کد خبر: ۸۰۰۷۹۳
تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۰

این عادت‌های غلط دندان‌های شما را زرد می‌کند

طبق نظر سنجی‌های انجمن دندانپزشکی آمریکا، بیش از ۷۳ درصد شهروندان این کشور بر این باورند که دندان‌های زرد باعث کاهش اعتماد به نفس آن‌ها شده است.
این عادت‌های غلط دندان‌های شما را زرد می‌کند
آفتاب‌‌نیوز :

به مرور زمان و با افزایش سن، دندان‌ها درخشندگی و زیبایی خود را از دست می‌دهند و در این میان عواملی مانند سیگار کشیدن و مصرف غذا‌های رنگی این مشکل را تشدید می‌کند.

در اینجا عادات غلط روزانه که باعث از دست رفتن سلامت دندان‌ها و زرد شدن آن‌ها می‌گردند، معرفی شده اند:

انتخاب دهانشویه‌های اسیدی

بزاق شما ترکیبی از مواد معدنی، آنزیم‌ها و ترکیبات اکسیژن است که تعادل pH را در دهان شما حفظ می‌کند و میزان اسید را که منجر به آسیب مینای دندان می‌شود، کاهش می‌دهد. بزاق همچنین از دندان‌ها در برابر باکتری‌ها و جلوگیری از لکه‌های دندانی محافظت می‌کند. با این حال انتخاب دهانشویه‌های بسیار اسیدی و استفاده مکرر از آن‌ها باعث از بین رفتن مینای دندان و ایجاد لکه‌های دائمی روی دندان‌ها می‌شود.

مصرف میوه‌ها و سبزیجات اسیدی

همانطور که دهانشویه‌های اسیدی مینای دندان را از بین می‌برند، اسید‌های موجود در رژیم غذایی نیز می‌توانند همین خاصیت را داشته باشند. میوه‌های خانواده مرکبات مانند گوجه فرنگی، آناناس، سرکه، نوشابه‌های گازدار، و ... اثرات مخرب روی سلامت دندان‌ها دارند. توصیه می‌شود بعد از مصرف این غذا‌ها آب بخورید و یا مسواک بزنید.

نوشیدن زیاد قهوه

اگرچه به عقیده محققان قهوه می‌تواند منافع زیادی برای سلامتی داشته باشد، اما اثرات مخربی هم روی دندان‌ها دارد. لایه بیرونی که روی دندان‌ها را می‌پوشاند پوشیده از منافذ متعدد است و به همین دلیل به سادگی رنگ قهوه را به خود می‌گیرد. در نتیجه دندان‌ها زرد می‌شوند.

سیگار کشیدن

در اثر مصرف سیگار، به تدریج دندان‌های فرد تغییر رنگ می‌دهند. این تغییر رنگ به دلیل تاثیر مواد شیمیایی و سمی سیگار است که بر روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد. زردی دندان‌ها با کشیدن سیگار کم نیکوتین به جای سیگار معمولی هم کاهش نمی‌یابد. در واقع اثرات آن‌ها کاملا مثل هم است. موادشیمیایی موجود در سیگار، پلاک سختی را روی دندان‌ها ایجاد می‌کند که رنگ دندان‌ها را زرد می‌کند.

عدم بکار گیری نخ دندان

به عقیده متخصصان دندان پزشکی نقش نخ دندان در کاهش لکه‌های دندانی کمتر از مسواک نیست. نخ دندان از انسداد پلاک در مینای دندان جلوگیری می‌کند و محافظ لثه‌ها در برابر بیماری‌های پریودنتال است.

استفاده نادرست از مسواک

برای جلوگیری از لکه‌های دندانی بهتر است که با یک روال منظم مسواک بزنید. فشار وارد کردن به مسواک بخصوص زمانی که خمیردندان حاوی مواد ساینده باشد، دندان‌ها را مستعد ابتلا به زردی می‌کند و بافت دنتین یا عاج دندان را در معرض آسیب قرار می‌دهد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین