کد خبر: ۸۰۰۹۱۰
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۸

مقام روس: الحاق اوکراین به ناتو، شروع جنگ جهانی سوم است

معاون دبیر شورای امنیت ملی روسیه با تاکید بر اینکه مسکو از راهکار دیپلماتیک برای حل مناقشه اوکراین استقبال می‌کند، تاکید کرد که عضویت اوکراین در ناتو جنگ جهانی دیگری را آغاز می‌کند.
مقام روس: الحاق اوکراین به ناتو، شروع جنگ جهانی سوم است
آفتاب‌‌نیوز :

«الکساندر وندیکتوف» در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس با بیان اینکه درخواست اوکراین برای عضویت سریع در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در واقع یک تبلیغ سیاسی است، گفت: به طور یقین کی‌یف می‌داند که این امر (عضویت اوکراین در ناتو) به جنگ‌ جهانی سوم می‌انجامد.

وی با تاکید بر اینکه کشورهای عضو ناتو نیز اذعان دارند که این گام (عضویت اوکراین در ناتو) به نوعی خودکشی به حساب ‌می‌آید خاطر نشان کرد: بخشی از رژیم کی‌یف در دنیای واقعی زندگی نمی‌کنند و به همین دلیل تصور اینکه کشورشان روزی عضو ناتو شود برایشان دور از انتظار نیست.

معاون دبیر شورای امنیت روسیه با تاکید بر مواضع روسیه درباره عضویت اوکراین در ناتو خاطر نشان کرد: الحاق اوکراین به ناتو یا دیگر اتحادهای زیر نظر آمریکا برای ما غیرقابل قبول است.

این مقام روس در ادامه با اشاره با سخنان ولودمیر زلنسکی رییس‌جمهوری اوکراین مبنی بر لزوم اجرای "حملات پیشگیرانه علیه روسیه"، آن را فراخوانی برای جنگ جهانی سوم عنوان کرد.

وی ادامه داد: مقام‌های روسیه هیچگاه تهدید به استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی نکرده‌اند اما برخی از سیاستمداران اروپایی آشکارا خواستار چنین اقداماتی هستند.

در بخشی دیگر از این گفت‌وگو، معاون دبیر شورای امنیت ملی روسیه با اشاره به دکترین نظامی این کشور در رابطه به استفاده از سلاح هسته‌ای توضیح داد: برنامه‌ریزی‌های راهبردی بر اساس سناریوهای مختلف با درنظر گرفتن کوچک‌ترین جزئیات نوشته می‌شوند. بنابراین تغییر در شرایط باعث تغییر در دکترین نظامی روسیه نمی‌شود.

وندیکتوف با مقایسه دکترین نظامی روسیه و آمریکا در استفاده از سلاح اتمی عنوان کرد: در سند ما همه‌چیز آشکار است اما سند آن‌ها مبهم و نامفهوم است. کارشناسان هنوز متوجه نمی‌شوند که در چه مواردی آمریکایی‌ها حق حمله، از جمله حملات پیشگیرانه را برای خود قائل هستند.

بر اساس دکترین هسته‌ای روسیه، استفاده از سلاح‌های اتمی در صورتی که دشمن از این سلاح‌ها یا دیگر سلاح‌های کشتار جمعی علیه مسکو و متحدانش استفاده کند و یا اطلاعات موثقی در مورد حمله با موشک‌های بالستیک به روسیه و متحدانش وجود داشته باشد، همچنین در صورت تجاوز به خاک روسیه و زمانی که موجودیت کشور در معرض تهدید قرار گیرد، مجاز خواهد بود.

معاون دبیر شورای امنیت روسیه با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند جنگ‌ هسته‌ای را می‌توان به صورت منطقه‌ای راه انداخت، تصریح کرد: نباید فراموش کنیم که یک درگیری هسته‌ای بر تمام جهان تأثیر خواهد گذاشت و پیامدهای آن برای همه بشریت فاجعه بار خواهد بود.

به گفته وندیکتوف، مسکو از یک راه سریع دیپلماتیک برای حل مسئله اوکراین و همزیستی مسالمت آمیز با اوکراین و تمام اروپا، با شرط حفط امنیت روسیه، استقبال می‌کند. وی در ادامه از رجب‌ طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه برای تلاش در راستای حل مناقشه میان مسکو و کی‌یف تقدیر کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین