کد خبر: ۸۰۱۵۰۱
تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۳

بارش باران در ۱۲ استان/ کاهش دما تا ۶ درجه در ۱۳ استان

سازمان هواشناسی نسبت به نفوذ سامانه بارشی و رگبار باران در ۱۲ استان، وزش باد و خیزش گرد و خاک در ۱۱ استان، کاهش دما تا ۶ درجه در ۱۳ استان و افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج در دریای خزر هشدار داد.
بارش باران در ۱۲ استان/ کاهش دما تا ۶ درجه در ۱۳ استان
آفتاب‌‌نیوز :

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از نفوذ سامانه بارشی و رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت از روز دوشنبه تا سه‌شنبه (۲۵ تا ۲۶ مهرماه) خبر داد.

این مخاطره جوی روز دوشنبه در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و سه شنبه در گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های زنجان، البرز، تهران و سمنان پیش‌بینی می‌شود که لغزندگی جاده‌ها به‌ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال وقوع صاعقه، احتمال آبگرفتگی به شکل محدود و محلی، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی را به همراه دارد.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از این مخاطره پرهیز از سفرهای برون شهری غیرضروری، احتیاط در فعالیت کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارات کشاورزی را توصیه می‌کند.

این سازمان در ادامه این هشدار از افزایش گرادیان فشاری، وزش باد شدید موقت، احتمال خیزش گردوخاک محلی و احتمال نفوذ گرد و غبار از دوشنبه تا چهارشنبه ( ۲۵ تا ۲۷ مهرماه) خبر داد.

این مخاطره جوی روز دوشنبه در نوار شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب کرمان و نیمه شرقی هرمزگان، سه‌شنبه در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق و جنوب کرمان، نیمه شرقی هرمزگان، شمال شرق اصفهان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، البرز، تهران و شمال قم و چهارشنبه درخراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب شرق خراسان رضوی، شرق و جنوب کرمان، نیمه شرقی هرمزگان، نیمه شرقی سمنان و شمال شرق اصفهان پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این مخاطره احتمال اختلال در تردد جاده‌ای، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و شکستن درختان کهنسال، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پروازها دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی احتیاط در تردد، اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز به‌ویژه گروه‌های حساس، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از نفوذ هوای سرد و کاهش نسبی دما به‌طور میانگین ۴ تا ۶ درجه سانتیگراد از صبح سه‌شنبه تا اواخر وقت چهارشنبه ( ۲۶ تا ۲۷ مهرماه) خبر داد.

این وضعیت جوی روز سه‌شنبه در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان و چهارشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، شمال تهران، شمال سمنان، مرکزی، همدان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این مخاطره جوی خسارت به محصولات کشاورزی و احتمال یخ زدگی محصولات در مناطق سردسیر دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های ناشی از این مخاطره تسریع در برداشت سیب و انگور و صیفی جات در استان آذربایجان غربی، تسریع در برداشت سیب، سیب مینی و چغندر قند و تسریع در کاشت محصولات پاییزی در استان آذربایجان شرقی، تسریع در برداشت گوجه فرنگی، پیاز و سیب زمینی و انتقال به محل مناسب و در نظر گرفتن اقدامات پیشگیرانه در ابهر و خرمده برای تاکستان‌ها و قطع آبیاری باغات جهت جلوگیری از سرمازدگی در زنجان، تسریع در برداشت سیب زمینی در استان کردستان، تسریع در برداشت سیب زمینی، ذرت، انگور و صیفی جات در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی همچنین برای کنترل آسیب‌های ناشی از این مخاطره تنظیم دریچه پرواز کندوها با توجه به کاهش دما در همدان، تسریع در برداشت ذرت، به، سیب و انار در البرز، تسریع در برداشت ذرت و سر زنی بوته‌های سیب زمینی جهت جلوگیری از سرمازدگی و اختلال در برداشت در سمنان، تسریع در برداشت زرشک در استان خراسان جنوبی، تسریع در برداشت انگور و جمع‌آوری بارگاه‌های تولید کشمش و انتقال به انبار در خراسان شمالی، تسریع در برداشت سیب و انتقال به انبارها در تهران، تسریع در برداشت ذرت در خراسان رضوی را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی به‌طور میانگین بین ۱تا ۲متر و در نواحی فراساحلی تا ۳ متر طی روز سه‌شنبه (۲۶ مهرماه) در گیلان، مازندران و گلستان خبر داد.

بر اثر این مخاطره احتمال آسیب به تورهای صیادی و قفس‌ها، اختلال در تردد با قایق‌های تفریحی و شناورهای سبک و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های ناشی از این مخاطره جوی محدودیت در سفرهای دریایی با شناورهای سبک و اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه جهت دوری از خسارت در فعالیت‌های دریایی را توصیه می‌کند.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین