کد خبر: ۸۰۰۱۱۰
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۲

روایت وزیر ارتباطات از موضوع صندلی ایران در شورای حکام مخابرات

هفته گذشته خبری مبنی بر حذف ایران از شورای حکام سازمان جهانی مخابرات جهان در فضای مجازی منتشر شد و این سوال را ایجاد کرد که آیا ایران صندلی خود را از دست داده است؟ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره تاکید کرد که در این موضوع بحث انتخابات مطرح است و موضوع حذف دستوری نیست.
روایت وزیر ارتباطات از موضوع صندلی ایران در شورای حکام مخابرات
آفتاب‌‌نیوز :

اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور (ITU) از قدیمی‌ترین سازمان‌های بین المللی تخصصی دنیاست که تاریخ تاسیس آن بسیار جلوتر از سازمان ملل بوده اما بعد از تأسیس این سازمان ذیل آن قرار گرفته است. از جمله اهداف تشکیل این اتحادیه کمک به رشد و توسعه ارتباطات در جهان است.

عیسی زارع‌پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره از دست رفتن صندلی وزارت ارتباطات در شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات، اظهار کرد: شورای حکام شورایی مدیریتی در اتحادیه بین‌المللی مخابرات است که ما در چهار سال گذشته به نمایندگی از آسیا و اقیانوسیه عضو آن بودیم.

وی افزود: در این موضوع، بحث انتخابات مطرح است و موضوع حذف دستوری نیست.

طبق اطلاعات سایت خانه ملت، عضو کابینه سیزدهم با بیان اینکه امسال نیز ما تلاش کردیم که این صندلی حفظ شود، اضافه کرد: ما همچنان عضو اتحادیه بین‌المللی مخابرات هستیم و فقط در مجمع تصمیم‌گیر حضور مستقیم نداریم. این شورا باید نظر تمامی کشورها را در تدوین مقررات دریافت کند؛ هرچند حضور در این شورا خوب است اما نبودن ما به این معنا نیست که ایران عضو اتحادیه بین‌المللی مخابرات نیست و نمی‌تواند مسائل خود را در اتحادیه بین المللی دنبال کند.

پیش از این هم رئیس مرکز همکاری‌های تخصصی و مطالعات راهبردی بین المللی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره این موضوع به ایسنا گفته بود که ایران دو بار در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ۱۹۵۹ و ۱۹۷۳ به شورای ITU راه یافته است. درباره تعداد نامزدی ایران در این شورا و میزان موفقیت در هر دور از نامزدی، اطلاعاتی در دست نیست. در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا به امروز پنج بار نامزد عضویت در شورا بوده که تنها در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۸ موفق به راهیابی به شورای اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور شده است. در انتخابات سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ ایران به ترتیب در اجلاس آنتالیا با ۷۴ رای و کره جنوبی با ۷۲ رای از راه یابی به شورا بازماند؛ بنابراین همانند بسیاری از انتخابات برای نهادهای بین المللی، عدم راهیابی به شورا نیز مسبوق به سابقه است.

به گفته او در مقایسه با سال ۲۰۱۴ یعنی سالی که انتخابات شورا از منطقه E رقابتی بوده، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران توانسته در این دوره با وجود موانع، سختی‌ها و محدودیت‌ها، حدود ۲۰ رای بیشتر کسب کند که افزایشی قابل توجه است. باید در نظر داشت که در دوره قبلی همه آراء تنها بین ۱۳ کشور تقسیم شده بود، درحالیکه در این دوره همان تعداد آراء بین ۱۶ کشور تقسیم شده و این خود بر تعداد آرای کشورها برای راه یابی به شورا تاثیر گذاشته است؛ به نحوی که چین با ۱۳۱ رای یعنی ۱۵ رای کمتر از آرای ایران در دوره ۲۰۱۸ وارد شورا شده است؛ بنابراین برخلاف آنچه ادعا شده این کاهش تعداد آراء به دلیل افزایش کشورهای نامزد بوده نه به دلیل کاهش محبوبیت ایران و توان فنی و حقوقی آن در بین اعضای ITU.

همچنین رئیس مرکز همکاری‌های تخصصی و مطالعات راهبردی بین المللی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد به گواه کارشناسان مختلف بین المللی حاضر در این کنفرانس، هیچ دوره ای از انتخابات ITU به اندازه این دوره سیاسی نبوده و نتیجه انتخابات نه بر اساس عملکرد حرفه ای و تخصصی کشورها در حوزه ارتباطات که ایران در آن به گواه جامعه بین المللی یکی از سرامدان به حساب می آید، بلکه بر اساس دسته بندی‌های سیاسی و بخصوص تقابل بین آمریکا و متحدانش در منطقه و جهان از یک سو و چین و روسیه از سوی دیگر مشخص شده است.

ایران یکی از اعضای موثر این حوزه به شمار می‌آید و به نقش اجماع ساز، فنی و تاثیرگذارش در ITU همچنان ادامه خواهد داد؛ بنابراین حضور و عدم حضور ایران در این شورا هیچ تاثیری در جایگاه و نقش آن در این اتحادیه نخواهد داشت.هرچند حضور در این شورا می توانست نه تنها برای ایران بلکه برای تمام کشورهای درحال توسعه مغتنم باشد اما ایران همچنان عضو فعال و موثر اتحادیه است و از طریق مکانیسم‌های مختلف آن در فرآیند صدور قطعنامه‌ها و تصمیمات مهم اتحادیه تاثیرگذار خواهد بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین