کد خبر: ۸۰۲۰۰۱
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۹

بورل: اتحادیه اروپا باید با چین همانند یک رقیب رفتار کند

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، اتحادیه اروپا باید چین را بیشتر به عنوان یک رقیب به رسمیت بشناسد و وابستگی اقتصادی به این کشور را کاهش دهد چرا که این اتحادیه به دنبال تنظیم روابط با پکن است.
بورل: اتحادیه اروپا باید با چین همانند یک رقیب رفتار کند
آفتاب‌‌نیوز :

 جوزپ بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک مطلب پنج صفحه‌ای برای نشست وزرای خارجی این اتحادیه در لوکزامبورگ گفت، اتحادیه باید تعامل واقع‌بینانه و قوی را دنبال کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این بلوک، چین را از سال ۲۰۱۹ به عنوان یک شریک، رقیب اقتصادی سرسخت و رقیب در نظر گرفته است. بورل پس از نشست وزیران روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که نقش این رقیب محوری‌تر شده است.

وی همچنین ادامه داد: پیام چین اکنون پیام رقابت و همچنین موفقیت اقتصادی و تمایل برای نفوذ در آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و مناطق دیگر است.

وی افزود: اروپا باید وابستگی خود را با تنوع بخشیدن به زنجیره‌های تامین برای فناوری‌ها و مواد خام حیاتی و اجتناب از آسیب‌پذیری‌های جدید کاهش دهد. ما در حال گفت‌وگو درباره وابستگی، آسیب‌پذیری ناشی از گاز روسیه هستیم. ما باید از ایجاد یک بحران دیگر اجتناب کنیم.

رهبران اتحادیه اروپا قرار است روز پنجشنبه و در یک نشست دو روزه به بررسی روابط با چین بپردازند.

نشست روز دوشنبه یک روز پس از سخنرانی سیاسی شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین برگزار شد. بورل گفت رئیس جمهوری چین بیانیه بسیار قوی درباره تمایل پکن برای نفوذ در سراسر جهان بیان کرده است.

در این مقاله اتحادیه اروپا آمده است که پکن به طور سیستماتیک دیدگاهی جایگزین از نظم جهانی را ترویج می‌کند؛ جایی که توسعه اقتصادی و اجتماعی بر حقوق سیاسی و مدنی برتری دارد.

اتحادیه اروپا همچنان بر این باور است که باید به عنوان یک شریک در مسائلی چون تغییرات اقلیمی همکاری داشته باشد.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا می‌گویند که بروکسل نگران است که رئیس جمهوری چین به دنبال این است که پکن را در یک مسیر استبدادی قرار دهد و درباره همکاری پکن با مسکو نیز خرسند نیستند.

یکی از مقام‌های اتحادیه اروپا نیز گفت: هدف تغییر اساسی این سیاست نیست، اما بدیهی است که اتفاقاتی رخ داده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین