کد خبر: ۸۰۰۷۰۶
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۸

تعقیب کیفری ۲۹ نفر از مدیران و کارمندان متهم در کردستان

بازرس‌کل استان کردستان گفت: در سال گذشته ۱۴ مورد گزارش تعقیب کیفری ویژه ۲۹ نفر از مدیران و کارمندان ادارات و افراد مختلف در استان توسط این سازمان تهیه شده است.
تعقیب کیفری ۲۹ نفر از مدیران و کارمندان متهم در کردستان
آفتاب‌‌نیوز :

عیسی هواسی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سازمان بازرسی کردستان برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و تبریک این ایام، انجام نظارت هوشمند را به عنوان یکی از برنامه‌های ویژه سازمان بازرسی خواند و اظهار داشت: نظارت سازمان بازرسی فراگیر و عام است که بر این اساس قبل، حین و بعد از هر اقدام و تصمیم در دستگاه‌های اجرایی را شامل می‌شود.

وی با اشاره به اصل 174 قانون اساسی، وظیفه سازمان بازرسی را نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین عنوان کرد و گفت: کلان‌نگری در مسائل استان از دیگر راهبردهای ما است که به‌دلیل اثربخشی بیشتر در دستور کار است.

بازرس کل استان کردستان با اشاره به اینکه در سال گذشته، 30 مسئله کلان استان شناسایی و امسال نیز تعدادی دیگر همچون نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز مورد بررسی قرار گرفته است، تصریح کرد: متاسفانه فرهنگ تخلف و جریمه در جامعه ما در حال نهادینه شدن است به طوری‌که در سه سال اخیر در پنج شهرستان سنندج، سقز، بانه، مریوان و قروه 17 هزار و 166 مورد ساخت و ساز غیرمجاز اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 51درصد ساخت‌وسازها فاقد پروانه ساخت و 49درصد دارای پروانه بوده‌اند، افزود: در همین راستا 72درصد از مفاد مندرج در پروانه تخلف کرده، 14درصد فاقد تخلف و 86درصد تخلف داشتند.

هواسی با هشدار اینکه بیشتر ساخت و سازهای استان به سمت تخلف می‌رود، تأکید کرد: باید شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی هزینه تخلف را افزایش دهند تا صرفه اقتصادی برای سازندگان و دلالان این بخش نداشته باشد.

وی گسترش تغییرکاربری اراضی کشاورزی، ساخت خانه باغ‌های غیرمجاز و مجتمع‌های تفریحی را از دیگر مسائل و معضلات استان خواند و بیان کرد: تاکنون هفت هزار مورد ساخت و ساز غیرمجاز در این حوزه در استان شناسایی شده که سبب آلودگی زیست‌محیطی شده است.

بازرس کل کردستان از شناسایی هشت هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان خبر داد و یادآور شد: اگر منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی استان به‌خوبی مدیریت نشود در آینده با چالش جدی در زمینه آب مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به پایین بودن شاخص راه و آسیب‌های ناشی از نقاط حادثه‌خیز، بر توسعه راه‌ها و رفع مشکلات این حوزه تأکید کرد و گفت: متأسفانه به دلیل وضعیت توپوگرافی و کمبود اعتبارات، زیرساخت‌های استان با مشکل مواجه بوده و این وضعیت باعث تصادفات و تلفات جاده‌ای شده است.

هواسی بر ضرورت رفع ضعف زیرساخت‌ها در بخش‌های روستایی استان تأکید کرد و گفت: در همین راستا پروژه‌های نیمه‌ تمام و راکد شناسایی و مشکلات آن از سوی دستگاه‌‌های مربوطه پیگیری شده است.

وی از صدور هشدارهای نظارتی در خصوص سازه‌های ناایمن در حوزه‌های مختلف و تعیین تکلیف 5 شعبه غیرمجاز بانک‌‌ها و مؤسسات مالی، ایجاد شبکه‌‌های بانک‌های اطلاعاتی در حوزه معادن، مسکن، نهاده‌های دامی و شبکه پولی و الزام دستگاه‌های اجرایی به فروش املاک و اموال مازاد در استان خبر داد و اعلام کرد: اقدامات اثربخش سازمان بازرسی کردستان در سال گذشته 826 درصد افزایش یافته است.

بازرس کل کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم که چند مورد گزارش تخلف از مدیران و دستگاه‌های اجرایی در استان تهیه شده است، توضیح داد: در سال گذشته 14مورد گزارش تعقیب کیفری ویژه 29 نفر متهم از مدیران، کارمندان و افراد مختلف و 44مورد گزارش تعقیب اداری و انضباطی شامل 73 نفر توسط این سازمان تهیه شده است.

وی با اشاره به اینکه همچنین در سال گذشته 420 مورد گزارش فساد هم در سامانه گزارشگران فساد به آدرس gozaresh.bazresi.ir ثبت شده است، اعلام کرد: از این تعداد برای 10مورد پرونده تشکیل شده، برخی از گزارشات بررسی، برخی‌ها اصلاً صحت نداشته و یا صلاحیت ورود نداشته‌ایم و بخشی از آنها نیز جزئی بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین