کد خبر: ۸۰۲۵۰۶
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶

واکنش کنعانی به تحریم‌های جدید کانادا

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به اقدام اخیر کانادا در تحریم پنج رسانه ایرانی و شماری از شخصیت‌های رسانه‌ای واکنش نشان داد.
واکنش کنعانی به تحریم‌های جدید کانادا
آفتاب‌‌نیوز :

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران به اقدام جدید وزارت خارجه کانادا در تحریم چند رسانه ایرانی واکنش نشان داد.

کنعانی در یک پست اینستاگرامی نوشت: تحریم «خبرگزاری تسنیم»، «روزنامه کیهان»، «نورنیوز»، خبرگزاری فارس، مدیرمسئول کیهان، رئیس فعلی و سابق سازمان صداوسیما و یک خبرنگار این سازمان، جدیدترین فهرست تحریمی دولت کانادا علیه ایران و ایرانیان است!

وی اضافه کرد: این اولین هنرمندی دولت کانادا در تحریم اصحاب رسانه و رسانه‌های خبری معتبر ایران نبود، این کشور قبلا "پرس تی وی" شبکه خبری انگلیسی زبان ایرانی را نیز تحریم کرده بود! از نظر دولت کانادا و شرکای غربی ضدایرانی آن، ملت ایران علاوه بر تحریم‌های اقتصادی، حق اظهار رأی و نظر نیز ندارند! مگر آنکه مثل خود آن‌ها و به زبان فرهنگی خود آن‌ها حرف بزنند، مثل "ایران اینترنشنال"، "منوتو" و...؟!

کنعانی تأکید کرد: تحریم رسانه‌ها و اهالی قلم ایران، نقض بخشی از حقوق اساسی ملت ایران در رساندن صدا و نظر خود به جهانیان و نیز گویای پوچ بودن شعار غرب در خصوص "دسترسی آزاد به اطلاعات" و "آزادی بیان" است؛ همان حقوقی که غرب مدعی و مروج آن است و بر مبنای این ادعا، حتی توهین به مقدسات دینی و سماوی را مجاز می‌شمارد؟!

وی تصریح کرد: البته توسل به زور و تحریم برای شنیده نشدن صدای دیگران، توسط کشوری که ادعا‌های حقوق بشری اش گوش دنیا را کر کرده، چندان شگفت آور نیست. کانادا به رفتار‌های آپارتایدی عادت دارد! گور‌های دسته جمعی کودکان بومی این سرزمین، سند آن است! و اینک به "آپارتاید رسانه ای" روی آورده است؟!

کنعانی گفت: آنگاه که شعار رنگ می‌بازد و منطق ضعیف می‌شود، چاره‌ای جز توسل به زور و تحریم باقی نمی‌ماند. "تحریم؛ زبان بین المللی آمریکا و متحدانش" شده است!

دولت کانادا در دو بسته تحریمی اخیر که علیه ایران وضع کرده پنج رسانه ایرانی و اسامی برخی از افراد فعال در حوزه اطلاع‌رسانی و رسانه را در فهرست ممنوعیت‌های خود قرار داده بود. در نخستین بسته تحریمی که پنجشنبه هفته گذشته اعلام شد، «خبرگزاری تسنیم»، «روزنامه کیهان» و «نورنیوز» در فهرست تحریم قرار گرفتند. حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، علی رضوانی، خبرنگار صدا و سیما، پیمان جبلی، رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله افرادی بودند که تحریم شدند.

در بسته دوم تحریمی که چهارشنبه اعلام شد خبرگزاری فارس و عز‌ت‌الله ضرغامی، رئیس سابق صدا و سیما جدیدترین اشخاص و نهاد‌هایی بوده‌اند که هدف اقدامات تحریمی دولت کانادا قرار گرفته‌اند.

این رویه البته اکنون آغاز نشده و سیاستی است که در سال‌های گذشته با حذف بسیاری از شبکه‌های جمهوری اسلامی از روی هات‌برد، عرب‌ست، نایل‌ست و برخی از دیگر ماهواره‌ها نیز در جریان بوده است. حال آنکه همزمان با حذف رسانه‌های جمهوری اسلامی، روی همین ماهواره‌ها شبکه‌های مروج اقدامات تروریستی و خشونت‌آمیز در حال فعالیت بوده‌اند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین