کد خبر: ۸۰۲۷۰۴
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۲

کیفیت هوای تهران با شاخص ۱۹۳ در آستانه شرایط «بسیار ناسالم»

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در حالی که صبح امروز (۳۰ مهرماه) کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم قرار داشت، هم‌اکنون با ثبت عدد ۱۹۳ برای همه گروه‌ها ناسالم است.
کیفیت هوای تهران با شاخص ۱۹۳ در آستانه شرایط «بسیار ناسالم»
آفتاب‌‌نیوز :

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران صبح امروز پیش‌بینی کرده بود با احتمال وزش باد نسبتاً شدید در ساعات بعدازظهر، گسیل گردوخاک در مناطق مستعد به‌ویژه در جنوب غربی و جنوب شهر تهران و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

در حالی شاخص کیفیت هوا هم‌اکنون ۱۹۳ است که آلاینده شاخص، ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون ثبت شده است.

ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون ذرات جامد یا مایع موجود در هوا دارای قطر کمتر از ۱۰ میکرون هستند و بر اثر سوزاندن چوب، احترق ناقص در ترکیبات هیدروکربنی، احتراق سوخت موتورهای دیزل و ...، واحدهای صنعتی، کشاورزی ، جاده های آسفالت نشده و فعالیتهای ساختمان سازی و آلاینده های غیر گازی، ایجاد و منتشر می شود. این ذرات به علت ابعاد ریز خود می توانند از سیستم دفاعی مجاری تنفسی عبور کنند و از اثرات آن می‌توان به ابتلا به بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ریوی، سرطان،کاهش سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری‌ها، از بین رفتن بافت‌های ریه، آسم کودکان و مرگ و میر زود رس اشاره کرد.

بر اساس این گزارش میانگین کیفیت هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۳ و آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بوده است.

گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود؛ بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا "پاک"، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا "قابل قبول (سالم) یا متوسط"، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا "ناسالم برای گروه‌های حساس"، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا "ناسالم برای همه گروه‌ها"، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا "بسیار ناسالم" و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا "خطرناک" است.

کیفیت هوای تهران با شاخص ۱۹۳ در آستانه شرایط «بسیار ناسالم»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین