ادای احترام به خانواده‌های شهدا، بیان داشت: مادر یکی از شهدا نقل می‌کرد که «پسرم می‌گفت من به سن بیست سال نمی‌رسم و شهید می‌شوم» هم‌چنین شهید مدتی قبل به دوستش گفته بود: «خاک تربت سیدالشهداء (ع) از کربلا برایم بیاور که من شهید می‌شوم»

امام جمعه زاهدان همچنین به احوالات خانواده شهیدی که صاحب ۶ فرزند کودک و خردسال بود اشاره کرد و بیان داشت: این بندگان خوب خدا چه عوالمی دارند! و در میان جوانان و نوجوانان ما این‌ها چه انسان‌های ارزشمند و اولیا الهی هستند که از آن‌ها شناختی نداریم و همین که از دست شان دادیم تازه به ویژگی‌های آن‌ها شناخت پیدا می‌کنیم.

نماینده، ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با تاکید بر لزوم تبیین صحیح و اطلاع‌رسانی دقیق و صادقانه با رعایت انصاف، تشریح کرد: باید سعی کنیم روایت مان صادقانه باشد و بدانیم اگر حرفی بزنیم که نقض آن روشن و آشکار است دیگر به حرف‌های راست ما توجه نمی‌شود و متاسفانه ما در این جهت کوتاهی کردیم و صداوسیما نقش ویژه و مسئولیت سنگینی دارد که باید آن را ادا کند.

آیت‌الله محامی گفت: این تجربه تلخ برای همه ما خصوصا برای جوانان و نوجوانان ما عبرت آموز بود و نتیجه آشوبگری را دیدیم و دانستیم که این استان محروم که در معیار‌های توسعه در ذیل جدول قرار دارد و با تلاش مردم و مسئولان بحمدالله فعالیت‌های خوب و فراوانی شروع شده تا این محرومیت از استان رخت بربندد، این ناامنی همه آن‌ها را کُند یا تعطیل می‌کند و بر محرومیت می‌افزاید. جوانان و نوجوانان و خانواده‌های آن‌ها باید با عقلانیت و تدبیر و نه با احساسات عمل کنند مثلا وقتی یک نفر با سر و روی پوشیده در میان جمعیتِ بازگشته از نماز شعار می‌دهد و سنگ پرانی می‌کند بقیه همراهی نکنند و اگر عقلانیت حاکم باشد و فهم و درک و تدبیر وجود داشته باشد، گرفتار چنین احساساتی نمی‌شویم و همه باید مراقب باشیم بر اساس احساسات به یکدیگر تهمت نزنیم و منتظر اعلام نتیجه بررسی باشیم.

نماینده، ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به این فراز از آیه ۱۲ سوره حجرات «إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ»، تشریح کرد: اتهام‌زنی باعث انشقاق، جدایی، اختلاف و تفرقه بیشتر در جامعه می‌شود و خواست دشمن است و باید مراقب باشیم با احساسات حرف نزنیم و عمل نکنیم و رفتارمان بر اساس عقلانیت و تدبیر باشد. دشمن وحدت جامعه را نشانه گرفته و استان ما این افتخار را دارد که به عنوان پایتخت وحدت جامعه اسلامی نامگذاری شده و این وحدت و انسجام خار چشم دشمنان اسلام است همان گونه که در جریانات مختلف اخیر، در کل کشور آشوب اتفاق افتاد، ولی در استان سیستان‌وبلوچستان در حالی که انتظار می‌رفت اغتشاش بیشتری به وجود بیاید، مسأله‌ای پیش نیامد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین