کد خبر: ۸۰۰۰۹۶
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۹

پرسپولیس برای آسیایی شدن فقط یک راه دارد

پرسپولیس برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا فقط باید جام بگیرد.
پرسپولیس برای آسیایی شدن فقط یک راه دارد
آفتاب‌‌نیوز :

با توجه به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر تغییر تقویم فوتبال باشگاهی و دو تورنمنت لیگ قهرمانان آسیا و AFC Cup، شاید تیم‌های غرب آسیایی از این مسئله سود ببرند، اما هم‌اکنون در یک بلاتکلیفی هستند، چرا که لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۲ در سال ۲۰۲۳ به پایان خواهد رسید و لیگ قهرمانان از فصل آینده، در یک فصل فوتبالی غرب آسیا برگزار می‌شود که اولین فصل آن ۲۴-۲۰۲۳ خواهد بود.

همین مسئله باعث می‌شود که لیگ‌های غرب آسیایی برای تعیین سهمیه باشگاه‌ها دچار مشکل شوند که در این مورد فدراسیون‌های هر کشور تصمیم‌گیرنده هستند. فدراسیون فوتبال ایران در شرایطی باید درباره سهمیه‌های فوتبال باشگاهی ایران برای فصل ۲۴-۲۰۲۳ تصمیم‌گیری کند که شروع لیگ بیست‌ویکم با پیش‌فرض کسب سهمیه برای لیگ قهرمانان سال ۲۰۲۳ برگزار شد. با این حال، با تغییر تقویم لیگ بیست‌ودوم (فصل ۰۲-۱۴۰۱) نیز شامل کسب سهمیه خواهد شد که فدراسیون هنوز تصمیم قطعی خود را اعلام نکرده است.

تصمیم‌گیری در این مورد به هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال سپرده شده است و پس از تصویب این مسئله و ابلاغ آن به سازمان لیگ، به باشگاه‌ها اعلام خواهد شد که شیوه کسب سهمیه برای لیگ قهرمانان ۲۴-۲۰۲۳ به چه صورت خواهد بود، اما تا آن زمان باشگاه‌ها در بلاتکلیفی هستند.

این مسئله یک وضعیت نامشخص را برای تیم‌ها به وجود آورده است و باشگاه‌ها نمی‌دانند که آیا رتبه آن‌ها در فصل قبل ملاک است یا برای رسیدن به آسیا، باید در فصل جاری تلاش کنند.

آنطور که سهیل مهدی یکشنبه شب اعلام کرد، اگر اتفاقی رخ ندهد، قهرمان‌های لیگ و جام حذفی در سال گذشته که استقلال و نساجی هستند، به همراه قهرمان لیگ و جام حذفی در فصل جاری به عنوان نماینده‌های ایران در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا که در شهریور ۱۴۰۲ شروع خواهد شد، حضور خواهند داشت.

استقلال به عنوان قهرمان لیگ در سال قبل و همینطور نساجی به عنوان قهرمان جام حذفی خیالشان بابت حضور در لیگ قهرمانان آسیا راحت است، ولی پرسپولیس برای رسیدن به آسیا حتما باید جام بگیرد و در یکی از دو رقابت لیگ برتر و جام حذفی قهرمان شود.

کاری بسیار دشوار که با توجه به قدرت تیم‌ها در این فصل، به راحتی میسر نخواهد شد و یحیی و تیمش باید برای رسیدن به آسیا همه تلاش خود را به کار گیرند تا در این فصل جام بگیرند. همچنین در صورتی که مثلا استقلال مثل سال قبل در این فصل هم قهرمان شود، تیم نایب قهرمان لیگ در این فصل می‌تواند امیدوار به کسب سهمیه باشد.

البته این اتفاقات درصورتی رخ می‌دهد که سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا همچنان روی ۴ باقی بماند و کم نشود. همچنین دو باشگاه پرسپولیس و استقلال قبل از حضور در لیگ قهرمانان آسیا، حتما باید مجوز حرفه‌ای را دریافت کنند وگرنه مثل سال گذشته دوباره از بازی‌های آسیایی کنار گذاشته خواهند شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین