کد خبر: ۸۰۰۹۶۶
تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۷

وضعیت بحرانی سد زاینده‌رود/ نیروگاه برق‌آبی اصفهان از مدار خارج شد

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: به دنبال کاهش تراز و حجم مخزن سد زاینده‌رود، نیروگاه برق‌آبی سد زاینده‌رود اصفهان از مدار خارج شد.
وضعیت بحرانی سد زاینده‌رود/ نیروگاه برق‌آبی اصفهان از مدار خارج شد
آفتاب‌‌نیوز :

محمود چیتیان اظهار کرد: از روز چهارشنبه، بیستم مهرماه تنها نیروگاه برق‌آبی اصفهان به‌ طور کامل از مدار خارج شد.

وی با بیان اینکه با اجرای تمهیدات لازم و دستورالعمل‌های بهره برداری آب خروجی فاقد کدورت است، تأکید کرد: با توجه به کاهش تراز آب دریاچه سد زاینده‌رود و خارج شدن نیروگاه از مدار به ‌منظور تأمین آب مورد نیاز مجبور به خروج آب از دریچه‌های تحتانی سد هستیم و در این راستا نمونه برداری برای آزمایش‌های مربوطه و کنترل کیفی به‌صورت روزانه انجام می‌گیرد.

به دلیل عدم بارش در بهار سال آبی گذشته و همچنین تاخیر در بارش های سال آبی جاری در پاییز و پیش بینی بارش ها از نیمه آذر ماه به بعد در حال حاضر ذخیره سد زاینده رود حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب است و این شرایط را مدیریت این میزان آب در بخش های مختلف سخت کرده و است و به گفته کارشناسان زنگ خطر تامین آب شرب اصفهان به صدا درآمده است.

اواخر شهریور امسال نیز موسوی، مدیرسد و نیروگاه زاینده‌رود نیز با پیش بینی این موضوع به ایسنا گفته بود که اگر در پاییز بارندگی نداشته باشیم، تراز نیروگاهی از دست می‌رود و آب از نیروگاه خارج نمی‌شود، البته جدای از موضوع تولید برق، با توجه به آبی که از دریچه تخلیه تحتانی خارج می‌شود، موضوع کیفیت آب نیز تأثیرگذار است.

هفته گذشته نیز ساسانی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان نیز به ایسنا توضیح داد که طبیعی است که ذخیره سد زاینده‌رود تا آبان و آذر نیز کاهشی خواهد بود و با توجه به وضعیت حجم سد زاینده‌رود، کلیه مصارف باید کاهش یابد و نمی‌شود مصارف دیگر کاهش نیابد و تمام کمبودها را در حوزه کشاورزی داشته باشیم و این منصفانه نیست.

وی تاکید کرد: در این شرایط خروجی سد زاینده‌رود در مهر و آبان به گونه‌ای سختگیرانه خواهد بود و امیدواریم بارش‌ها از آذرماه انجام شود و نگرانی‌ها برای تامین شرب نیز مرتفع شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین