کد خبر: ۸۰۱۸۶۳
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۲

سرویس جاسوسی پراگ: روسیه برای ویرانی غرب تلاش می‌کند

رئیس سرویس اطلاع‌رسانی امنیتی جمهوری چک در سخنانی گفت که روسیه برای ناتو و کلا تمام کشورهای غربی یک "تهدید جدی" است.
سرویس جاسوسی پراگ: روسیه برای ویرانی غرب تلاش می‌کند
آفتاب‌‌نیوز :

 میکال کودلکا، رئیس سرویس اطلاع‌رسانی امنیتی جمهوری چک روز دوشنبه در جمع قانونگذاران کشورش گفت که نهاد تحت کنترل او یک گزارش سالانه منتشر کرده و از روسیه، چین و ایران "به عنوان سه کشور دخیل در فعالیت‌های اطلاعاتی و خرابکارانه" علیه جمهوری چک نام برده است.

به گزارش خبرگزاری راشا تودی، کودلکا در کمیته‌ای پارلمانی با حضور مقام‌های اطلاعاتی و کارشناسان گفت: روسیه ما را به عنوان دشمن خود معرفی کرده است و روسیه می‌خواهد این دشمن خود، یعنی ما، ناتو و جامعه غربی را نابود کند. مسکو از همه ابزارها و امکاناتی که دارد برای دستیابی به این هدف استفاده خواهد کرد.

کودلکا همچنین گفت که فعالیت‌های روسیه به‌ویژه "اقدام متحد کشورهای عضو اتحادیه اروپا" علیه خود روسیه را تهدید می‌کند و آن را یکی از "بزرگ‌ترین خطراتی" نامید که جامعه غربی در رابطه با مسکو با آن مواجه است. او معتقد است روسیه به دنبال متقاعد کردن اروپایی‌هاست که منابع انرژی این کشور برای رفاه اروپا ضروری است و تحریم‌های ضد روسی، بیشتر از روس‌ها به اروپایی‌ها آسیب می‌زند.

گزارش سالانه ۲۰۲۱ که سرویس اطلاع‌رسانی امنیتی جمهوری چک به تازگی ارائه کرده، روسیه و چین را همچنین در میان تهدیدات امنیتی اصلی معرفی کرد.

این گزارش در حالی که از متهم کردن روسیه به تلاش برای "تخریب" غرب یا جمهوری چک به طور خاص خودداری کرد، بر تلاش‌های ادعایی مسکو برای تحکیم "فعالان طرفدار روسیه"، "گسترش مجموعه روزنامه‌نگاران طرفدار روسیه" و ایجاد محتوای رسانه‌ای "جایگزین" که ظاهراً به نفع "پروپاگاندای روسی" است، تمرکز کرد.

پکن هم به نوبه خود به تلاش برای "اعمال نفوذ" بر جمهوری چک برای ترویج "سیاست‌های خارجی چین به ضرر منافع ملی چک" متهم شده، به ویژه زمانی که بحث روابط با تایوان در میان باشد. هم روسیه و هم چین به فعالیت‌های "جاسوسی سایبری تحت حمایت دولت" در جمهوری چک، اتحادیه اروپا و ناتو متهم شده‌اند.

مسکو و پکن تاکنون در مورد اظهارات کودلکا و گزارش سرویس اطلاع‌رسانی امنیتی جمهوری چک اظهارنظری نکرده‌اند. این تحولات در حالی رخ می‌دهد که روابط بین روسیه و کشورهای غربی به دلیل جنگ فعلی میان مسکو و کی‌یف که در آن ایالات متحده و متحدانش در اروپا و سایر نقاط از اوکراین با کمک‌های مالی و نظامی حمایت کرده‌اند، بسیار تیره شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین