کد خبر: ۸۰۰۰۳۰
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴

راه پیشگیری ۵۰ درصدی از بروز هاری

سرپرست مدیریت بیماری‌های مرکز بهداشت خراسان جنوبی گفت: بهترین و مهمترین اقدام اولیه شستشوی تمام زخم‌های هاری با آب و صابون حداقل به مدت ۱۵ دقیقه است؛ در این صورت ۵۰ درصد پیشگیری از بروز هاری انجام می‌شود.
راه پیشگیری ۵۰ درصدی از بروز هاری
آفتاب‌‌نیوز :

محمدرضا جمع آور، امروز دوشنبه ۱۸ مهر با بیان اینکه هاری از کشنده ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است گفت: در سال جاری اهمیت حیوان گزیدگی و هاری بیش از پیش نمایان شده است چرا که در کشور افزایش سالیانه تعداد موارد حیوان گزیدگی و مرگ ناشی از هاری داشته‌ایم.

وی افزود: اکنون بیش از ۲۶۰ هزار مورد حیوان گزیدگی و ۱۶ مورد مرگ انسان ناشی از ابتلا به بیماری هاری در سال ۱۴۰۰ و ۶ مرگ از ابتدای سال جاری تاکنون در کشور ثبت شده و بطور قطعی چند قلاده روباه و حیوان اهلی مبتلا به ویروس هاری در سطح استان داشته ایم.

جمع آور ادامه داد: مهمترین و اصلی ترین راه سرایت بیماری، گاز گرفتن به وسیله حیوان هار است؛ البته از طریق کشیده شدن پنجه آغشته به بزاق حاوی ویروس هاری بویژه در گربه‌ها نیز بیماری منتقل می‌شود؛ همچنین از طریق پوست سالم انتقال صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: بیماری می‌تواند از طریق لیسیدن مخاط انسان توسط حیوان هار منتقل به عنوان مثال لیسیدن چشم و بینی توسط سگ، تصریح کرد: در انسان‌ها دوره نهفتگی بیماری معمولا ۱۵ روز تا ۳ ماه طول می‌کشد و حتی چند سال نیز مشاهده شده است؛ بعد از دوره نهفتگی بروز علایم اولیه شامل تب ، لرز، خستگی، سردرد، ضعف عضلانی، بی اشتهایی، اشکال در بلع و حالت تهوع و استفراغ اتفاق می‌افتد.

جمع آور با بیان اینکه علایم بسیار اختصاصی این بیماری عبارتند از علامت موضعی در محل گاز گرفتن شامل سوزش، گز گز و مور مور در مسیر عصب حسی عضو گاز گرفته شده است، تصریح کرد: علایم در حیوانات به دو شکل هاری فلجی یا ساکت و یا هاری خشمگین که حیوان به هر چیزی حمله می‌کند بروز می‌کند.

وی یادآور شد: با توجه به اهمیت بیماری صد درصد کشنده هاری و لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه بر علیه ویروس هاری در سریع ترین زمان، در کلیه شبکه های تحت پوشش مرکز بهداشت استان اتاق های درمان پیشگیری هاری بصورت شیفت و آنکال در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات درمان پیشگیری هاری بوده و افراد حیوان گزیده در اسرع وقت برای دریافت خدمات پیشگیرانه به مراکز بهداشت شهرستان ها مراجعه نمایند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین