کد خبر: ۸۰۱۹۷۰
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۱
آماده‌ایم برای فراقوه‌ای کردن بنیاد نخبگان لایحه بدهیم

رئیسی: دشمن می‌خواهد استعداد‌های ما را غارت کند

رئیس‌جمهور گفت: یک روز مشکل غارت زمین و منابع داشتیم و امروز مشکل غارت مغز‌ها را داریم و دشمن می‌خواهد استعداد‌های ما را غارت کند.
رئیسی: دشمن می‌خواهد استعداد‌های ما را غارت کند
آفتاب‌‌نیوز :

سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز سه شنبه ۲۶ مهرماه در دوازدهمین همایش ملی نخبگان گفت: برای بنده توفیقی است که در این جلسه در جمع نخبگان حضور دارم و از نظرات ایشان استفاده کردم؛ تقاضای بنده این است که بیان دیدگاه‌های نخبگان به این جلسه که صبغه نمادین دارد، محدود نشود. حتماً ارتباط با نخبگان باید از طریق بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری و از طریق دانشگاه‌ها، وزرای محترم و خود نخبگان حفظ شود و نکات، پیشنهادات و دیدگاه‌های عزیزان حتماً منتقل شود.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: امروز اراده جدی برای توجه به دیدگاه نخبگان در دولت وجود دارد تا در عمل ما شاهد یک تحول باشیم؛ این نگاه تحول‌گرایانه که در نخبگان بیش از دیگران وجود دارد، زمینه بسیار خوبی برای تحقق ایده دولت برای انجام تحول در حوزه‌های علمی و به ویژه در حوزه‌های عملکردی، فراهم کرده است.

رئیسی با بیان اینکه ایده بنیاد ملی نخبگان را رهبر انقلاب اسلامی ارائه کردند، گفت: با نظر ایشان این بنیاد شکل گرفت و گام‌هایی در جهت شناسایی نخبگان و حمایت از آن‌ها برداشته شد، اما ضمن تقدیر از تمام زحماتی که در ادوار گذشته به ویژه در معاونت علمی ریاست جمهوری توسط آقای دکتر ستاری و همکاران ایشان انجام شد، آنچه که انجام گرفت با آنچه که باید انجام بگیرد، تفاوت دارد. طبیعتاً با استفاده از تجربیات و اندوخته‌هایی که تاکنون بوده، باید گام‌هایی نو و بلندی را برداشت. باید در جهت شناسایی نخبگان و اینکه نخبگی در چیست، کار شود.

رئیس جمهور اظهار کرد: استعداد‌های برتر باید به خاطر این نعمت شاکر خداوند متعال باشند، اولین شکر این است که دارنده نعمت بداند که این نعمت از آن خداست و آن را در مسیری که رضای اوست مورد استفاده قرار دهد و همواره خود را مدیون این نعمت الهی بداند.

وی با بیان اینکه دولت با همه امکانات برای رفع مشکلات و نیاز کشور در خدمت نخبگان است، گفت: بسته کامل اتاق عمل را به عنوان یک هدیه برای یکی از کشور‌های همسایه بردم و مسئولین آن کشور از تولید تجهیزات اتاق عمل توسط ایران متعجب بودند. نخبگان نباید دچار روحیه خود برتر بینی که از آفات نخبگی است، شوند و باید برای مردم خدمتگزاری و گره گشایی کنند. پاسداشت این نعمت الهی برای نخبگان، این است که تمام استعداد و خلاقیت و ابتکار خود را در جهت رفع نیاز مردم و گره‌گشایی از مشکلات کشور به کار گرفته شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه این نخبگی ارزشمند است، اظهار کرد: در اینجا نقش والدین و استاد در جهت نخبه پروری خیلی مهم است؛ استاد باید هم دانشجو را بشناسد و هم در جهت رشد استعداد او وقت بگذارد. در اینجا نقش دانشگاه و حوزه‌ها نیز بسیار مهم است.

وی با طرح سوالی درباره دانشگاه پیشرو یا دانشگاه پیرو، عنوان کرد: دانشگاه پیشرو تلاش می‌کند تا نماد خلاقیت، نوآوری و علم افزایی باشد و خود را در کنار نظام مسائل کشور تعریف کند که امروز مسئله مردم، دولت و کشور است. دانشگاه پیشرو خود را موظف می‌داند با استفاده از بهترین اساتید و دانش‌پژوهان و دانشجویان، کشور را بشناسد و در جهت رفع نیاز‌های آن پیشتاز باشد. اما دانشگاه پیرو نگاه می‌کند که ببیند دیگران چه می‌خواهند، یعنی نگاه به توانمندی‌های بسیار و نیروی انسانی خلاق در درون کشور ندارد و همواره به دنبال این است که در بیرون چه اتفاقی می‌افتد؛ ما نسبت به استفاده از دانش و تجربه دیگران در تمام عالم و با همه مراکز علمی آمادگی داریم، هر کس سخن و نگاهی نو داشته باشد ما حتماً مورد استفاده قرار می‌دهیم، اما با نسخه‌های ارائه شده با احتیاط برخورد می‌کنیم؛ بین استفاده از تجربه و دانش دیگران و ارائه نسخه تفاوت وجود دارد. دانشمندان و کارشناسان ما باید با دقت بنگرند که نسخه‌های ارائه شده آیا با زیست بوم ما تناسب دارد و نیاز‌های ما در آن در نظر گرفته شده است؛ اینکه یک کشوری به این نسخه عملکرد پس ما هم باید این کار را انجام دهیم، حرف درست نیست پس ما نسبت به استفاده از علم و دانش مرزی نداریم، اما برای اینکه از نسخه‌های ارائه شده استفاده کنیم، حتماً باید با احتیاط عمل کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نخبگان باید مستقل باشند، اظهار کرد: نخبه مستقل می‌خواهد بیاندیشد و ابتکار داشته باشد و نیاز مردم خود را ببیند و نعمت نخبگی صرف گره‌گشایی باشد؛ یک نخبه ممکن است تصور کند که وابسته این دولت نیست، اما شاید وابسته به دولت دیگری شده باشد. جایگاه نخبگان در کشور ما ارزش و کرامت والایی دارند و باید این ارزش توسط خود نخبگان و دستگاه‌ها حفظ شود. حمایت مالی و حقوقی و میدان‌دادن به شکوفایی استعداد‌ها وظیفه‌ی مسئولان و وظیفه ماست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه برخی نخبگان احساس می‌کنند باید در کشور دیگری کار کنند، گفت: یک روز مشکل غارت زمین و منابع را داشته و امروز مشکل غارت مغز‌ها را داریم و دشمن می‌خواهد استعداد‌های ما را غارت کند. نخبگان ما پیشرانان کشور هستند و دشمن می‌کوشد این استعداد‌های ما را غارت کند.

وی با تأکید بر اینکه زمینه برای فعالیت و نقش‌آفرینی نخبگان، آقایان و بانوان فرهیخته فراهم شود و این وظیفه دولت است، تصریح کرد: امروز حدود هفت هزار و ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان فعال داریم، اما از نظر کمیت و کیفیت نباید به این میزان بسنده کرد و زمینه کار زیادی در کشور وجود دارد. در اجرای دستور مقام معظم رهبری وظیفه خود می‌دانیم که با همه امکان و توان درخدمت نخبگان، استعداد‌های برتر، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها باشیم تا این استعداد‌ها رشد کرده و زمینه شکوفایی و کار و تلاش آنان فراهم شود.  بنده در یکی از سفر‌های خارجی به یکی از کشور‌های همسایه، سِت‌کامل اتاق عمل را به آن‌ها هدیه دادم و گفتیم که تمام این تجهیزات را در کشورمان ساخته‌ایم؛ هم‌اکنون این تجهیزات منشأ فعالیت علمی در آن کشور شده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه جای‌جای کشور را حضور نخبگان جلوه داده و این حضور برای ما با اهمیت است، تصریح کرد: دولت نقش هدایت، نظارت و حمایت را دارد و کار باید به‌دست نخبگان و نیرو‌های در صحنه انجام بگیرد و ما می‌توانیم نقش مهمی ایفا کنیم.

وی با اشاره به سخنان یکی از نخبگان درباره صنعت ریلی عنوان کرد: بودجه‌های فعلی ما کفاف اتمام کار‌های عقب‌مانده دو دهه قبلی را نمی‌دهد؛ حداقل ۵۰۰ لوکوموتیو می‌خواهیم و این نیاز جدی امروز کشور است. امروز ارتباط ریلی با کشور‌های دیگر را فعال کرده‌ایم و راه‌گذر شمال به جنوب در حال ساخت است؛ هم‌اکنون در صنعت ریلی یک کار جدی و قوی انجام می‌شود.

رئیسی با تأکید بر اینکه بنیاد ملی نخبگان حمایت دولت از نخبگان را دنبال کند تا نخبه ما احساس نکند که پشتیبانی نمی‌شود، خاطرنشان کرد: این بنیاد باید پناهی برای نخبگان باشد تا مشکل آنان را قویا حل کند. بنیاد باید به‌صورت فرادستگاهی و فراقوه‌ای ورود کند و اگر نیاز به قانون در این زمینه داریم، آمادگی داریم لایحه‌ای را با قید فوریت را به مجلس بدهیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به برخی استفاده‌های نادرست از علم نخبگان در دنیا بیان کرد: کلاهک‌های هسته‌ای را برخی نخبگان در دنیا ساختند و تخریب‌هایی که در جهان انجام می‌گیرد به‌دست برخی نخبگان ساخته شده، نخبه‌ی وابسته‌ای که علم و دانش‌اش در اختیار قدرت‌های سلطه‌گر قرار گرفته است، مهم است که این علم در کجا استفاده می‌شود. مثلا نخبه ما به یک کشور می‌رود و کار می‌کند مبلغ دریافتی مناسبی هم دارد، اما باید ببیند که او در راستای چه اهدافی کار می‌کند؟

وی با بیان اینکه نخبگی اگر در کنار زندگی مردم قرار بگیرد، بسیاری از گره‌ها گشوده می‌شود، گفت: شهید چمران و شهید سلیمانی نخبه بودند و نخبگی این دو عزیز در اختیار رفع گرفتاری‌های ملت قرار گرفت، شهید سلیمانی به‌عنوان قهرمان مبارزه با تروریسم در دنیا معرفی می‌شود. علامه طباطبایی یک نخبه است و امروز اساتید بزرگ حوزه‌های علمیه از شاگردان ایشان هستند. بنده در ابتدای ورود به حوزه علمیه قم به محضر ایشان رفتم و اثری از عُجب ندیدم و ایشان تواضع فراوانی داشت.

رئیسی با تاکید بر استقلال بنیاد ملی و معاونت علمی و فناوری اظهار کرد: بنیاد ملی نخبگان نباید در هیچ دستگاهی هضم شود و بلکه باید در کنار وزارتخانه‌ها باشد؛ این موضوعی است که باید به‌صورت ویژه دنبال شود. باید نسبت به نخبگان توجه خاصی شود و این عین عدالت است. کسی که استعداد برتر دارد باید بهتر آموزش ببیند و زمینه آموزش او را بیشتر فراهم کرد؛ توجه به نخبگان عین عدالت آموزشی و به‌کارگیری بهترین‌هاست.

رئیس‌جمهور گفت: امروز بسیار مهم است که به نیاز کشور توجه شده و افزایش بهره‌وری در کشور صورت بگیرد؛ رشد اقتصاد، فرهنگی و اجتماعی در گرو سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری است. امروز جذب دانشجو در حوزه‌های پزشکی افزایش یافته است، ولی آیا این افراد به‌دنبال رشته قلب و عروق می‌روند یا رشته‌هایی که پول‌آوری بیشتری دارد؟ دولت وظیفه دارد به این استعداد‌ها و آقایان و بانوان گرامی به او نشان بدهد که نیاز کشور چیست.

رئیسی با تاکید بر حمایت از نخبگان و دانش‌بنیان‌ها در تسهیلات، میدان‌دادن به نخبگان، حمایت قضایی و لزوم بازاریابی برای محصولات آن‌ها، بیان کرد: شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان ما باید احساس کنند که مورد حمایت دولت هستند و می‌توانند در دنیا به رقابت بپردازند.

وی با اشاره به اهمیت گردشگری سلامت عنوان کرد: جاذبه پولی مهم است، ولی نیاز کشور باید بیان شود و زمینه فراهم شود تا به رشته‌هایی که اساس نام‌آوری کشور بر آن بوده هم پرداخته شود. تجاری‌سازی محصولات اهمیت دارد؛ دانش‌بنیان‌ها به ما می‌گویند جلوی واردات محصولات مشابه داخلی را بگیرید. من با آوای بلند گفته‌ام و باز هم می‌گویم هیچ کالایی که مشابه داخلی دارد نباید وارد کشور شود و این جفای به تولید، صنعت و اشتغال است و تخلف محسوب می‌شود. ما اجرایی هستیم و با توصیه نمی‌خواهیم کشور را اداره کنیم و این قابل قبول نیست که کالایی که مشابه داخلی دارد، وارد کشور شود؛ دستگاه اداری کشور باید خود را در این زمینه موظف بداند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین