کد خبر: ۸۰۸۵۵۳
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰
یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با بیان این‌که «صحبت کردن در هنگام بروز اختلاف، بهترین ابزار است»، گفت: باید در یک فضای توام با اعتماد، گفتگو میان حاکمیت و معترضان آغاز شود.
آفتاب‌‌نیوز :

علی محمد نمازی با اشاره به این‌که «گفتگو در شرایط ایجاد اختلاف یا برای ارتقای زمینه‌های همکاری کاربرد دارد»، اظهار کرد: در هنگام بروز اختلاف، بهترین ابزار، صحبت کردن برای رفع ابهام و شناخت نقاط افتراق و اشتراک است. در حال حاضر اختلافاتی میان بخش‌هایی از جامعه با حاکمیت ایجاد شده است و جامعه مطالباتی دارد که در این سال‌ها پاسخ کافی و لازم به آن‌ها داده نشده است. از سویی حاکمیت رفتار‌هایی داشته که موجب افزایش بی اعتمادی متقابل خود با جامعه شده است بنابراین الان که اختلاف دیدگاه پیش آمده است، بهترین راه انتخاب گفتگو است.

وی ادامه داد: با این حال گفتگو کردن قواعد و متغیر‌های خود را دارد که در صورت رعایت نشدن آنها، گفتگو بی فایده خواهد بود. یک متغیر این است که موضوع مورد اختلاف برای طرفین گفتگو روشن باشد. الان مردم می‌گویند مطالباتی در زمینه حقوق بشر و اجرای قانون اساسی دارند و نسبت به رعایت نشدن آن اعتراض داریم، اما در مقابل به آن‌ها گفته می‌شود که شما فریب خورده اید. این برخورد مانع آغاز گفتگو می‌شود. مورد دیگر اینکه بالای سر قاضی رسیدگی کننده به اتهام افراد دستگیر شده نوشته شده است که «رسیدگی به اتهامات اغتشاشگران». این یعنی حکم از قبل صادر شده و متهمین باید اثبات کنند که اغتشاشگر نیستند در حالیکه اصل بر برائت بوده و دادگاه باید جرم را اثبات کند.

این فعال سیاسی همچنین با بیان این‌که «طرفین گفتگو باید به یکدیگر اعتماد داشته باشند»، افزود: در شرایط بروز اختلاف، وجود اعتماد به طرفین موجب فراهم شدن زمینه گفتگو خواهد شد. از سویی باید تضمینی وجود داشته باشد که نتیجه گفتگو‌ها اجرایی شود، اما این شرایط الان به اندازه کافی وجود ندارد. مثلا الان سوال می‌شود که چه تضمینی وجود دارد که پس از آرام شدن شرایط کشور، مطالات معترضان پیگیری شود؟ عملکرد‌های گذشته هم تاثیر مهمی بر آغاز گفتگو‌ها دارد. اگر در اختلافات گذشته، گفتگو یا عملکر‌های بعد گفتگو نتیجه نداشته است، در مورد جدید بروز اختلاف هم امیدی به گفتگو نیست.

نمازی در پایان با اشاره به چگونگی آغاز اعتراضات اخیر، گفت: مهسا امینی به هر دلیلی وقتی در اختیار گشت ارشاد بود، فوت کرد. اگر عذرخواهی از سوی مسئولان انجام می‌شد شاید اعتراضات به اینجا نمی‌رسید، اما در این مدت هم کسی عذرخواهی نکرد و، چون اعتماد میان بخش‌هایی از جامعه و حاکمیت کاهش یافته است، کسی گزارش پزشکی قانونی و گزارش مجلس را نپذیرفت و اختلاف و اعتراض پیش آمد، بنابراین باید راه گفتگو با همان متغیر‌هایی که نام بردم باید پیگیری شود تا در یک فضای توام با اعتماد، گفتگو میان حاکمیت و معترضان آغاز شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین